درد تخمدان در زمان پریود + علت های درد تخمدان

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 344
درد تخمدان در زمان پریود + علت های درد تخمدان

درد تخمدان در زمان پریود + علت های درد تخمدان

درد تخمدان در زمان بارداری درد تخمدان در سمت چپ می خواهیم در این نوشته در مورد درد تخمدان صحبت کنیم ، علت های درد تخمدان چیست و چگونه می توان آن را درمات کرد؟ آیا درد تخمدان نشان از بیماری می باشد؟ اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما عزیزان همیشه همراه توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

درد تخمدان ، علت درد تخمدان

درد تخمدان در زمان پریود

در مورد درد تخمدان

درد تخمدان می تواند خبر از بیماری های زنانه مزمن و خطرناک میدهد. بهتر است با علل ایجادکننده درد تخمدان آشنا شوید و به سرعت روش های درمانی لازم را در پیش بگیرید تا دچار پیامدهای جبران ناپذیر این عارضه نشوید. بهتر است بانوان بدانند چه اتفاقاتی در بدن آن ها رخ میدهد، به خصوص زمانی که این موضوع مرتبط با دستگاه تناسلی ان ها باشد. غالبا، ما چرخه قاعدگی خود را یادآوری می کنیم، به صورت منظم سینه را از نظر توده چکاپ می کنیم و زیر نظرمعاینات منظم توسط پزشک متخصص زایمان و متخصص زنان قرار میگیریم. از جمله چیزهایی که هیچ وقت نباید از آن غافل شویم درد تخمدان می باشد. برخی از شرایط مختلف وجود دارند که باعث بروز درد تخمدان میگردند. به همین دلیل، مهم است که همیشه علت درد مورد بررسی قرار بگیرد در این بخش، به علل گوناگونی که چرا اکثر بانوان دچار درد تخمدان را می شوند و اینکه آیا این عارضه باعث نگرانی آن ها می شود خواهیم پرداخت.

تخمدان ها
تخمدان ها تاثیر مهمی در سیستم تولید مثل ما میگذارند آن ها باعث منتشر شدن بسیاری از هورمون ها، مانند استروژن می باشند و هر ماه یک تخمک آزاد می کنند ک این کار برای لقاح صورت میگیرد. تخمدان ها در قسمت لگن، اطراف رحم قرار دارند. به همین دلیل، اگر شما با درد تخمدان مواجه شوید، این درد را در قسمت زیر ناف و میان باسن خود حس می کنید.

علت درد تخمدان
درد تخمدان می توان بر بانوان از راه های مختلف اثر بگذارد و عوامل احتمالی زیادی دارد. درد می تواند خفیف یا شدید باشد. درد خفیف تخمدان می تواند به سرعت ایجاد شود و بعد از آن، برخی مواقع در چند دقیقه، وبرخی موقاع بعد از چند روز برطرف شود. درد شدید در لگن بالای شش ماه زمان میبرد. متخصصان زنان و زایمان در آمریکا می گویند که درد شدید لگن می تواند قطع و وصل شده یا یکسره باشد. همچنین می تواند از یک الگوی ثابت پیروی کند، مثلا، در زمان دوره ها پریورد، بعد از صرف غذا، حین دفع ادرار و یا در زمان نزدیکی می تواند این درد احساس شود. درد شدید در تخمدان از خیلی کم تا بسیار زیاد دسته بندی می شود، و احتمال دارد بر روی فعالیت های روزانه ما اثر بگذارد. جهت یافتن علت درد تخمدان ها، پزشک شما آزمایشات زیادی را بر روی شما انجام میدهد،مانند:

– بررسی فیزیکی

– بررسی با سونوگرافی

– تجویز آزمایش خون و یا ادرار

– ارجاع به متخصص زنان یا زایمان

بررسی علت ایجاد درد تخمدان

درد تخمدان ، علت درد تخمدان
کیست های تخمدان
برخی از کیست های تخمدانی هستند که می توانند موجب بروز درد تخمدان و ناراحتی در قسمت لگن شوند. کیست تخمدان ۱ کیسه ریز در تخمدان است که دارای مایع است. شایع ترین کیست های تخمدانی، کیست تخمدان تابعی نام دارد. این کیست تخمدان وقتی پیشرفت می کند که کیسه تخمک کوچک آزاد نشده باقی میماند و پر از مایع می شود. یا، آنها وقتی گسترش می یابند که کیسه تخمک ها را رها نمی کند و آن را سرشار از مایع می کند. همه کیست های تخمدان به راحتی از بین می روند. اما بعضی  رشد پیدا کرده و سرشار از مایع می شوند. کیست زمانی که پاره می شود درد زیادی دارد. پزشک زنان توصیه می کند اگر شما در سه تا شش ماه اخیر قاعدگی های دردناکی را تجربه کرده اید و یا اگر دوره های قاعدگی تان  نامنظم شده اند، به پزشک رجوع کنید. اگر درد شما موجب اختلال در فعالیت های روزانه شما شد و یا در حین نزدیکی درد داشتید هم باید به پزشک رجوع کنید.

دیگر کیست های تخمدان شامل:

– کیست اندومتریومEndometrium

– کیست درموئید Dermoid

– تخمدان پلی کیستیکPCOD

– کیست سیست آدنوما Adenomyosis

– تومورهای تخمدان tumor cyst

یکی از علل مهم که باید به پزشک رجوع کنید، احساس درد تخمدان است که می تواند خبر از بروز تومور بدهد. هرچند، درد فقط به این دلیل نیست که چیز خطرناکی وجود دارد. نشانه های تازه ای وجود دارند که شما می توانید به آن ها دقت کنید. مدرس ارشد دانشگاه بریستول، مقاله ای درمورد نشانه های اولیه سرطان تخمدان به ثبت رسانده است. او سه نشانه های خطرناک را در اکثر زنان بررسی کرد که پس از آن سرطان تخمدان شناسایی شد. این نشانه های خطرناک شامل:

– درد شکم

– گرفتگی عضلات شکم (بزرگ شدن سایز معده)

– احساس تکرر ادرار

همچنین معلوم شد که این نشانه ها در ۱ دوره سه تا چهار هفته ای گسترش می یابند. در زمینه سرطان تخمدان، بررسی زود هنگام شانس زنده ماندن را بالای از هفتاد درصد بالا می برد.

اندومتریوز
اندومتریوز با درد زیادی در قسمت لگن همراه است که حس آن مثل درد تخمدان است. این  موضوع وقتی بروز میدهد که بافت هایی که غالبا درون رحم وجود دارد بیرون از آن مثلا در تخمدان، مثانه، روده، و یا دیگر نواحی بدن رشد می کنند. زمانی که بافت آندومتر در تخمدان ایجاد شود می تواند موجب تشکیل کیست گردد. همچنین می تواند باعث درد شدید در حین دوره پریود شود. متخصصان کلینیک مایو می گویند که بعضی از نشانه های اندومتریوز مثل گرفتگی مزمن عضلانی، چند روز پیش از دوره و ادامه آن در حین پریود می باشد. این عارضه با خونریزی زیاد و خونریزی میان دوره ای همراه است.

کیست تخمدان چیست؟
به کیسه های کوچک پر از مایع که در تخمدان رشد میکنه کیست گفته میشه. اکثر آنها بی ضرر هستن اما بعضی از آنها باعث مشکلاتی از قبیل پارگی، خونریزی و یا درد میشن و تا جایی ممکنه پیش برن که برای حذف کیست ها جراحی صورت بگیره.

درد تخمدان ، علت درد تخمدان

چه کسانی که در معرض کیست تخمدان هستند؟
کیستهای تخمدان در بین خانمها امری شایعه و ممکنه در تمام سنین زنان با آن مواجه بشن. بیشتر کیست های تخمدان سرطانی نیستن بلکه خوش خیم بوده و بدون درمان خیلی ویژه و در طول چند هفته از بین میرن. در حالی که کیست های بدخیم ممکنه بصورت سرطان تخمدان نیز بروز کنن. این بیماری بیشتر در سنین باروری اتفاق میفته.

علائم کیست تخمدان
درد در هنگام مقاربت جنسی
درد در اطراف شکم یا لگن
دوره های قاعدگی نامنظم و درد مزمن در طول دوره
درد لگن پس از ورزش یا فعالیت شدید
تهوع و استفراغ
ناباروری
سوزش سر دل
مشکلات کنترل ادرار

انواع کیست تخمدان
کیست هموراژیک
این نوع کیست بر اثر خونریزی داخلی کیست اتفاق میافته که علامت آن درد در ناحیه شکم است. این نوع درد عموما در یک طرف نمایان میشه که در واقع همون طرفه که کیست وجود داره.

درد تخمدان ، علت درد تخمدان

کیست درموئید
کیست درموئید به تومور خوش خیم معروف است که گاهی اوقات به عنوان تراتوم کیست بالغ (تراتوم تخمدان) شناخته میشه. معمولازنان در سنین پایین را تحت تاثیر قرار میده و ممکنه به قطر تا ۱۵ سانتی متر هم برسه. کیست درموئید می تونه سایر انواع بافت های بدن مانند چربی و استخوان، مو و غضروف را درگیر کنه.

کیست فولیکولی
این کیست ساده، وقتی که تخمک آزاد نشده یا اینکه زمانی که یک فولیکول بالغ به وجود می آید تشکیل میشود و میتونه حدود ۵-۶ سانتی متر هم بشه. حدود یک چهارم خانمها مبتلا به این نوع از درد کیست هستند.

کیست آندومتریوئید
این کیست وقتی تشکیل میشه که بافت اندومتر (بافت داخل رحم) در تخمدان ها نیز وجود داشه باشد. کیست اندومتریوئید در سنین باروری زنان را تحت تاثیر قرار میده و ممکنه باعث ایجاد درد مزمن در زمان قاعدگی بشه. این نوع کیست همراه با رنگ خون بسیار تیره که به رنگ قهوه ایه همراهه و اندازه آن حدود ۱/۵ تا۲۰ سانتی متر متغیره. که به دلیل رنگ خون موجود در آن به کیستهای شکلاتی نیز معروفه.

تخمدان پلی کیستیک
این مشکل زمانی اتفاق میفته که سایز تخمدان افزایش پیدا کنه و به دو برابر حد طبیعی خود برسه و در اطراف بخش خارجی آن کیست های کوچک تخمدان بوجود میاد. این کیست در زنان سالم و دارای اختلالات هورمونی یافت میشه که با سونوگرافی قابل تشخیصه.

درد تخمدان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درد تخمدان در زمان پریود + علت های درد تخمدان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار