این افراد بیشتر در معرض آپاندیسیت هستند!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 136
این افراد بیشتر در معرض آپاندیسیت هستند!

این افراد بیشتر در معرض آپاندیسیت هستند!

پرشین طب – مقالات پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ به آپاندیسی که به طور ناگهانی درگیر التهاب و درد خیلی وحشتناک شود، اصطلاحا آپاندیسیت گفته می شود. این عضو کوچک که به روده بزرگ متصل است، بصورت انگشت می باشد. درد آپاندیس در ابتدا از شکم و بیکباره در قسمت راست و پایین شکم کشیده می شود، دردی که بسیار شدید است. ما در این قسمت می خواهیم در خصوص این ضایعه با شما گفتگو کنیم.

درمان آپاندیسیت:

دراغلب موارد شخصی که دچار آپاندیسیت شده است باید تحت عمل جراحی قرار گیرد تا آپاندیس او سریعا خارج شود. عمل جراحی برداشتن آپاندیس که به آن آپاندکتومی هم می گویند یکی از رایج ترین عمل های جراحی در انگلستان است و درصد موفقیت آن هم بالاست.

این عمل جراحی اغلب با تکنیک لاپاراسکوپی انجام می شود . در این تکنیک چندین برش کوچک در شکم ایجاد می شود و ابزار مخصوص جراحی را از طریق این برش ها وارد شکم می کنند . اگر آپاندیس ترکیده باشد یا دسترسی به آن سخت باشد عمل را به صورت جراحی باز انجام می دهند و یک بریدگی بزرگتر را در شکم ایجاد می کنند.

اغلب بیماران طی ۲ هفته بعد از آپاندکتومی حالشان بهبود می یابد .با این حال تا شش هفته بعد از جراحی بیمار باید از انجام فعالیت های شدید اجتناب کند.

علل بیماری آپاندیسیت:

هنوز دقیقا مشخص نیست چه دلایلی باعث ایجاد بیماری آپاندیسیت می شوند اما پزشکان بر این باورند که در اغلب مواقع این بیماری زمانی اتفاق می افتد که یک تکه مدفوع کوچک یا یک غده ی چرکی در دیواره ی شکم راه ورودی آپاندیس را مسدود می کند که اغلب عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را هم در پی دارد.

این مسدود شدن ورودی آپاندیس باعث التهاب و ورم در این ناحیه می شود و فشاری که در اثر این ورم ایجاد می شود باعث ترکیدن آپاندیس می شود.

از آنحایی که دلایل این بیماری به طور دقیق مشخص نشده اند هیچ راه پیشگیری تضمین شده ای هم برای این بیماری وجود ندارد.

چه کسانی بیشتر در معرض بیماری آپاندیسیت قرار دارند؟

آپاندیسیت بیماری شایعی است و هر ساله در انگلستان حدود ۴۰۰ هزار نفر به دلیل آپاندیسیت راهی بیمارستان می شوند و طبق آمارها از هر ۱۳ نفر ۱ نفر در طول عمر خود دچار آپاندیسیت می شود.آپاندیسیت در هر سنی ممکن است به وجود آید ولی بیشتر در جوانان بین ۱۰-۲۰ سال اتفاق می افتد.

آپاندیس چیست؟

آپاندیس یک زائده ی کوچک و باریک است که طول آن ۵-۱۰ سانتی متر است و به روده ی بزرگ جاییکه مدفوع درست می شود وصل است . هنوز کسی نمی داند چرا آپاندیس وجود دارد و فایده ی آن چیست و برداشتن آن هم فرد را دچار هیچ مشکلی نمی کند.

علائم آپاندیسیت:

آپاندیسیت اغلب خودش را با  درد در ناحیه ی وسط شکم نشان می دهد که این درد به یکباره احساس می شود و فروکش می کند و در عرض چند ساعت درد به سمت راست و پایین شکم (جایی که آپاندیس قرار دارد) کشیده می شود و به طور شدیدی در این ناحیه احساس می شود.

در اثر فشار به این قسمت از بدن یا سرفه کردن و راه رفتن درد بیمار بدتر می شود .

علائم آپاندیس شامل موارد زیر می شود:

۱-حالت تهوع

۲-استفراغ

۳-بی اشتهایی

۴-اسهال

۵-تب بالا و برافروختگی صورت

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “این افراد بیشتر در معرض آپاندیسیت هستند!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار