زمانهای ضروری برای شستن دست

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 181
زمانهای ضروری برای شستن دست

زمانهای ضروری برای شستن دست

پرشین طب – دانستنی های پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ روی دست هر یک از ما هزاران میکروبه که ما نمی تونیم انا رو با چشم ببینیم. در واقع اگه می تونستیم این میکروبها رو ببینم حتما به فاصله های کم دستامونو می شستیم. حالا ما بهتون میگیم که کی لازمه حتما و حتما دستها رو بشورین. چون نمیتونین میکروب ها رو ببینین دلیل نمیشه که وجود ندارن.

در ادامه ی مطلب درباره زمان هایی که باید دستها رو بشورین توضیح میدیم:

*قبل از خوردن
این مورد خیلی مهمه. در غیر این صورت، همراه با لقمه ای که به دهان میذارین، فقط هزاران باکتری رو داخل دهان برده و بیماری ایجاد میشه.

*قبل از غذا درست کردن
کلی میکروب رو دست شما وجود داره، مطمئنان نمیخواین این میکروب ها وارد غذایی که درست میکنین بشن!

*بعد از رفتن به توالت
ادرار و مدفوع، مقدار زیادی میکروب دارن که باعث ایجاد بیماری میشن. شاید با خودتون بگین که ما بهشون دست نمیزنیم پس چطوری میکروب اونا روی دستهای ما میاد! وقتی سیفون میکشین، قطرات ریزی که حاوی این میکروب ها هستن در سراسر دستشویی پخش میشن، از در و دستگیره هاش گرفته تا سینک و دستمال و … . پس اگه نمیخواین این میکروب ها روی دستهاتون باقی بمونن، وقتی میخواین از دستشویی بیاین بیرون، اونا رو بشورین. و البته فراموش نکنین که از مقدار زیادی صابون استفاده کنین.

*بعد از اینکه عطسه، سرفه یا پاک کردن بینی
وقتی بیمار هستین یعنی باکتری ها و ویروس ها به سیستم ایمنی شما حمله کردن. زمانی که عطسه یا سرفه میکنین، میکروب ها رو در اطراف پخش کرده و امکان این ایجاد میشه که دیگران هم اون بیماری رو بگیرن. پس داخل دستمال عطسه و سرفه کرده و دستها رو بعدش بشورین. در غیر این صورت، میکروب های روی دست و هر چیزی که دست میزنین پخش میشن.

*بعد از بیرون بردن زباله ها
زباله ها خیلی زود شروع به تجزیه شدن میکنن، و این روند باکتری ها و میکروب های زیادی رو تولید و تکثیر میکنه. حتی با وجود اینکه ممکنه بهشون دست نزنین، کیسه زباله حاوی میکروب های زیادی بوده و دست شما رو آلوده میکنه.

*بعد از عوض کردن پوشک نوزاد یا کمک کردن به بچه ها برای استفاده از دستشویی
یادتون میاد ابتدای این مقاله درباره میکروب های موجود در ادرار و مدفوع بهتون چی گفتیم؟ این مورد برای ادرار و مدفوع بچه ها هم صدق میکنه.

*بعد از بازی کردن با حیوانات
حیوانات میکروب های مخصوص به خودشون رو دارن، پس بعد از اینکه بهشون دست زدین، حتما دستها رو بشورین.

*قبل و بعد از ملاقات با بیمار
قبل از دیدار با یه بیمار باید دستها رو بشورین، چون ممکنه میکروب های موجود روی دستها، به فرد بیمار صدمه بزنه چون سیستم ایمنی فرد بیمار ضعیف شده. همچنین بعد از ملاقات با بیمار دستها رو بشورین تا باکتری یا ویروس به شما منتقل نشه.

منبع : novinzi

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “زمانهای ضروری برای شستن دست”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار