هاپینگ یا شکستن قلنج چقدر می تواند برای بدن مضر باشد!

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 245
هاپینگ یا شکستن قلنج چقدر می تواند برای بدن مضر باشد!

هاپینگ یا شکستن قلنج چقدر می تواند برای بدن مضر باشد!

پرشین طب – اخبار پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ همه ما در طول زندگی خود حداقل یک بار شکستن قلنج را تجربه کرده ایم. فارق از اینکه بعد از این عمل احساس خوبی را تجربه می کنیم، باید بدانیم که شکستن قلنج می تواند در درار مدت به ضرر ما تمام شود. در این باره گفتگو می کنیم با دکتر اذریان، متخصص ارتوپدی و نظرات ایشان را جویا شدیم.

دکتر آذریان، متخصص ارتوپدی گفت: در طی حرکات اندام‌ها و استخوان‌های بدن امکان دارد، صداهایی شنیده شود که این صداها به علت فشار منفی است که در مفصل ایجاد می‌شود که نام علمی آنها پینگ می‌باشد و به خاطر این است که وقتی فشار منفی ایجاد می‌شود در داخل مفصل فضای اضافه‌ای به وجود می‌آید و برای اینکه این فضا پر شود مایع درون کپسول مفصلی به گاز تبدیل می شود که معمولا این گاز CO2 می‌باشد، این تبدیل گاز به صدا را اصطلاحا ها‌پینگ یا قلنج می‌گویند، البته در منابع و متون معتبر علمی از قولنج نام برده نشده است.

وی تصریح کرد: اما اینکه ها‌پینگ اثر خوب یا بدی دارد بطور علمی مشخص نشده و بسیاری افراد فکر می‌کنند که اگر این صدا ایجاد شود درد ناشی از خستگی و پشت‌میز‌نشینی بهبود می‌یابد اما در این مورد مدرک و مطلب علمی وجود ندارد.

آذریان ادامه داد: البته سوال دیگر در این زمینه مطرح می‌شود این است که اگر قولنج را زیاد بشکنیم ضرری برای بدنمان دارد یا خیر؟

در پاسخ می‌گوئیم که این عامل اثر مفیدی ندارد و برعکس فشار زیاد به آن موجب از بین رفتن مایع بین کپسولی می شود و بطور کلی توصیه به این کار نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در سنین بالا اگر با فشار زیاد همراه باشد چون احتمال پوکی استخوان وجود دارد ممکن است، منجر به آسیب استخوانی، شکستگی مفصل و یا در‌رفتگی شود، البته فقط در صورتیکه فرد مستعد یا دچار به پوکی استخوان باشد. در افراد جوان نیز اگر به تعداد کم مثلا ۴ تا ۵ بار در روز مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی با تکرار زیاد این حرکت امکان ایجاد آسیب‌های جبران نا‌پذیر فیزیکی که عمده‌ترین آنها آسیب به نخاع است وجود دارد

منبع : alodoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هاپینگ یا شکستن قلنج چقدر می تواند برای بدن مضر باشد!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار