عوارض دگزا متازون چیست؟ + عوارض دگزا متازون برای کودکان

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 67
عوارض دگزا متازون چیست؟ + عوارض دگزا متازون برای کودکان

عوارض دگزا متازون چیست؟ + عوارض دگزا متازون برای کودکان

می دانید که دگزا دارای عوارض می باشد؟ عوارض دگزا متازون برای بدن چیست؟ در صورتی که می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم تا انتها با همراه باشید. مصرف بی رویه در دگزا متازون باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود. سرکوب سیستم ایمنی بدن باعث می شود تا در مقابل بیماری ها تسلیم شویم.

عوارض دگزا متازون ، عوارض دگزا متازون در بزرگسالان

عوارض دگزا متازون چیست؟

در مورد عوارض دگزا متازون

تبلیغ افزایش فروش دگزامتازون* Dexamethasone بدون نسخه توسط برخی شرکت‌های دارویی را خیانت به جامعه پزشکی دانست. داروی دگزامتازون جزو پراستفاده ترین داروهای تزریقی برای درمان بیماری سرماخوردگی به شمار می رود. بهتر است با عوارض منفی این دارو بر بدنتان آشنا شوید. کورتون ها جزو پر استفاده ترین داروها جهت کمتر شدن التهاب و برای برخی بیماری‌ ها استفاده می‌شوند. ولی باید بدانید که استفاده صحیح و درست آن بسیار مهم است. «دگزامتازون» که از این قبیل داروها به شمار می رود و تزریق آن در بسیار شایع است برخی مواقع عارضه های جبران ناپذیری را برای مصرف کنندگان برجای میگذارد.

همه داروها به تنهایی حاوی یکسری تاثیرات خوب مثبت و یکسری تاثیرات بد می باشند ولی اگر داروها در موارد ویژه و مختص به خود استفاده شوند عارضه هایی به نسبت کمتر پدید می آورند. از جمله  اشتباهات افراد در زمان سرماخوردگی استفاده از «دگزامتازون» است. تزریق دگزا میتواند در روزهای اول بیماری برخی از نشانه های سرماخوردگی را کمتر کند و یک حالت سرخوشی در مبتلایان پدید آورد و بیمار از وضعیت بی حالی و کسلی بیرون آید اما در کنار این وضعیت ها دو تا سه مشکل مهم فرد را مبتلا می کند.

تزریق دگزامتازون و شدت یافتن سرماخوردگی

سرما خوردگی همانگونه که می دانیم جزو بیماری عفونی است. در امراض عفونی باید به تقویت سیستم بدن بپردازیم تا این عامل عفونی از بدن بیرون آید ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که فردی در زمان بروز عارضه عفونی که با تب و گلو درد چرکی همراه است این دارو را تزریق کند، نه تنها باعث ضعف سیستم ایمنی بدن خود شده است بلکه بدن خود را مبدل به یک محیط مناسب برای زندگی باکتری ها کرده است .

یک پیشنهاد مهم که بیماران سرماخورده بایدبه آن توجه کنند، به خصوص بیمارانی که سرما خوردگی شان بخاطر عوامل باکتریایی در کنار یک ویروس عفونی باشد این است که هنگامی که با این سرماخوردگی شدید مواجه شدند نباید از دگزامتازون استفاده نکنند.

تزریق دگزامتازون به خصوص در فصل سرما در کشورمان بسیار رایج است هرچند بهتر است بدانید تاثیراتی که بیان شده تنها در دگزا وجود ندارد ، بلکه داروهایی که از دسته کورتون ها هستند و تاثیرات منفی شان از اثرات مثبت شان بیشتر است مثل: بتامتازون، تریامسینولون، پردنیزولون و…

عوارض دگزا متازون ، عوارض دگزا متازون در بزرگسالان

آمپول دگزامتازون رتبه نخست در نسخه های پزشکان از لحاظ تعداد تجویز داروی تزریقی برای بیماران را در کشور داراست.

دگزامتازون شامل کورتیکواستروتیدهای صناعی است که تاثیرات بارز ضد التهابی و ضد حساسیت دارد و موجب کمتر شدن درد حاصل از فرایندهای التهابی، به خصوص در بخش مفاصل می شود.

دگزامتازون همچنین موجب تضعیف سیستم ایمنی نیز می شود که این تاثیرات می تواند روی سیستم های مختلف بدن تاثیرات منفی بگذارد؛ ترمیم دیر هنگام زخم ها ،بیماری  دیابت، اختلال در مایعات و الکترولیت های بدن که باعث احتباس نمک و آب در بدن میگردد، اثر بر توزیع چربی ها در بدن و به دنبال آن افزایش چربی ها در مناطق خاص بدن مانند پشت گردن،بالارفتن فشار خون،قند خون و  زیادشدن موهای زائد در قسمت های مختلف بدن مانند صورت به خصوص در خانم ها از جمله عوارض نامطلوب بخاطر مصرف نادرست و زیاد این آمپول است.

باید دقت کرد که جهت رفع نشانه های حساسیت های معمولی و حاد بهتر است از کورتیکو استروئیدهای سیستمیک (دگزامتازون) به جای درمان اولیه استفاده کرد و می توان این نشانه ها را با داروهای ساده تر مانند آنتی هیستامین ها درمان کرد.

در سرماخوردگی ها علاوه بر امکان درمان سریع علائم بالینی، کورتیکو استروئیدها قادر هستند با تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن زمینه را برای افزایش مشکلات عفونی فراهم کرده و طول درمان را افزایش دهند.

عوارض دگزا متازون ، عوارض دگزا متازون در بزرگسالان

خطرات مصرف دگزامتازون بر سلامتی بدن

دگزامتازون در شکل های مختلف مانند، شربت، قرص، قطره، آمپول، محلول ها و پماد یافت می شود که از پرکاربردترین داروها به حساب می آید. اما اگر از این دارو به درستی استفاده نشود، عوارضی مانند افزایش خون و افزایش احتمال شکستگی استخوان ها را در پی خواهد داشت.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو، عوارض مصرف نابجای آمپول دگزامتازون را از افزایش فشار خون تا افزایش احتمال شکستگی ها تشریح کرد.

نوشین محمد حسینی افزود: داروی دگزامتازون یا به نام مشهورتر «دگزا» از جمله داروهایی است که در شکل های مختلف مانند شربت، قرص، قطره، آمپول، پماد و محلول‌ها، یکی از پرکاربرد ترین و قوی ترین داروها به شمار می رود.

وی ادامه داد: این دارو شبیه انواع آنتی بیوتیک‌هاست که برای هموطنان‌، داروی شناخته شده ای است.

وی اضافه کرد: تزریق آمپول دگزامتازون از طریق کاهش توان دفاعی بدن، موجب افزایش خطر بازگشت دوباره نشانه های بیماری های ویروسی از جمله سرماخوردگی و سایر بیماری های عفونی می شود.

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو گفت: عوارض مصرف دگزامتازون شامل افزایش توده چربی در صورت و بدن، کاهش تراکم و استحکام استخوان ها و افزایش احتمال شکستگی است.

به گزارش سازمان غذا و دارو، محمدحسینی ، جوش های پوستی ، اختلال در بهبود انواع زخم ها، ضعف و تحلیل عضلات ، افزایش احتمال پارگی و آسیب تاندونها، افزایش فشار خون و قند خون، آب مروارید و افزایش فشار داخل چشم را از دیگر عوارض مصرف نابجای آمپول دگزامتازون بیان کرد.

گفته می شود که دگزامتازون و داروهای مشابه آن از دسته کورتون‌هایی هستند که در ایران چندین برابر کشورهای پیشرفته مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند این دارو قوی‌ ترین دارو و دارای طولانی ترین اثر از انواع کورتون است.

عوارض دگزا متازون

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عوارض دگزا متازون چیست؟ + عوارض دگزا متازون برای کودکان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار