واریس چیست + واریس و درمان آن

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 186
واریس چیست + واریس و درمان آن

واریس چیست + واریس و درمان آن

واریس پا درمان گیاهی واریس درمان قطعی واریس پا می خواهیم در این نوشته در مورد یک بیماری به نام واریس مطالبی را برای شما قرار دهیم ، یکی از شایع ترین بیماری های عروقی که ممکن است به سراغ انسان بیاید واریس است ، این بیماری چطور ایجاد می شود و درمان آن چگونه است؟ اگر می خواهید بدانید بهتر است با پرشین طب تا انتها همراه باشید.

واریس ، درمان واریس ، درمان سنتی واریس

واریس چیست

در مورد واریس

واریـس شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰ درصد جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پر پیچ‌وخم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند.  بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است. رگ‌های واریس بزرگ، کاملا برجسته و گاهی قابل لمس، متسع و طویل می‌‌باشند و گاهی قطر بالاتر از ۴ میلی‌متر پیدا می‌‌کنند.  تمام وریدهای پا دارای یک دریچه هستند که به یکطرف باز می‌‌شود و کارشان هدایت خون به بالا و به سمت قلب است.

وقتی این دریچه‌ها درست کار نکنند خون به سمت پایین پس می‌‌زند (در واقع در جهت اشتباه) بنابراین شاخه‌های وریدی سطحی را بیش از حد پر می‌‌کنند، این امر در دراز مدت باعث کشیدگی رگ‌ها می‌‌شود و آنها از زیر پوست قابل رویت می‌‌شوند. در همین زمان مویرگ‌های ریز هم از خون انباشته شده و ایجاد رگ‌های عنکبوتی یا «اسپایدر آنژیوما» را می‌‌کنند. در برخی مواقع رگ‌های واریسی سبب تخریب پوست، ایجاد اسکلروز، سنگینی، ضعف و خستگی و درد در پاها می‌‌شوند.

عوامل مستعد کننده واریس چیست؟

عواملی مانند استرس، ژنتیک، زیاد ایستادن، زیاد نشستن، دیابت، افزایش وزن، یبوست مزمن و….. باعث عدم تعادل انرژی و خون در بدن شده ایجاد واریس را تشدید می‌‌کند.

واریس ، درمان واریس ، درمان سنتی واریس

درمان واریس :

اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک پزشک متخصص است. این فرد می‌تواند در درمان واریس به شما کمک کند. بسته به درمان‌های مورد نیاز، یک جراح عروق، متخصص پوست یا متخصص ورید می‌تواند درمان‌های مختلفی را پیش بگیرد:

جوراب‌های مخصوص واریـس برای تسکین درد استفاده می شود

۱.جوراب‌های مخصوص واریس:
این جوراب‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که خون را به سمت بالا هدایت می‌کنند. استفاده از این موارد می‌تواند به تسکین علایمی همچون تورم و سفتی کمک کند و جریان خون را در اندام تحتانی بهبود ببخشد. به یاد داشته باشید که استفاده از جوراب‌های مخصوص واریـس کمکی به از بین رفتن واریـس نخواهد کرد. این موارد تنها برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲.اسکلروتراپی:
در این درمان با استفاده از یک سوزن، محلولی به داخل رگ‌های وریدی تزریق می‌شود. در نهایت رگ‌های واریسی لخته شده و از بین می‌رود. معمولا در عرض ۷ الی ۱۰ روز ظاهر رگ‌های واریسی از بین خواهد رفت. این روش ممکن است کمی دردناک باشد. همچنین ممکن است به درمان‌های متعدد برای خلاصی از شر این رگ‌ها نیاز داشته باشید.

واریس ، درمان واریس ، درمان سنتی واریس

۳. فرسایش حراراتی:
این روش از یک لیزر یا فرکانس رادیویی برای داغ کردن و بستن ورید‌ها استفاده می‌کند. با استفاده از سونوگرافی جراح قادر است کاتتر را داخل رگ‌های مورد نظر قرار دهد و سپس با استفاده از لیزر یا الکترود امواج رادیویی به درمان واریس بپردازد. اینکار باعث فرو ریختن دیواره‌های عروق می‌شود. ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید. البته برخی از جراحان از بی حسی موضعی برای اینکار استفاده می‌کنند. فرسایش حرارتی نسبت به اسکلروتراپی درد کمتری دارد و موثرتر است.

۴.خارج کردن رگ‌ها:
واریس سیاهرگ را می‌توان به صورت فیزیکی از پا خارج کرد. این روش از طریق برش‌های بسیار ریز انجام می‌شود. این روش معمولا به خاطر تعداد برش‌هایی که مورد نیاز است کمتر از سایر گزینه‌ها رواج دارد. این فرآیند برای واریس‌های بسیار بزرگ، دردناک و متورم بهترین گزینه است. این درمان معمولا توسط متخصص ورید انجام می‌شود.

۵. وناسیل(VenaSeal):
یکی از جدیدترین روش‌های موجود در بازار وناسیل است. وناسیل یک چسب مخصوص است که باعث بسته شدن رگ‌های آسیب دیده می‌شود. این روش به اندازه تکنیک حرارتی که قبلا نیز ذکر شد، موثر است و می تواند باعث نابودی رگ‌های واریسی شود. این روش آسیبی به اعصاب وارد نمی‌کند و تنها به بی حسی در مکان مورد نظر نیاز دارد. استفاده از جوراب‌های مخصوص واریـس نیز لازم نیست. امکان انجام این روش در یک جلسه وجود دارد.

واریس ، درمان واریس ، درمان سنتی واریس

از بروز واریس جلوگیری کنید:

اگر چه برخی از افراد در معرض ابتلا به بیماری واریـس قرار دارند (یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به آن ژنتیک است) اما شما می‌توانید مراحلی را برای پیشگیری از آن طی کنید. بهترین روش برای جلوگیری از بروز واریـس، دنبال کردن یک سبک زندگی فعال است. تمرینات پا همچون پریدن و پیاده روی می‌تواند به گردش جریان خون کمک کند. همچنین باید از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید. هر جایی که ممکن بود بنشینید و پای خود را دراز کنید تا فشار موجود بر روی سیاهرگ‌ها کاهش پیدا کند. شما همچنین باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید. هر چقدر کفش مسطح‌تر باشد به ماهیچه‌های پا فشار کمتری وارد می‌شود و همین امر از بروز بیماری‌هایی همچون واریـس جلوگیری می‌کند.

واریس

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “واریس چیست + واریس و درمان آن”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار