چرا شب‌ها اینقدر عرق می کنم؟ آیا مشکل جدی است؟

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 163
چرا شب‌ها اینقدر عرق می کنم؟ آیا مشکل جدی است؟

چرا شب‌ها اینقدر عرق می کنم؟ آیا مشکل جدی است؟

پرشین طب – دانستنی های پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ آیا به هنگام خواب شدیدا عرق می کنید؟ و از این وضع کلافه شده اید؟ تعریق شبانه در پی افزایش ناگهانی دمای بدن بوجود می آید. این مشکل می تواند علت های خیلی ساده و یا مهلکی داشته باشد. بسته به شدت اینکه چه مقدار عرق می کنید دارد! ما در این مطلب سعی کرده ایم که موارد مهم تر را اشاره کنیم:

در زیر به تعدادی از مهمترین دلایل بروز تعریق شبانه اشاره می کنیم:

۱-یائسگی:
گرم شدن ناگهانی یا به اصطلاح گر گرفتگی که معمولا با شروع دوران یائسگی در بانوان همراه است.

۲-تولیدات بیش از حد مایعات در بدن (تعرق زیاد) :   
هایپرهیدروسیس یا همان تعرق بالای بدن به دلایل ناشناخته و بدون علل مشخص که در این موارد بدن به صورت خودکار مایعات زیادی تولید و دفع می کند.

۳-عفونت:
سل از رایج ترین موارد اینگونه عفونت هاست که با تعرق زیاد همراه است. از دیگر عفونت ها می توان به عفونت های عروق قلبی ، عفونت های استخوانی و یا آبسه ها و دمل های چرکی اشاره کرد.

۴-سرطان :
تعریق شبانه می تواند از آسان ترین راه های تشخیص وجود سرطان در بدن باشد  . از رایج ترین سرطان هایی که با تعریق شبانه همراه است سرطان غدد لنفاوی است. البته افرادی که غدد سرطانی دارند اغلب با نشانه های شایع دیگری از قبیل کاهش شدید وزن و یا تب آشناترند.

۵-درمان های دارویی:
باید اطمینان داشت که برخی داروها به طور حتم سبب ایجاد تعرق در طول شب می شوند . دارو های ضد افسردگی از معروف ترین داروهایی اند که باعث ایجاد تعریق شبانه می شوند. از هر ۲۲ نفر از افرادی که از این قبیل داروها استفاده می کنند ۸ نفرشان از بروز این مشکل شکایت دارند .

۶-کاهش قند خون:
پایین آمدن قند خون نیز می تواند از دیگر عوامل بروز تعریق باشد، افراد دیابتی که از انسولین یا دارو های خوراکی برای کنترل بیماری شان استفاده می کنند بخصوص در شب که دچار کاهش قند خون می شوند از بروز این مشکل گلایه دارند.

۷-اختلالات هورمونی:
بالا رفتن شدید دمای بدن و تعریق ناگهانی می تواند به سبب وجود اختلال در هورمون ها ی بدن افراد باشد . هورمون هایی از قبیل : پاراتیروئید، فئوکرومو سیتوم و نیز وجود سندروم سرطان .

۸-اختلالات و فشار های عصبی:
شرایط عصبی زندگی یک فرد ، فشار ها و ضربه های شدید عصبی و همچنین تغلیظ های دارویی و بزرگ شدن غدد تعریق نیز می تواند از دیگر علل شایع بروز تعریق های شبانه در فرد باشد.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چرا شب‌ها اینقدر عرق می کنم؟ آیا مشکل جدی است؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار