بعد از گزش عقرب و مار چه باید کرد؟

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 189
بعد از گزش عقرب و مار چه باید کرد؟

بعد از گزش عقرب و مار چه باید کرد؟

پرشین طب – دانستنی های پزشکی | به گزارش پرشین طب سر و کله شان در فصل گرما پیدا می شود. روی زمین پیچ و تاب می خورند. چرخه طبیعت سلاحی در اختیار این دو موجود گرما پرست قرار داده است تا با شکار خود و دفاع از خود به چرخه زندگی خود ادامه دهند. در صورتی که عقرب و مار گزش کرد باید چه کارهایی انجام داد. در این نوشته می خواهیم در مورد گزش عقرب و مار با شما صحبت کنیم. در صورت تمایل بهتر است ما را تا انتها دنبال کنید.

نکات حیاتی در مورد گزش عقرب و مار

هیجان و اضطراب ممنوع!

هیجان و اضطراب سرعت گردش خون را افزایش می دهد. به خصوص در بافت های پوست. این اتفاق باعث می شود که زهر خیلی سریع بدن را در بر گیرد. هنگام گزش برای پیشگیری از انتقال زهر باید از ترس و هیجان دوری کنید.

به هیچ وجه ندوید!

وحشت باعث می شود که فرد مصدوم در بیشتر مواقع برای رسیدن به درمانگاه بدود. دویدن سرعت گردش خون را افزایش می دهد و همین طور سرعت انتقال زهر از پوست به داخل خون را.

یخ درمانی بی فایده است

عده ای تصور می کنند که با قرار دادن یخ روی محل گزش می توانند سرعت انتقال زهر را در خون کاهش دهند ، اما با توجه به سرعت گردش خون در بدن این کار کلا بی فایده است.

مسکن حاوی آسپرین خطرناک است

گزش همیشه با درد همراه است. به همین خاطر برای کاهش درد، مصدوم تقاضای داروی مسکن می کند. در این مواقع حواس تان باشد که به هیچ وجه نباید مسکن های آسپرین دار مصرف کند. آسپرین خون را رقیق می کند و سرعت خونریزی را افزایش می دهد.

بالای محل گزش را محکم نبندید

بستن عضو آسیب دیده باید به صورتی باشد که باعث قطع جریان خون نشود. محکم بستن عضو آسیب دیده بسیار خطرناک است و این امکان وجود دارد که عضو از دست برود. زهر از طریق غدد لنفاوی پوست وارد خون می شود. از این رو بستن بالای محل گزش می تواند سرعت انتقال زهر را به خون کمتر کند. همین که این بستن کمی به پوست فشار بیاورد کافی است.

پیشگیری از زخم بر اثر تورم 

در اطراف محل گزش اگر وسایل زینتی ، مثل حلقه ، دستبند ، النگو و … هست ، آنها را خارج کنید. خیلی زود اطراف گزش متورم خواهد شد و اگر این وسایل خارج نشوند با متورم شدن عضو صدمه دیده ، بی شک زخم و خونریزی را به دنبال دارد.

آتل ببندید

مانند عضوی که دچار شکستگی شده باشد ، عضو صدمه دیده را آتل بندی کنید. هر چه عضو آسیب دیده کمتر حرکت کند ، گردش خون در محل گزش نیز کمتر می شود.

زمان را از دست ندهید

زمان نقش تعیین کننده ای در این مواقع دارد. دقیقا نمی توان گفت که چقدر زمان دارید ، بسته به نوع گزنده و مقاومت فرد مصدوم این فرصت متغییر است. به همین خاطر تصور نکنید که وقت زیادی دارید. فورامصدوم را به اولین مرکز درمانی برسانید تا به او پادزهر تزریق شود.

پادزهر کجاست؟

همین الان در هر شهری که زندگی می کنید تلفن را بردارید و با یکی از مراکز درمانی شهرتان تماس بگیرد! یادتان باشد که در هر شهری تنها یک یا دو مرکز درمانی هست که به مصدومان پادزهر عرضه می کند. با یک تماس قبل از هر اتفاقی مطلع شوید که کدام مرکز درمانی مجهز به پادزهر است.

منبع : مجله همشهری تندرستی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بعد از گزش عقرب و مار چه باید کرد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار