علت نفس بد بو + درمان نفس بد بو

مجموعه: سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 108
علت نفس بد بو + درمان نفس بد بو

علت نفس بد بو + درمان نفس بد بو

علت نفس بد بو بد بو شدن تنفس درمان بد بو شدن تنفس در این نوشته قصد داریم تا در مورد نفس بد بو مطالبی را برای شما قرار دهیم ، علت های بد بو شدن تنفس چیست و چگونه درمان می شود؟ از نظر پزشکی خیلی از افراد دارای تنفس بد بو می باشند که علت های متعددی را می توان برای آن ذکر کرد ، در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم با پرشین طب همراه باشید.

نفس بد بو ، علت بوی بد تنفس ، درمان بد بویی دهان

علت نفس بد بو

در مورد نفس بد بو

نفس بد بو، یکی از آن چیزهایی است که می تواند یک رابطه نزدیک را واقعا دور سازد. دلایل زیادی برای تنفس بد بو در میان افراد وجود دارد. از ساده ترین آنها که گرسنگی باشد تا پیچیده ترین آنها که گاهی برای افراد ناشناخته است. یکی از دلایل آن می تواند خشکی دهان باشد؛ خشکی دهان نیز خود علل فراوانی دارد، از جمله چیزهایی که میخوریم و می نوشیم می توانند باعث آن شوند. به طور مثال: همه مشروبات الکلی، نوشیدنی های حاوی کافئین، غذا های تند و سیگار نیز می تواند دلیلی برای خشکی دهان باشد. یک دهان خشک، از عدم ترشح بزاق به هنگام خواب نیز توضیح می دهد که “نفس بد بوی صبحگاهی” نام دارد.

نفس بد بو ، علت بوی بد تنفس ، درمان بد بویی دهان

علت های نفس بد بو

۱- زبان شما
باکتری های روی زبان علت اصلی نفس بد بو است. زبان خود را به وسیله مسواک خود یا تمیزکننده های زبان شست و شو دهید. اسکراپر ها کار کمی بهتری انجام خواهند داد.این یک وسیله برای سایش روی زبان است. از نوع پلاستیکی شکننده، که می تواند ضربه محکم و ناگهانی وارد آورد، و همچنین نوع فلزی، که می تواند تیزبوده و باعث بریدن زبان شود، اجتناب کنید.

۲- رژیم غذایی کم کربوهیدرات
هنگامی که شما کربوهیدرات را قطع می کنید و میزان پروتئین مصرفی را افزایش می دهید، بدن شما شروع به سوختن چربی برای انرژی می کند. این فرآیند باعث می شود ترکیباتی به نام کتون ساخته شود، که باعث نفس بد بویی می شود. در این مورد، بهداشت بهتر دهان و دندان نمی تواند مشکل را حل کند، چراکه این علت اصلی نیست. بهترین کار این است که بوی بد تنفس خود را با یک آدامس بدون قند بپوشانید.

۳- سرما خوردگی

به نظر می رسد که آنها زیاد هم مزاحم نیستند، اما عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی و برونشیت نیز می تواند به شمانفس بد بو بدهد. این به این دلیل است که باکتری هایی که بو را ایجاد می کنند مانند یک خوراکی برای موکوس یا مخاط هستند (بله، بسیار ناخوشایند است). و اگر یک بینی کیپ شده دارید، به احتمال زیاد به تنفس از راه دهان متوسل می شوید که می تواند دهان شما را خشک کند.

نفس بد بو ، علت بوی بد تنفس ، درمان بد بویی دهان

۴- یک زخم (اولسر)
خوب، خود اولسر به تنهایی ممکن است مشکلی نباشد. بر طبق یک مطالعه در مجله میکروبیولوژی پزشکی، یک نوع از باکتری هایی که زخم ها را ایجاد می کنند یعنی «هلیکوباکتر پیلوری» نیز می تواند باعث نفس بد بو شود. درمان باکتری ها ممکن است باعث رفع بوی بد شود. پزشک شما می تواند برای H. pylori تست کند و آنتی بیوتیک هایی را برای آن تجویز کند.

۵- داروها
بیش از ۴۰۰ داروی تجویز شده و بدون نسخه، از جمله دارو های ضد افسردگی و دارو های آلرژیک، می تواند جریان بزاق را خنثی کند. این مایع کمک می کند غذا و باکتری ها شسته شده و نفس بد بو را در یک جای خلوت نگه می دارد. تغییر دارو های شما همیشه یک گزینه نیست، بنابراین انجمن دندانپزشکی آمریکایی توصیه می کند که برای حفظ رطوبت دهان خود، هیدراته بمانید و آدامس بدون شکر بجوید. دهانشویه های مخصوص نیز می تواند کمک کند.

۶- بادامک لوزه ها
این خوشه های سفید کوچک، که شامل باکتری های سخت شده، ذرات غذایی، سلول های مرده و مخاط است، در لبه های لوزه ها و پشت زبان شما گرفتار می شوند. آنها بجز بوی بد، به طور کلی بی ضرر هستند. آنها اغلب خود به خود بیرون رانده می شوند، اما شما نیز گاهی اوقات می توانید این روند را با غرغره کردن با آب نمک سرعت ببخشید. دندانپزشک شما ممکن است گزینه های دیگری برای شما داشته باشد.

۷- میوه های خشک شده
میزان قند در میوه های خشک شده، بسیار زیاد است و باکتری ها دوست دارند تا از این تکه های خوشمزه تغذیه کنند. ۱/۴ فنجان کشمش مناسب ۲۱ گرم قند دارد؛ همان مقدار زردآلوی خشک شده ۱۷ گرم قند دارد. این مثل خوردن ۴-۵ قاشق چای خوری شکر خالص است. علاوه بر این، میوه خشک شده، چسبناک است، بنابراین می تواند در بین دندان های شما بچسبد. بعد ازصرف یک میان وعده، مطمئن شوید که نخ دندان کشیده و مسواک می زنید.

نفس بد بو ، علت بوی بد تنفس ، درمان بد بویی دهان

۸- رفلکس اسید یا سوزش سردل
این دو، علایم GERD (بیماری ریفلاکس معده) است که یک اختلال گوارشی رایج است. نفس بد بوی شما ممکن است از برخی مواد غذایی هضم نشده به بالا برگشته، یا این که ممکن است از تحریک اسید معده که قطره قطره به بالا تراوش می کند، باشد. اگر اغلب اوقات سوزش سر معده دارید، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

۹- دندان های کشیده شده و پرکرده
اینها می توانند ذرات غذایی را از بین ببرند و باکتری ها را تولید کنند، در نتیجه باعث ایجاد حفره ها در دندان، بیماری لثه و نفس بد بودر شما شوند. پروتزهای متداول نیز ممکن است مشکلات مشابهی ایجاد کنند. همه این ها، دلیل بیشتری برای برنامه ریزی های منظم با دندانپزشک می باشد.

نفس بد بو ، علت بوی بد تنفس ، درمان بد بویی دهان

درمان نفس بد بو

رعایت بهداشت دهان و دندان
مسواب زدن مناسب میتواند در كاهش بوی بد دهان بسیار مؤثرباشد.باید دقت داشت كه نباید فقط به طرفین مسواك زد بلكه حركت از بالا به پایین و برعكس جهت پاكیـزگـی لثه ها نیز را باید در نظر داشت. حداقل دو بار در روز مسواك بزنید.
شستن زبان، سقف دهان و لبهای خود را فراموش نكنید. بخش اعظمی از باكتریها در پشت زبان رشد میكنند پس این قسمت را فراموش نكنید.
كشیدن نخ دندان نیز بسیار مـفـید اسـت چون تكه های غذای باقیمانده لای دندانها كه توسط مسكواك خارج نمی گردد را تـمـیـز نـمـوده و بـاعث تـحـكـیـم لثه ها و جلوگیری از بیماریهای مختلف میگردد.
دهان شویه دهان شویه ها محلولهای خاصی هستند كه در از بین بردن باكتریها و میكروبهای دهان كمك شایانی نموده و در درمان بوی بد تنفس بسیار مؤثر میباشند.

سبك زندگی و رژیم غذایی
كاهش استرس، نكشیدن سیگار و نخوردن مشروبات الكلی میتوانند نقش عمده ای را در درمان بد بویی دهان ایفا نمایند. به گفته برخی اشخاص جویدن جعفـری و خـوردن گیاهانی خاص مانند رزماری و دارچین برای از بین بردن بوی بد دهان مؤثر است.
جویدن آدامس به دلیل ترشح بیشتر بزاق و خوردن ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز نیز كمـك میكند. نخوردن مواد غذایی كه گفته میشود در ایجاد بوی بد دهان دخیل هسـتـنـد نـیـز بی تاثیر نیست – مانند سیر و پیاز

نفس بد بو

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “علت نفس بد بو + درمان نفس بد بو”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار