با دست و پای سرد کودک‌مان چه کنیم؟!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 250
با دست و پای سرد کودک‌مان چه کنیم؟!

با دست و پای سرد کودک‌مان چه کنیم؟!

پرشین طب – دانستنی های پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ مادران عزیز هر گونه تغییری را در کودک خود بلافاصله تشخیص داده و به فکر رفع و رجوع کردن آن می افتند. یکی از مواردی که شاید زیاد پیش آید سردی دست و پای کودک است. علت این عارضه می تواند متفاوت باشد. ما در این پست به سوال مادری درباره سردی و دردناک بودن دست و پای کودکش پرسیده است؛ پاسخ می دهیم.

سوال این مادر نگران به شرح زیر است:

دخترم حدود دو هفته است که دست‌ها و پاهایش بشدت سرد و دردناک شده است و دائماً از درد شدید گلایه دارد، به علاوه رغبتی به خوردن غذا هم ندارد و کاملاً کم اشتها شده و سوزش گلو هم آزارش می‌دهد. با توجه به آزمایش‌های خونی که به دستور پزشک معالج فرزندم انجام داده ایم، متوجه شدیم میزان ای اس آر (ESR) در آزمایش انجام شده عدد ۴۰ است که پزشک اعتقاد دارد این میزان بالا است، البته خوشبختانه نشانه‌ای از کم خونی هم در آزمایش دیده نشده، حالا پس از مصرف کامل آنتی بیوتیک‌ها هنوز علائم بیماری در بدن دخترم کم نشده است و همچنان سرد شدن و درد در ناحیه دست و پاهایش وجود دارد. لطفاً توضیح دهید ESR بالا دقیقاً نشانه چیست و چرا دخترم هنوز خوب نشده و چکار باید کرد؟

حال با پاسخ دکتر فریبا فشندکی متخصص اطفال همراه خواهیم شد:

ESR یکی از آزمایش هایی است که هنگام التهاب در بدن از حد نرمال بالاتر می‌رود. ESR با عدد ۴۰ برای دختر شما بالاست ولی باید علت بالا بودن آن را بررسی کرد. علل احتمالی آن وجود عفونت‌ها، بیماری‌های روماتیسمی و غیره است.

حتی سرماخوردگی و سینوزیت هم می‌تواند به طور موقت این آزمایش را بالا ببرد. توصیه‌ای که دارم این است که با توجه به اینکه هنوز نشانه‌های سرما خوردگی در دخترتان ادامه دارد، حتماً توسط پزشک معاینه شود و درمان مناسب بر اساس شرایط ایشان صورت گیرد و پس ازبهبود علائم فعلی، آزمایش ESR مجدداً تکرار شود.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “با دست و پای سرد کودک‌مان چه کنیم؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار