جرم گیری گوش با روغن زیتون + جرم گیری گوش با طب سنتی

مجموعه: سلامت, سلامت چشم و گوش تعداد بازدید: 417
جرم گیری گوش با روغن زیتون + جرم گیری گوش با طب سنتی

جرم گیری گوش با روغن زیتون + جرم گیری گوش با طب سنتی

جرم گیری گوش کودکان جرم گیری گوش در خانه می خواهیم در این نوشته در مورد روش های جرم گیری گوش با طب سنتی مطالبی را برای شما تهیه کنیم ، علت تولید جرم گوش چیست و چگونه می توان جرم گوش را رفع کرد؟ در صورتی که می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما عزیزان همیشه همراه توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

جرم گیری گوش ، روش جرم گیری گوش

جرم گیری گوش با روغن زیتون

در مورد جرم گیری گوش

سلامت گوش تحت تاثیر عوامل مختلفی ممکن است به خطر بی افتد، در این هنگام برای پیشگیری از ایجاد خطر های جدی تر لازم است تا برای درمان به متخصص گوش مراجعه کنید. یکی از جمله درمان هایی که ممکن است پزشک متخصص برای شما در نظر بگیرد شست و شو و جرم گیری گوش است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.  شکی نیست که هدف شما از پاک کردن و تمیز نگه داشتن گوش رعایت بهداشت است، اما این کار ممکن است قدرت شنوایی را ضعیف کند. گوش بخش ظریف و پیچیده‌ای از بدن است که شامل پوست مجرای گوش و پرده صماخ می‌شود؛ بنابراین نیاز به مراقبت ویژه دارد. برای شروع سعی کنید عادت فرو کردن گوش پاک کن یا هر گونه شیء خارجی دیگر داخل مجرای گوش را ترک کنید.

جرم گیری گوش ، روش جرم گیری گوش

علل تولید جرم گوش

جرم گوش که به آن «واکس گوش» هم گفته می شود. به طور طبیعی توسط غددی که در پوست کانال گوش قرار دارند. ترشح می شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و خاصیت ضد باکتریایی دارد. فقدان جرم گوش می تواند منجر به خشکی و خارش گوش شود. به طورطبیعی جرم تولیدشده به تدریج و مرتباً از طرف پرده ی گوش به سمت بیرون حرکت می کند و با حرکات فک این ذرات جرم خشک شده از کانال گوش خارج می شوند.

جرم گوش در نیمه ی بیرونی کانال گوش تولید می شود. بنابراین گاهی در معاینه ی گوش مشاهده می شود که جرم در نزدیکی پرده ی گوش قرار دارد. این بدان معناست که بیمار سعی کرده با گوش پاک کن جرم گوش خود را خارج کند. او قسمت های بیرونی تر را خارج و قسمت های عمقی تر را فشرده کرده، مثل برفی که فشرده شده باشد.

گوش طبیعتاً جرم را مخفی نگه می‌ دارد و چربی گوش نیز مانع از خارج شدن جرم و رشد باکتری می‌شود. در شرایط عادی، بدن با حفظ مقداری از جرم گوش، گوش‌ها را کنترل می‌کنند. تجمع جرم گوش یا سفتی جرم گوش می‌تواند موجب گرفتگی گوش، گوش‌درد، سوت کشیدن گوش، یا از بین رفتن موقتی شنوایی شود. با انجام شستشوی گوش شما از این جرم‌ها رها می‌شوید.

چه موقع برای جرم گیری گوش باید اقدام کرد؟

مجرای گوش تحت شرایط مناسب هیچ‌گاه نیازی به پاک کردن ندارد. با این حال شستشوی گوش گاهی ضرورت می‌یابد. چنانچه جرم انباشته شده به حدی برسد که منجر به بروز علائم بشود یا از معاینه توسط متخصص جلوگیری کند، گوش باید شستشو داده شود. این عارضه انباشته شدن سرومن (وکس یا موم) نام دارد و با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه است:

– گوش درد، پر یا کیپ بودن گوش یا احساس گرفتگی گوش

– از دست دادن شنوایی (کری) جزیی که ممکن است پیشرونده باشد.

– وزوز، زنگ زدن یا صدا دادن گوش

– خارش، بدبو بودن یا ترشح داشتن گوش

– سرفه

جرم گیری گوش ، روش جرم گیری گوش

بهترین روش ها جرم گیری گوش

گوش پاک کن یکی از پرکاربردترین وسیله‌های نظافت و رعایت بهداشت فردی است، قیمت آن بسیار پایین است، از هر فروشگاه و داروخانه‌ای قابل تهیه است و استفاده از آن بسیار آسان است؛ کافی است آن را وارد گوش کنید، موم را با آن بردارید و از گوش خارج کنید و دور بیاندازید. سریع و آسان است، این‌طور نیست؟

اما آیا می‌دانید که استفاده از گوش پاک‌کن برای گوش بد است؟ گوش خاصیت خودتمیزکنندگی دارد و استفاده از گوش پاک‌ کن ممکن است به ساختار این عضو ظریف آسیب بزند. در ابتدا فقط مقدار اندکی وکس اطراف کانال گوش وجود دارد. اما هر چه بیشتر وکس را به عمق گوش برانید، وکس بیشتری جمع می‌شود. در نهایت آن‌قدر جرم به داخل گوش رانده می‌شود که توده بزرگی از موم در انتهای کانال گوش جمع می‌شود. گاهی کانال گوش کاملاً مسدود می‌شود و شنوایی بیمار کاهش می‌یابد.

درمان‌های خانگی برای پاکسازی جرم گوش

۱-استفاده از محلول آب و نمک
یک قاشق مرباخوری نمک را در حدود نیم فنجان آب گرم بریزید تا کاملاً حل شود. حال، یک توپ پنبه‌ای را در این محلول خیس کنید و کمی سر را چرخانده و چند قطره از آن را داخل گوش بچکانید. مدتی در همین وضعیت بمانید تا محلول آب نمک به درستی وارد گوش شود. سپس، سر را در جهت مخالف بچرخانید تا محلول از گوش خارج شود. این بهترین محلول برای حذف چربی گوش در منزل است.

۲- پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)
مقدار مساوی از آب و آب اکسیژنه را مخلوط کنید. حتماً از آب اکسیژنه زیر ۳ درصد استفاده کنید وگرنه می‌تواند مضر باشد. چند قطره از آن را داخل گوش بریزید و سرتان را به یک طرف خم کنید. اجازه دهید مایع مدتی در گوشتان بماند. حال، سرتان را به سمت مقابل خم کنید و اجازه دهید مایع اضافه خارج شود. این محلول برای رفع چربی گوش موثر است.

جرم گیری گوش ، روش جرم گیری گوش

۳-روغن بچه/گلیسرین
چند قطره روغن بچه یا روغن ملین را با قطره چکان داخل گوش بریزید تا چربی‌های گوش نرم شوند. یک توپ پنبه‌ای را در دهانه گوش قرار دهید تا روغن چند دقیقه در داخل گوش بماند. این کار باعث می‌شود که روغن قبل از رسیدن به چربی‌های گوش از مجرای گوش خارج نشود. پس از مدتی توپ پنبه را بردارید تا روغن اضافه از داخل گوش خارج شود. روغن باعث می‌شود که چربی فشرده داخل گوش نرم شده و به راحتی خارج شود.

۴-محلول سرکه و الکل طبی
مقدار مساوی از سرکه سفید و الکل طبی را در یک کاسه یا لیوان مخلوط کنید. چند قطره از آن را داخل گوشی که در اثر چربی مسدود شده بریزید. این محلول کمک زیادی به خلاص شدن از شر چربی گوش می‌کند که گاهی آزاردهنده است.

۵-روغن زیتون
یکی از بهترین روش‌ها برای حذف چربی گوش استفاده از روغن زیتون برای نرم کردن چربی گوش است، تا چربی‌ها راحت‌تر از گوش شما خارج شوند. دو یا سه قطره از روغن زیتون را در هنگام خواب در داخل گوشی که با چربی اضافه مسدود شده بریزید. این کار را ۳-۴ روز تکرار کنید. حذف چربی گوش به وسیله روغن زیتون راهی موثر است زیرا باعث نرم شدن چربی گوش می‌شود و خروج آن را ساده‌تر می‌کند.

۶- آب گرم
مقدار کمی آب گرم داخل گوش بریزید. چند ثانیه صبر کنید. سپس آب اضافه را خالی کنید.
نکته: فقط از آب تمیز استفاده کنید.
حذف جرم گوش به روش هموپاتی
یک روش دیگر برای حذف بیخطر جرم‌های گوش از طریق قطره‌های هموپاتی گوش است. یکی از موثرترین قطره‌های هموپاتی گوش که در بازار وجود دارد «قطره چربی گوش سیمیلاسان» است. این قطره به تسکین انسداد مزمن در اثر چربی گوش کمک می‌کند و چربی‌های سفت شده را نرم می‌کند.

جرم گیری گوش

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جرم گیری گوش با روغن زیتون + جرم گیری گوش با طب سنتی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار