نوزاد نارس + مراقبت از نوزاد نارس

مجموعه: بارداری و ازدواج, زناشویی تعداد بازدید: 103
نوزاد نارس + مراقبت از نوزاد نارس

نوزاد نارس + مراقبت از نوزاد نارس

نوزاد نارس هشت ماهه نگهداری نوزاد نارس در خانه وزن گیری نوزاد نارس قصد داریم در این نوشته در مورد نوزاد نارس مطالبی را برای شما قرار دهیم ، مراقبت از نوزاد نارس چگونه باید باشد؟ آیا نیاز به دستگاه برای نگهداری نوزاد نارس هست ، در صورتی که می خواهید در این باره بیشتر بدانید با پرشین طب همراه باشید.

نوزاد نارس ، نگهداری نوزاد نارس ، عوارض تولد نوزاد نارس

نوزاد نارس

در مورد نوزاد نارس

تولد زودهنگام نوزادان نارس با چه عوامل و فاکتورهایی صورت می گیرد و مادران این نوزادان به چه عارضه های دچار بوده اند! فاکتورهای متعددی در تولد نوزادان نارس دخیل است که عوامل محیطی نظیر استرس، سابقه فامیلی، مصرف برخی از داروها و حاملگی چند قلویی از دلایل آن است. عفونت‌های ادراری کنترل نشده طی بارداری، فشار خون و بیماری‌های مزمن مادر، فقر اقتصادی، تغذیه نامناسب و عفونت‌های مادرزادی نیز جزو این موارد به شمار می‌رود.  ناهنجاری‌های گوارشی و مغزی و بیماری‌های متابولیک زمینه زایمان زودرس و تولد نوزادان نارس را فراهم می‌آورد. بیماری‌های ژنتیکی، تصادفات، تریزومی‌ها و اختلالات جفت نیز جزو عوامل موثر در تولد نوزاد نارس به شمار می‌روند.

نوزاد نارس ، نگهداری نوزاد نارس ، عوارض تولد نوزاد نارس

نوزاد نارس و ابتلا به این عارضه ها در بزرگسالی

تولد زودهنگام می تواند تاثیرات نامطلوبی روی ابتلای وی به آرتروز بگذارد بهتر است نوزادانی که با تولد زودرس به دنیا آمده اند از لحاظ دریافت کلسیم دقت مراقبت بیشتری شوند. به گفته محققان نوزادانی که زودتر از موعد متولد می شوند بسیار در معرض ریسک داشتن استخوان های شکننده قرار داشته و وزن پایین آنها در زمان تولد بر ابتلا آنها به آرتروز تاثیر می گذارد.

خطرات تولد زودهنگام بسیار متعدد است. تاخیر در رشد، اسیب به مغز، و بیماری قلبی-عروقی برخی از این موارد متعدد است. در مطالعه ای دیگر هم عنوان شده است که نوزادان زودرس در معرض ابتلا به اوتیسم قرار دارند. حال مطالعه جدید محققان دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ نشان می دهد نوزادان متولدشده زودتر از زمان موعد بسیار در معرض ریسک ابتلا به آرتروز قرار دارند.

به گفته این محققان، در طول هفته های آخر بارداری، بدن مادر، کلسیم را به جنین انتقال می دهد تا روند رشد استخوان های نوزاد تقویت شود. و زمانیکه نوزاد زودتر از موعد بدنیا می آید، روند این انتقال مختل شده و منجر می شود کودک در سنین بالاتر دارای استخوان های ضعیف و شکننده ای باشد. محققان همچنان دریافتند افراد بزرگسالی که زودتر از موعد بدنیا آمده اند در مقایسه با افرادی که بعد از تکمیل دوره بارداری بدنیا آمده اند، تراکم استخوانی بسیار پایینی دارند.

نوزاد نارس ، نگهداری نوزاد نارس ، عوارض تولد نوزاد نارس

نحوه حفاظت از نوزاد نارس پس از تولد

حدود ۸ تا ۱۰ درصد نوزادان متولدشده، نارس هستند (قبل از هفته ۳۷ بارداري متولد شده‌اند). با توجه به اينکه بسياري از اين نوزادان قبل از اينکه آمادگي کامل براي زندگي خارج رحمي پيدا کنند متولد مي‌شوند، دچار مشکلاتي خواهند شد و به همين علت احتياج به توجه خاص پزشکي و کمک فوري بعد از زايمان دارند.

براساس ميزان نارسي نوزاد، ممکن است متخصص کودکان از متخصص نوزادان نيز کمک بگيرد. اين شخص تخصص خاصي در مراقبت از نوازدان نارس دارد و در تصميم‌گيري براي اقدامات لازم و درمان‌هاي مربوطه نيز کمک خواهد کرد. در صورتي که نوزاد شما نارس متولد شده، ممکن است نه تنها ظاهري متفاوت، بلکه رفتاري متفاوت نيز با نوزاد رسيده داشته باشد. در حالي که وزن متوسط نوزاد طبيعي هنگام تولد ۵/۲ تا ۵/۳ کيلوگرم است،‌ نوزاد نارس کمتر از ۵/۲ کيلوگرم وزن دارد و هرچه زودتر متولد شده باشد جثه کوچک‌تري دارد و اندازه سر او نسبت به بقيه بدن بزرگ‌تر است و چربي کمتري در بدن خود دارد. پوست او به علت داشتن چربي کمتر شفاف‌تر به نظر مي‌رسد و شما مي‌توانيد حتي عروق خوني او را در زير پوست ببينيد.

نوزاد نارس معمولا هنگام تولد فاقد ماده پنيري محافظ پوست (ورنيکس) است، چون اين ماده در اواخر بارداري ترشح و ساخته مي‌شود. چون نوزاد نارس هيچ‌گونه چربي محافظي ندارد، ممکن است در درجه حرارت اتاق سردش شود و بنابراين بلافاصله بعد از تولد بايد روي يک دستگاه گرم‌کننده به نام «وارمر» يا در يک محفظه به نام «انکوباتور» قرار داده شود که درجه حرارت آن سبب گرم نگه داشتن وي مي‌شود. بعد از معاينه سريع در اتاق زايمان، نوزاد در همين محفظه به اتاق مراقبت مخصوص منتقل مي‌شود. ممکن است متوجه شويد که نوزاد نارس شما گريه نمي‌کند يا به آرامي گريه مي‌کند و حتي در تنفس مشکل دارد که علت اين امر نارس بودن سيستم تنفسي او است.

براي اطمينان از وضعيت تنفس، نوزاد نارس شما تحت نظر و مراقبت پزشک قرار خواهد گرفت و در صورت لزوم و بنا به تشخيص پزشک متخصص کودکان و نوزادان، ممکن است به بخش مراقبت‌هاي ويژه نوزادان که مجهز به دستگاه‌ها و وسايل مناسب براي نگهداري نوزادان نارس است، ‌منتقل شود.

نوزاد نارس ، نگهداری نوزاد نارس ، عوارض تولد نوزاد نارس

سالم نگه داشتن نوزاد نارس

تطابق زندگی خانوادگی با شرایط کودک نارس
بسیاری از خانواده ها از آوردن نوزاد به خانه و بازگشت به حریم خصوصی شان استقبال می کنند و بالاخره احساس می کنند که یک خانواده واقعی شده اند. اگر چه نگهداری از نوزادان نارسی که نیازهای خاص تنفسی دارند در منزل خیلی ساده نیست و فشار اضافی به مادر و پدر وارد می کند.

تنظیم درجه حرارت مناسب
شما باید مطمئن شوید که کودک تان را در اتاقی با درجه حرارت مناسب قرار داده اید. بهترین کار این است که درجه حرارت اتاق را به صورت ملایم نگه دارید و در عوض اگر احساس می کنید لازم است، روی کودک را با ملحفه بپوشانید یا او را توی کیسه خواب زیپ دار قرار دهید. به این ترتیب هر وقت احساس کردید نوزاد گرمش است به راحتی می توانید با کاهش ملحفه ها یا بیرون آوردن نوزاد از کیسه خواب، او را خنک کنید.
یادتان باشد نوزادان نارس بیش از سایرین در معرض سرماخوردگی هستند به خصوص بعد از حمام کردن و البته اگر خیلی گرمشان باشد هم در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار می گیرند.

تنظیم خواب کودک
حالا که کودک شما در خانه است، احتمالا تعجب می کنید که چرا شب ها این قدر کم می خوابد! برای اینکه خواب کودک را تنظیم کنید باید محیط خانه را نیمه تاریک و آرام نگه دارید. یادتان باشد نوزادان کوچک در ماه های اول و در طول شب خیلی گرسنه می شوند و بنابراین باید بیدار شوید و به او شیر دهید و گرنه ممکن است در طول خواب قند خونش افت کند و این وضعیت به خصوص برای نوزادان نارس خطرناک است.

نوزاد نارس

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نوزاد نارس + مراقبت از نوزاد نارس”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار