خون بند ناف چیست؟ + خون بند ناف چه کاربردی دارد؟

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 417
خون بند ناف چیست؟ + خون بند ناف چه کاربردی دارد؟

خون بند ناف چیست؟ + خون بند ناف چه کاربردی دارد؟

کاربرد خون بند ناف چیست؟ می خواهیم در این نوشته در مورد موضوع خون بند ناف صحبت کنیم. خون بند ناف می تواند کاربردهای زیادی در علم پزشکی داشته باشد ، می توان از آن برای درمان برخی سرطان ها کمک گرفت. اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما عزیزان همیشه همراه توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

خون بند ناف ، مزایای نگهداری خون بند ناف

خون بند ناف چیست؟

در مورد خون بند ناف

خون بند ناف دارای کاربردهای بسیاری زیادی است و می توان با این خون به بیماران تالاسمی و انواع سرطان های خونی کمک کرد. ولی با آگاهی نداشتن پدران و مادران که در آستانه فرزند شدن هستند، ۹۷ درصد این خون به عنوان زباله بیولوژیک دور ریخته می شود. خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی است که از آن برای درمان بیماری هایی که عمدتا منشا خونی دارند مانند تالاسمی و انواع سرطان های خون استفاده می شود. از آنجا که کاربرد سلول های بنیادی روز به روز در حال افزایش است و چشم اندازی که برای آن ترسیم شده است، اگر نگوییم سلول درمانی جایگزین دارو درمانی شده است اما قطعا مکمل دارو درمانی خواهد بود.

به منظور بهره گیری از این سلول ها باید بلافاصله بعد از تولد در عرض ۳ تا ۵ دقیقه بعد از زایمان، پس از جدا شدن بند ناف، خون موجود در بند ناف جمع آوری شود. جمع آوری این کار بسیار ساده است و هیچ تداخلی در روند زایمان ایجاد نمی کند و کاملا هم به روش استریل انجام می شود.

حجم خون موجود در بند ناف بین ۵۰ – ۶۰ سی سی تا ۲۰۰ سی سی است. جداسازی سلول های بنیادی از خون بند ناف باید ظرف مدت ۲۴ ساعت انجام شود. در خون بند ناف در حدود ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد سلول بنیادی وجود دارد که هر یک میلیارد سلول بنیادی داخل یک کیسه نگه داری می شود. سلول های بنیادی پس از جدا شدن بلافاصله داخل نیتروژن مایع قرار گرفته و در دمای ۱۹۶ – درجه سانتیگراد نگه داری می شوند. با توجه به این شرایط تقریبا عمر نگه داری این سلول ها نامحدود است اما مدت زمان بهینه نگه داری را ۲۰ سال می دانند. پس از آن ممکن است که کیفیت این سلول ها افت کند.

خون بند ناف ، مزایای نگهداری خون بند ناف

– بانک عمومی با بانک خصوصی خون بند ناف چه تفاوتی دارد؟

نوع بانک خون در دنیا فعالیت می کند. یک نوع بانک خون خصوصی یا اصطلاحا خانوادگی است که در ازای پرداخت هزینه در زمان زایمان مبادرت به جمع آوری خون بند ناف نوزاد کرده و پس از استخراج سلول های بنیادی از آن، برای آن خانواده نگه داری می شود که در ایران بانک خون بندناف رویان در این زمینه فعالیت دارد و خانواده ها می توانند برای ذخیره سازی خون بندناف نوزادشان (قبل از زایمان) به آنجا مراجعه کنند. نوع دیگر هم بانک خون عمومی است، در مورد افرادی که تمایل به اهدای خون بندناف دارند این کار بدون هزینه و فقط با پر کردن رضایتنامه اهدا توسط فرد انجام شده و پس از آن ، فرد هیچ گونه مالکیتی روی خون بند ناف ندارد.

– در چه مواردي مي توان از سلول‌هاي بند ناف استفاده کرد؟

به طور کلي در حال حاضر بيشترين استفاده از سلول‌هاي خون بند ناف در بیماری هایی است که منشاء خونی دارند از قبیل سرطان های خون و تالاسمی.

– آیا تا کنون از نمونه های نگهداری شده در بانک خون بندناف رویان پیوندی انجام شده است؟
خوشبختانه در کشورما هم در چند سال گذشته در مراکز متعددی سلول های بنیادی خون بندناف مورد استفاده قرار گرفته است.
از نمونه های ذخیره شده در بانک خون بندناف رویان تا کنون ۲۰ پیوند انجام شده است.

خون بند ناف ، مزایای نگهداری خون بند ناف

مزایای نگهداری از خون بند ناف نوزاد

متخصصان ژنتیک و علوم سلولی مولکولی می توانند سلول های تمایز نیافته خون بند ناف را بگیرند و از قابلیت تبدیل آنها به سلول ها و اندام های مختلف استفاده کنند. به بیان ساده تر می توان گفت که سلول های بنیادی مانند آجرهایی هستند که می توان با کنار هم قرار دادن آنها، ساختمان های مختلفی ساخت. دانشمندان بر اساس تکنولوژی های امروز تخمین می زنند که می توان سلول های خون بند ناف را برای مدت ۳۰ سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدها مورد استفاده قرار داد.

سلول های بنیادی هم می توانند به عضوهای مختلف بدن تبدیل شوند، مثلا اگر نوزاد در آینده به بیماری های کبدی، کلیوی، قلبی و … مبتلا شد، از این سلول ها برای درمان بیماری او استفاده کنند. در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد که می توان با استفاده از سلول های بنیادی، به بیماران مبتلا به آلزایمر و بیماری های ژنتیکی کمک کرد. همچنین سلول های بنیادی می توانند سلول های مغز استخوان را تولید کنند که این برای بیماران تحت درمان با شیمی درمانی و پرتو درمانی (رادیوتراپی) بسیار مفید می باشد.

 چه مدت می توان خون بند ناف را به صورت منجمد نگهداری کرد؟

دانشمندان در حال حاضر موفق شده اند که سلول های بنیادی را که ۱۰ سال قبل منجمد کرده بودند، مورد مصرف پزشکی قرار دهند.
دانشمندان بر اساس تکنولوژی های امروز تخمین می زنند که می توان سلول های خون بند ناف را برای مدت ۳۰ سال و شاید بیشتر به شکل منجمد ذخیره کرد و بعدها مورد استفاده قرار داد.
فرآیند انجماد طوری است که سبب افزایش طول عمر سلول های بنیادی و فواید آنها می شود.

خون بند ناف ، مزایای نگهداری خون بند ناف

خون بند ناف چگونه نگهداری می شود؟

سلول های خون بند ناف قبل از فرایند انجماد توسط چرخش در دستگاه سانتریفوژ، از یکدیگر جدا می شوند. روش دیگر برای جداسازی استفاده از روش رسوب می باشد.
پس از فرایند جداسازی، سلول های سفید خون و سلول های قرمز خون و پلاسما از یکدیگر جدا می شوند.
فرایند انجماد بسیار آهسته و دقیق و تحت نظر متخصصین مربوطه انجام می گیرد.
آهسته بودن فرایند انجماد به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه تغییر مضر در سلول ها می باشد که ممکن است در اثر کاهش درجه حرارت رخ دهد.
در نهایت سلول های بنیادی خون بند ناف در دمای حدود منفی ۲۰۰ درجه سانتی گراد در یخچال های مخصوص نگهداری می شوند و در مواقع لزوم در اختیار افراد قرار می گیرند.

خون بند ناف

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خون بند ناف چیست؟ + خون بند ناف چه کاربردی دارد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار