ترک سیگار + روش های ترک سیگار

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی تعداد بازدید: 462
ترک سیگار + روش های ترک سیگار

ترک سیگار + روش های ترک سیگار

ترک سیگار با لیمو روش های ترک اعتیاد فواید ترک سیگار می خواهیم در این نوشته در مورد روش های ترک سیگار برای شما صحبت کنیم ، می دانیم که همیشه گفته اند هر زمان جلوی ضرر گرفته شود منفعت است ، ما می خواهیم در این نوشته در مورد روش ها و فواید ترک سیگار مطالبی را برای شما قرار دهیم ، در صورت تمایل با پرشین طب همراه باشید.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

ترک سیگار

در مورد ترک سیگار

سیگار دروازه ورود به اعتیاد است! این جمله ای بسیار آشنا و البته پر معنا است؛ مصرف سیگار ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی دارد همچنین مصرف سیگار تاثیرات مختلفی بر ابتلا به سایر بیماری ها نیز دارد. در ادامه به بررسی بیشتر این مطلب می پردازیم. ترک سیگار و دخانیات سبب می‌شود که در عرض ۲۰ دقیقه فشار خون شما پایین بیاید و سرعت ضربان قلب‌تان آرام‌تر شود. و در عرض یک روز مقدار مونوکسید کربن خون، به مقدار طبیعی خود باز گردد. با ترك مواد دخاني، در عرض ۲ هفته تا ۳ ماه خطر حمله قلبي كم مي‌شود و عملكرد ريه‌ها بهتر مي‌شود. فوايد دراز مدت ترك دخانيات عبارت است از كاهش بيماري‌هاي عروق كرونر، سكته مغزي، سرطان ريه و سرطان‌هاي ديگر. بسياري از مصرف كنندگان دخانيات، چندين بار سعي مي‌كنند تا دخانيات را ترك كنند و بالاخره موفق مي‌شوند. بايد خود فرد به خودش، قول دهد كه دخانيات را ترك كند و پايبند قولي كه داده، بماند.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

شما مي‌خواهيد دخانيات را ترك كنيد اما مي‌دانيد براي چه؟
براي ترك دخانيات بايد داراي انگيزه قوي باشيد. ممكن است شما بخواهيد خانواده خود را از دود دخانيات محافظت كنيد.ممكن است به خاطر سرطان سينه از مصرف دخانيات پرهيز كنيد و يا حتي ممكن است براي اين كه جوان‌تر به نظر برسيد، دخانيات را ترك كنيد بهترين دليل را انتخاب كنيد و به خاطر دليل خود با استعمال دخانيات مبارزه كنيد و بدانيد كه شما موفق‌ترين فرد در ترك دخانيات هستيد.

شكست نخوريد
۹۵ درصد افراد سيگاري خواهان ترك سيگار، بدون درمان شكست مي‌خورند. دليل اين امر اين است كه نيكوتين موجود در سيگار و ساير مواد دخاني يك ماده اعتياد آور است. به طور كلي، مغز عادت كرده كه هر روز مقداري نيكوتين را وارد بدن كند. در اثر فقدان نيكوتين، علائم كمبود آن ظاهرمي‌شود.

ماده جايگزين براي نيكوتين پيدا كنيد
هنگامي كه تصميم به ترك دخانيات مي‌گيريد، بدن به كمبود نيكوتين شامل افسردگي، زود رنجي، نااميدي و بي‌قراري است. ماده جايگزين نيكوتين، اين علائم را كاهش مي‌دهد. استفاده از آدامس و برچسب‌هاي داراي نيكوتين مي‌توانند شانس ترك دخانيات را تا دو برابر افزايش دهند.

داروهاي ترك دخانيات را بدون تجويز پزشك استفاده نكنيد.
قرص‌هايي وجود دارند كه با تاثير مواد شيميايي بر مغز به كاهش دخانيات مصرف دخانيات كمك مي‌كنند. آن‌ها همچنين باعث كاهش رضايت‌‌مندي از مصرف دخانيات مي‌شوند. ديگر داروها، ممكن است به كاهش علائم ناشي از ترك دخانيات كمك كنند.
ولي تمام اين داروها را بايد تحت نظر پزشك مصرف كنيد نه به طور خود سرانه.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

به تنهايي ترك نكنيد
به دوستان، اقوام و همكاران خود بگوييد كه مي‌خواهيد دخانيات را ترك كنيد.دلگرمي و تشويق اطرافيان براي ترك دخانيات مهم است. ممكن است نياز داشته باشيد كه به يك گروه ترك كنندگان دخانيات بپيونديد و يا با روان شناس صحبت كنيد. رفتار درماني يكي از بهترين درمان‌ها براي ترك دخانيات است.

شما مي‌توانيد براي ترك موفقيت آميز دخانيات رفتار درماني و مواد جايگزين و روش‌هاي آرامش دهنده را با هم به كار بريد.

استرس خود را كنترل كنيد
يكي از دلايلي كه افراد به سمت مصرف دخانيات مي‌روند، اين است كه نيكوتين آن‌ها را آرام مي‌كند.

هنگامي كه دخانيات را ترك كرديد، بايد يك راه براي مقابله با استرس بيابيد استفاده از ماساژ يا روش‌هاي آرامش دهنده مثل يوگا مي‌تواند در اين مورد كمك كند. بهتر است در چند هفته اول ترك دخانيات حتي الامكان از موقعيت‌هاي استرس زا دوري كنيد.

از مصرف الكل و مواد تحريك كننده اي كه شما را به مصرف دخانيات ترغيب مي‌كنند، دوري كنيد

برخي فعاليت‌ها ممكن است شما را براي مصرف دخانيات تشويق كنند. الكل يكي از مهمترين آن‌ها ست.

اگر با نوشيدن قهوه تمايل به سيگار كشيدن يا مصرف ساير موا دخاني پيدا مي‌كنيد براي هفته‌هاي اول فقط مقداري چاي بنوشيد.

اگر بعد از غذا خوردن تمايل به مصرف دخانيات پيدا مي‌كنيد، حتما يك كار ديگري بعد از غذا انجام دهيد . مثلا دندان‌هاي‌تان را مسواك بزنيد و يا آدامس بجويد.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

خانه را تميز كنيد
بعد از كشيدن آخرين سيگار يا وعده مواد دخاني، تمام كبريت‌ها، فندك‌ها و جا سيگاري‌ها را دور بيندازيد.

تمام لباس‌ها، فرش‌ها و اثاثيه منزل را كه بوي سيگار گرفته اند را بشوييد. از تهويه هوا در منزل استفاده كنيد تا از شر بوي بد سيگار خلاص شويد.

در كل از هر چيزي كه باعث مي‌شود، ياد سيگار كشيدن و مصرف دخانيات بيفتيد از خودتان دور كنيد.

راه برويد
فعاليت ورزشي به كاهش اعتياد به نيكوتين و كاهش علائم آن كمك مي‌كند.

هنگامي كه مي‌خواهيد به سمت مصرف دخانيات برويد، ورزش كنيد. حتي ورزش‌هاي ملايم از قبيل پياده روي كمك كننده هستند. كالري زيادي كه در اثر ورزش كردن از دست مي‌دهيد، جلوي افزايش وزن بعد از ترك دخانيات را مي‌گيرد.

ميوه و سبزي بخوريد
در طول ترك دخانيات، رژيم لاغري نگيريد. سعي كنيد، بيشتر ميوه و سبزي و محصولات لبني كم چرب را مصرف كنيد.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

روش های ترک سیگار در هفته های اول

 – زمان و مکان سیگار کشیدنتان و کسانی را که با آن‌ها سیگار می‌کشید، ثبت کنید. سپس کارهای جایگزینی را که در این زمان‌ها می‌تواند ذهن و جسمتان را مشغول کند، پیدا کنید…

– یک «روز ساکت» مناسب را برای شروع برنامه ترک انتخاب کنید، زمانی که بتوانید برای دست‌کم یک تا دو هفته از استرس عمده دوری کنید.

– خاکستر سیگار و ته سیگارهایتان را برای یک هفته جمع کنید و درون یک ظرف شیشه‌ای دردار بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید. (در روزهای ترک از این شیشه استفاده خواهید کرد).

هنگامی همه این شرایط را آماده کردید، پاکت‌های سیگارتان را دور بیندازید و دوره ترک را شروع کنید.

اولین کاری که در این دوره ترک باید انجام دهید این است که میل دوباره به سیگار کشیدن را تقریباً بلافاصله پس از کشیدن آخرین سیگار شروع می‌شود، مهار کنید.

هر دوره میل شدید به سیگار کشیدن حدود ۳۰ ثانیه به طول می‌انجامد و بعد رفع می‌شود. در طی این مدت باید ذهن و بدنتان را مشغول نگهدارید. ازجمله:

– ۱۰ نفس عمیق بکشید، یک لیوان آب یخ برای خود بریزید و به‌آرامی بنوشید.

ترک سیگار ، فواید ترک سیگار ، روش ترک سیگار

– یک میان وعده سالم برای خودتان درست کنید. چیزی که باعث احساس تروتازگی در دهان و دندان‌هایتان شود مثلاً گاز زدن به یک هویج یا خوردن مرکبات. در هنگام میل به سیگار شروع به خواندن یک کتاب کنید و با یک قلم یا ماژیک نشانه‌گذار یادداشت بردارید یا پاراگراف‌ها را نشانه‌گذاری کنید.

– فهرست دلایلتان برای ترک سیگار را حتی اگر لازم است با صدای بلند برای خودتان بخوانید.

– به دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان تلفن کنید که حامی شما در تلاشتان برای ترک سیگار است. صرف در دست گرفتن تلفن را به جای سیگار و صحبت‌های معمول درباره ورزش، آب‌وهوا و تعطیلات به فروکش کردن میل به سیگار کمک می‌کند.

– از. اپلیکیشن‌های ترک سیگار مانند Quitter استفاده کنید که مدت زمان سیگار نکشیدن شما و صرفه‌جویی پولی ناشی از آن را ثبت می‌کند و نشان می‌دهد.

– ظرف شیشه‌ای محتوی خاکستر و ته سیگار را که قبلاً آماده کردید، در جای در دسترسی نگهدارید و هر وقت میل به کشیدن سیگار دارید، این ظرف را بردارید، در آن را باز کنید و بوی مواد درون آن را استنشاق کنید. بوی واقعاً ناخوشایندی که حس می‌کنید، میل شما را مهار می‌کند.

در طول هفته‌های نخست ترک سیگار نباید خودتان را در موقعیت‌هایی قرار ندهید که شما را به سوی سیگار کشیدن سوق می‌دهند. برای مثال:

– با دوستان سیگاری‌تان چند هفته همراه نشوید. به آنان خبر دهید که روزهای سخت ترک سیگار را می‌گذرانید و بعد دوباره به جمع آنان بازمی‌گردید.

ترک سیگار

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ترک سیگار + روش های ترک سیگار”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار