علت دیدن خواب شبانه ترسناک + درمان خواب شبانه ترسناک

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 187
علت دیدن خواب شبانه ترسناک + درمان خواب شبانه ترسناک

علت دیدن خواب شبانه ترسناک + درمان خواب شبانه ترسناک

دلایل دیدن خواب شبانه ترسناک می خواهیم در این نوشته در مورد علت دیدن خواب شبانه ترسناک مطالبی را برای شما قرار دهیم ، به چه دلیل ما خواب ترسناک می کنیم و آیا این موضوع درمان دارد؟ در صورتی که می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما عزیزان همیشه همراه توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با سایت پرشین طب همراه باشید.

خواب شبانه ترسناک ، درمان خواب شبانه ترسناک

علت دیدن خواب شبانه ترسناک

در مورد خواب شبانه ترسناک

در جدیدترین پژوهش های که توسط کارشناسان در خصوص کابوس های شبانه صورت گرفته است، به این موضوع پی برده اند که خواب های شبانه با موضوع های متفاوت، بازتاب ناشی از زندگی روزانه، اتفاق ها و فعالیت ضمیر ناخودآگاه است. کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند خواب‌هایی با موضوع‌های ترسناک و یا هیجان انگیز که به اصطلاح کابوس نامیده می‌شوند بازتابی از زندگی روزانه، اتفاق‌ها و فعالیت ضمیر ناخودآگاه هستند. علم روانشناسی خواب، از جمله چالش برانگیز‌ترین مبحث‌های علمی است و تاکنون دانشمندان زیادی در دنیا برای کمک به افراد دچار مشکل‌های روانی به مطالعه برروی این جنبه اسرارآمیز زندگی انسان‌ها پرداخته اند.

خواب شبانه ترسناک ، درمان خواب شبانه ترسناک

علت دیدن خواب شبانه ترسناک

کارشناسان اعتقاد دارند دیدن کابوس‌های شبانه ناشی از احساس هایی، چون استقلال نداشتن و وابستگی به دیگران، مورد بی عدالتی واقع شدن، داشتن احساس‌های منفی، شکست‌های عاطفی، انزوا و تنهایی، سوء تفاهم و ناراحتی یا مشاجره با اطرافیان و استرس به دلیل نداشتن صلاحیت انجام کار‌ها است. البته مواردی، چون حادثه‌های تلخ و دردناک، مرگ عزیزان، طلاق، مهاجرت از کشور، بیماری‌ها و مصرف برخی داروها، آسیب و ضربه به سر، پرخوری در ساعت‌های پایانی شب، گرمای بیش از حد هوا در زمان خواب و کم آبی بدن نیز می‌تواند سبب کابوس دیدن شود.

کارشناسان دانشگاه کاردیف کشور ولز به افرادی که دچار مشکل کابوس دیدن هستند توصیه می‌کنند برای دریافت کمک‌های روانشناختی به متخصص مراجعه کنند تا با گذراندن جلسه‌های روانشناختی، عکس برداری و تست‌های پزشکی مشکل آنها شناسایی و درمان شوند. دیدن کابوس‌های ترسناک می‌تواند سبب بیدار شدن از خواب و ایجاد هراس شود.

شکل کابوس دیدن افراد نیز بسیار متفاوت است برخی از افراد کابوس‌های جدید می‌بینند که برگرفته از حادثه‌های روزمره است، اما برخی دیگر کابوس‌های قدیمی و تکراری می‌بینند که ناشی از یک اتفاق تلخ و برای آنها بسیار ترسناک و ناراحت کننده است. کارشناسان پژوهش در زمینه نوع کابوس با حادثه‌ای که منجر به ایجاد آن می‌شود را برروی ۲۰۰ نفر آزمایش کرده اند و به نتیجه‌های شگفت انگیزی دست یافته اند.

برای جلوگیری از دیدن کابوس‌های شبانه، افزون بر مراجعه به متخصص باید قبل از خواب به آرام سازی ذهن بپردازید، از تماشای فیلم و سریال‌های دلهره آمیز یا حتی مسابقه‌های ورزشی پراسترس خودداری کنید، شام سبک میل کنید، دم نوش‌های آرام بخش بنوشید، هرنوع ناراحتی و درگیری ذهنی که باعث استرس و عصبانیت در شما می‌شود را فراموش کنید، از دعوا و پرخاش با دیگران پرهیز کنید، اتفاق‌های تلخ و بد را فراموش و آنها را به درس‌های بزرگی که از زندگی گرفته اید تبدیل کنید، استحمام با آب ولرم و دمای مناسب اتاق خواب، مصرف دارو و کنترل بیماری‌های زمینه‌ای همگی می‌تواند در جلوگیری از دیدن کابوس‌های شبانه موثر باشند.

خواب شبانه ترسناک ، درمان خواب شبانه ترسناک

درمان خواب شبانه ترسناک

بسیاری از افراد خواب های خوب و خوشایند می بینند اما گاهی اوقات خواب های ما گیج کنده و کابوس هایی ترسناک می شوند. در زیر به لیستی از عواملی که موجب دیدن خواب بد می شود اشاره می کنیم:

 استرس /  مشکلات خانوادگی / مرگ یکی از عزیزان /  بیماری /  اعتیاد /  فیلم ها و کتاب های ترسناک /  داروها /  غذاها /  افکار منفی

اگر شما هم معمولاً خواب بد می بینید، توصیه هایی برایتان داریم که میتواند به شما برای جلوگیری از آن کمک کند. با بررسی سطح استرستان شروع کنید. اگر می بینید که به خاطر فشار محیط کار، مشکلات خانوادگی یا از این قبیل، تحت استرس بسیار زیادی هستید، پس به دنبال راه هایی برای پایین آوردن آن باشید. اگر یکی از عزیزانتان را از دست داده اید، سعی کنید در این مورد با یکی از دوستانتان دردودل کنید. اگر دوستی ندارید که با او احساس نزدیکی و صمیمیت کنید می توانید نزد روانشناس بروید. مطمئناً مشاور کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد.

سعی کنید برنامه خوابتان را منظم کنید و سر یک ساعت خاص به خواب بروید و سر یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. اگر عادت های بدی در خوابیدن داشته باشید، این مسئله وضعیت خواب شما را بر هم می زند و ممکن است موجب شود خواب های بدی ببینید. از نگاه کردن فیلم های ترسناک یا خواندن کتاب های ترسناک قبل از خواب خودداری کنید چون ممکن است باعث شود خواب های بدی ببینید. خیلی افراد حتی بعد از خواب هم سعی می کنند بفهمند که چه دیده اند یا چه شنیده اند. اگر آخرین چیزی که دیده باشید یک فیلم ترسناک باشد، آنوقت ناخودآگاه شما در مورد آن فکر خواهد کرد و این موجب کابوس خواهد شد. سعی کنید شب ها فیلم های خنده دار و خوشایند تماشا کنید.

خواب شبانه ترسناک ، درمان خواب شبانه ترسناک

اگر در گذشته هیچوقت خواب بد نمی دیدید اما چند وقتی است که یک داروی تازه مصرف می کنید، این احتمال وجود دارد که مصرف آن دارو باعث شود که خواب بد ببینید. در این مورد حتماً با پزشکتان مشورت کنید و او را در جریان مشکلتان قرار دهید.

گفته می شود که برخی غذاهای خاص موجب دیدن خواب های بد می شوند. پس اگر می بینید که بعد از خوردن یک غذای خاص همیشه خواب بد می بینید، سعی کنید قبل از خواب آن غذا را استفاده نکنید. رعایت این توصیه ها به شما کمک می کند خواب بد نبینید. اما اگر باز هم حتی با رعایت این مسائل، خواب بد دیدید، حتماً باید با یک متخصص مشورت کنید. خیلی وقت ها خواب های بد به خاطر یک مشکل حل نشده ای ایجاد می شود که نتوانسته اید با آن کنار بیایید. اگر فکر می کنید دلیل خواب های بد شبانه تان این است، راه حل آن خیلی ساده است، با ترس هایتان روبه رو شوید.

هر مشکل و مجادله ای که موجب آزار و اذیتتان می شود را حل کنید. سعی کنید به طریقی با هر موقعیت مشکل ساز کنار بیایید. این باعث می شود از آرامش خاطر بیشتری برخوردار شوید و بتوانید خواب بهتر و راحت تری داشته باشید. اینکه بتوانید شب ها خواب های زیبا و خوشایند ببینید، یک توانایی اکتسابی است. تکنیک ها و روش های زیادی برای رسیدن به آن وجود دارد که می توانید یاد بگیرید.

خواب شبانه ترسناک

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “علت دیدن خواب شبانه ترسناک + درمان خواب شبانه ترسناک”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار