ورزش هایی برای بازگشت به اندام قبل از حاملگی

مجموعه: بارداری و ازدواج, زناشویی تعداد بازدید: 220
ورزش هایی برای بازگشت به اندام قبل از حاملگی

ورزش هایی برای بازگشت به اندام قبل از حاملگی

پرشین طب – بارداری و ازدواج | به گزارش پرشین طب؛ در این پست می خواهیم به یکی از سوال های رایج مادرانی که به تازگی وضع حمل داشته اند پاسخ دهیم. خانمی سوال کرده اند که حدودا ۳ ماه است که زایمان کرده اند. در دوران بارداری به دلایلی ۷ کیلو اضافه وزن داشته اند و حالا می خواهند به وزن متناسب و اندام قبل از باردرایش برسد. راه حل می خواهد! و اینکه چطور می تواند شکمش را آب کند. پاسخ به این سوالات را از زبان دکتر عزیزه فرزین‌مهر، دارای بورد تخصصی پزشکی ورزشی، می شنویم.

شما برای بازگشت به اندام قبل از بارداری باید به خودتان زمان دهید. خوشبختانه شما شش هفته نخست بعد زایمان را پشت سر گذاشتید که در این دوران بیشترین تغییرات فیزیولوژیکی ناشی از تغییرات هورمونی اتفاق می افتد و در حال حاضر با انجام یک سری حرکت های ورزشی و تقویت عضلات‌تان دوباره می توانید اندام متناسبی داشته باشید.

ما معمولا به خانم های باردار توصیه می کنیم که شش هفته بعد از زایمان سزارین یا زایمان سخت یا حتی اگر زایمان‌شان طبیعی بوده، بلافاصله ورزش کردن را بر اساس یک برنامه مشخص، شروع کنند. برای خانم هایی که در مرحله بعد زایمان و شیردهی هستند، در شش هفته اول حدود نیم ساعت ورزش هوازی یا ایروبیک، بصورت روزانه ۵ بار ر هفته توصیه می شود و شدت ورزش کردنهم باید متوسط باشد.

بعد از این شش هفته و در مرحله ای که شما هستید، حدود ۶۰ دقیقه ورزش روزانه توصیه می شود و کم کم می توانید به جای پیاده روی سراغ یوگا، پیلاتس، شنا، دوچرخه سواری و … هم بروید؛ اما در خصوص بخش دوم سوال‌تان که در خصوص تقویت شکم و کاهش چاقی موضعی در این ناحیه سوال کردید، یک سری از ورزش ها را توصیه می کنیم از جمله تیلت لگن که برای انجام این ورزش باید به پشت روی زمین بخوابید و زانوهای خودتان را جروی خم کنید که کف پاها کاملا روی زمین باشد. حالا باید حدود ۵ ثانیه نفس خود را به داخل بکشید و کمرتان را به زمین بچسبانید و بعد مجددا به حالت اول برگردید  دوباره حرکت را تکرار کنید.

ورزش کرانچ یا درازو نشست هم اگر به صورت اصلاح شده انجام شود، می تواند در تقویت عضلات این ناحیه موثر باشد. برای انجام درست این حرکت باید به پشت روی زمین بخوابید، زانوها را خم کنید و کف پا روی زمین باشد. عضلات شکم را منقبض کنید و شانه ها را از زمین بلند کنید. کمی مکث کنید و دوباره به حالت اول‌تان برگردید.

پل زدن نیز یکی دیگر از ورزش های موثر برای تقویت عضلات شکم در این دوران است.

منبع : مجله همشهری تندرستی شماره ۱۳۶

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ورزش هایی برای بازگشت به اندام قبل از حاملگی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار