دلایل درد شانه + درمان درد شانه

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 412
دلایل درد شانه + درمان درد شانه

دلایل درد شانه + درمان درد شانه

درد شانه چپ درمان درد شانه و گردن درمان درد شانه طب سنتی ، می خواهیم در این نوشته در مورد علت های درد شانه و روش های درمان آن مطالبی مفیدی را برای شما گردآوری کرده و قرار دهیم ، علت درد شانه چیست و چگونه درمان می شود ، در صورتی که می خواهید در این باره بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

درد شانه ، علت درد شانه ، درمان درد شانه

درد شانه

در مورد درد شانه

درد شانه از دردهای شایع است که تعداد قابل توجهی از مردم در دوره‌ای از زندگی آن را درک می‌کنند. شانه از پر حرکت‌ترین مفاصل در بدن به حساب می‌آید و از استخوان‌هایی شکل گرفته که توسط ماهیچه‌ها،‌تاندون‌ها و رباط‌ها در جای خود حفظ می‌شود. تمامی این عوامل در کنار یکدیگر کار می‌کنند تا شرایط را فراهم سازد که شانه‌ها آزادانه در جهت‌های مختلف حرکت کنند. هر چند این توانایی حرکتی شانه‌ها را در برابر آسیب دیدگی‌ها آسیب پذیر می‌سازد. دلایل متعددی وجود دارد که باعث آسیب دیدگی شانه‌ها می‌شود که آگاهی از آنها و چگونگی درمان آنها کمک‌کننده است.

درد شانه ، علت درد شانه ، درمان درد شانه

علت های درد شانه

تاندونیت ماهیچه‌های گرداننده شانه:
از میان تمامی دلایل بروز درد شانه، آسیب دیدگی عضلات گرداننده شانه شایع‌تر است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد دو سوم مبتلایان به درد شانه دچار مشکل عضلات گرداننده شانه هستند. عضلات گرداننده شانه مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها و‌تاندون‌هایی است که به استخوان مفصل شانه متصل است و به بالا بردن و چرخاندن بازوها کمک می‌کند. انجام مداوم این حرکت‌ها به مرور زمان باعث می‌شود‌تاندون‌های عضلات گرداننده شانه ملتهب شوند و فرد دچار عارضه‌تاندونیت شود که با درد شانه همراه است. عضلات گرداننده شانه همچون تایری می‌ماند که با استفاده مداوم و افزایش سن باریک‌تر می‌شود و در نهایت از بین می‌رود. تاندونیت عضلات گرداننده شانه اغلب با تغییر نوع فعالیت‌ها و جلوگیری از تحریک دردآور بهتر می‌شود. گرم و سرد کردن شانه، مصرف داروهای غیرالتهابی ضداستروئیدی همچون ایبوپروفن درد را کاهش می‌دهد.

پارگی عضلات گرداننده شانه:
همچنین این احتمال وجود دارد‌تاندون شانه به دلیل حرکت‌های پی‌در‌پی یا آسیب دیدگی همچون افتادن به طور کامل یا جزئی دچار پارگی شود. درد پارگی مزمن که ناگهانی اتفاق می‌افتد طاقت فرساست اما درد شانه، ضعف و سفتی ناشی از پارگی مزمن که با گذشت زمان رخ می‌دهد به مرور تشدید می‌شود و اغلب افراد به زمان شروع آن توجه نمی‌کنند.

استراحت، گرم یا سرد کردن و مصرف قرص‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌تواند به درمان پارگی عضلات گرداننده شانه کمک کند اما ممکن است پزشک برای تقویت عضلات شانه و بهبود قدرت حرکتی مفصل شانه فیزیوتراپی و حرکت‌های ورزشی در خانه را توصیه نماید.

شانه یخ‌زده:
افراد مبتلا به شانه یخ‌زده دچار سفتی شدید در ماهیچه و ناتوانی در حرکت طبیعی شانه‌ها می‌شوند. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که بافت پیوندی که مفصل شانه را می‌پوشاند ضخیم و ملتهب می‌شود. علت دقیق عارضه شانه یخ زده مشخص نیست همچنین اطلاعاتی از دلیل مستعد بودن زنان میانسال به عارضه شانه یخ‌زده وجود ندارد. همچنین فاکتورهایی وجود دارند که فرد را در معرض ابتلا به عارضه شانه یخ‌زده می‌کند. به طور مثال ۲۰ درصد مبتلایان به دیابت دچار این عارضه می‌شوند.

درد شانه ، علت درد شانه ، درمان درد شانه

بورسیت شانه:
این عارضه به دلیل التهاب بورسا (کیسه مایعی) است که وظیفه آن کاهش اصطکاک و ایجاد سطحی نرم بین ماهیچه‌ها و استخوان‌هاست. درد ناشی از بورسیت به طور معمول در خارج از شانه است و با بردن بازوها بالای سر تشدید می‌شود. استراحت، گرم یا سرد کردن و مصرف مسکن‌ها همچنین فیزیوتراپی درمان این عارضه است.

پارگی لبروم:
پارگی لبروم در ورزشکاران امری طبیعی است. لبروم لبه باریکی از غضروف نرم است که لبه حفره مفصل شانه را احاطه می‌کند و کمک می‌کند شانه حین حرکت ثبات خود را داشته باشد. اما این پارگی‌ها آسیب دیدگی شایع در افراد معمولی هم هستند.

آرتروز:
این بیماری پیشرونده مفصلی از پارگی و فرسودگی معمولی مفصل شانه ناشی می‌شود. این بیماری غضروف‌هایی را که همچون ضربه‌گیر بین استخوان‌ها عمل می‌کند از بین می‌برد. با تحلیل رفتن غضروف‌ها و ساییده شدن استخوان مفصلی درد شانه و ورم موجب می‌شود گستره حرکتی شانه محدود شود.
بیشتر افراد با استراحت کردن، تغییر فعالیت‌های تحریک‌کننده درد، گرم یا سرد کردن، مصرف قرص‌ها ضدالتهابی غیراستروئیدی و فیزیوتراپی می‌توانند مفصل‌ها و ماهیچه‌ها را تقویت کنند.

بی‌ثباتی مفصل شانه:
طراحی شانه‌ها به گونه‌ای است که ثابت نیستند و می‌توانند به جهت‌های مختلف حرکت داشته باشند. اما عارضه بی‌ثباتی مفصل شانه زمانی تشخیص داده می‌شود که گوی مفصل شل می‌شود. برای این عارضه نیز استراحت کردن، گرم و سرد کردن و مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می‌تواند در کنترل درد و ورم موثر باشد، اما نکته‌ کلیدی در درمان آن فیزیوتراپی است.

درد شانه ، علت درد شانه ، درمان درد شانه

روش های درمانی برای درد شانه

مسکن ها برای درد شانه
مسکن های ساده یا قرص ها و کرم های ضد التهاب به تسکین درد کمک می کنند، می توانید آنها را از داروخان تهیه کنید. اما نباید آنها را بیش از ۲ هفته بدون تجویز پزشک استفاده کنید.

یخ برای درد شانه
اگر شانه شما ملتهب شده است (احساس گرم تر بودن شانه نسبت به سایر قسمت هابا لمس آن) گذاشتن یخ روی آن مفید خواهد بود. یخ را به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر روی موضع دردناک قرار دهید و برای محافظت پوست آن را در یک حوله نمناک بپیچید.

استراحت و ورزش برای درد شانه
سعی کنید بین فعالیت و استراحت تعادل برقرار کنید. سعی کنید از انجام حرکاتی که درد شانه را تشدید خواهد کرد اجتناب کنید، بویژه حرکاتی که باعث فاصله گرفتن بازو از بدن و قرار گرفتن آن بالاتر از شانه می شود. با اینحال بسیار مهم است که شما فعال باقی بمانید حتی اگر مجبورید از مقدار و شدت آنها بکاهید.

وقتی بازوی خود را برای انجام کاری بالا می آورید می توانید فشار یا کشش وارد بر شانه را به این صورت کاهش دهید:

-آرنج خود را به صورت خمیده در جلوی بدن خود قرار دهید.

-به هنگام بالا بردن بازو کف دست را رو به سقف نگهدارید.
وقتی بازو را پایین می آورید، آرنج خود را خم کرده و دست خود را به بدنتان نزدیک تر کنید.

یکی دیگر از ورزش های خوب برای شانه درد این است که با استفاده از بازوی سالم بازوی درناک را بالا بیاورید. برخی افراد به تجربه دریافته اند که قرار دادن یک کوسن یا حوله رول شده زیر بغل و به آرامی فشردن آن می تواند به تسکین درد کمک کند.

همچنین می توانید تمرینات ورزشی کششی، تقویتی و تثبیتی که باعث محافظت کمر می شود را انجام دهید.

درد شانه ، علت درد شانه ، درمان درد شانه

حالت بدن برای درد شانه
هیچگاه به حالت خمیده به جلو و با بازوهایی که در کنار بدن قرار دارد، ننشینید. این حالت درد شانه را تشدید خواهد کرد، بخصوص اگر درد شانه ناشی از مشکلات گردن باشد. هنگام نشستن یک بالش یا کوسن پشت کمر خود بگذارید و دستان خود را روی بالشی که بر روی پاهایتان گذاشته اید، قرار دهید.

اگر به هنگام دراز کشیدن شانه درد دارید کارهای زیر می تواند به شما کمک کند:

-به سمت پهلویی که درد ندارد بخوابید و یک بالش زیر گردن خود قرار دهید. بازوی دردناک را روی بالشی در جلوی بدن خود قرار دهید. یک بالش هم پشت کمرتان بگذارید تا مانع از برگشتن شما در خواب به سمت دردناک شود.

اگر ترجیح می دهید که به پشت بخوابید یک یا دو بالش زیر بازوی دردناک بگذارید تا دستها به موازات شانه قرار گیرد.

کاهش فشار برای درد شانه
معمولا بهتر است فعالیت های نرمال خود را ادامه دهید، اما سعی کنید بیش از اندازه فعالیت نکنید. سعی کنید آرام آرام فعالیت خود را شروع کرده و هر روز نسبت به روز قبل کمی بر شدت فعالیت های خود بیفزایید.

در خانه درد شانه
-موقع جارو زدن، صاف بایستید و جارو را نزدیک به خود نگهدارید. و از حرکات کوچک رفت و برگشتی استفاده کنید.

-به هنگام اتو زدن، میز اتو باید در ارتفاع کمر شما باشد.

-از چرخ خرید یا کوله پشتی برای حمل خریدهایتان استفاده کنید و یا اینکه خریدها را به دو بخش تقسیم کرده و هر کدام را در یک دست بگیرید. روش دیگر این است که می توانید از ساک های دارای دسته های بلند استفاده کنید بطوریکه دسته آن از شانه تا باسن کشیده شده باشد.

درد شانه

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دلایل درد شانه + درمان درد شانه”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار