در مورد دندان عقل بدانید + کشیدن دندان عقل درد دارد

مجموعه: سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 118
در مورد دندان عقل بدانید + کشیدن دندان عقل درد دارد

در مورد دندان عقل بدانید + کشیدن دندان عقل درد دارد

می خواهیم در این نوشته در مورد دندان عقل صحبت کنیم ، دندان عقل چیست و آیا کشیدن دندان عقل درد دارد؟ اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با سایت پزشکی پرشین طب همراه باشید تا بیشتر در مورد موضوع دندان عقل صحبت کنیم.

دندان عقل ، در مورد دندان عقل

دلایل دندان عقل

در مورد دندان عقل

یکی از دندان های چالش برانگیز، دندان عقل می باشد. شاید این سوال همه باشد که آیا باید دنـدان عقل را بکشیم یا خیر؟ آیا کشیدن دندان عقل عوارضی در پی دارد یا خیر؟ آخرین دندان در دهان می باشد که در اصطلاح به آن آسیای سوم هم می گویند . دندانی که در سن ۱۷ تا ۲۵ سالگی در دهان هر فردی می روید و قوس فکی دهان را پر می کند. به دلیل اینکه این دندان آخرین دندان در دهان است که می روید همه بر این باورند که این دندان زیاد مهم نبوده و هرچه زودتر باید آن را کشید ولی همه این موضوع را باور ندارند و میگویند این یک اشتباه است که دنـدان عقل را پس از رویش باید کشید ، اما نکته ای که شاید به آن برخورده باشیم این است که در اکثر مواقع این دندان به خودی خود زیاد دوام نمی آورد و سریعا پوسیده می شود. زمانی که نیازی به کشیدن دندان عقل نیست.  اگر آنها سالم هستند ( پوسیدگی ندارند، و لثه اطراف آن ها ملتهب نیستند) . کاملا رشد کرده و بیرون آمده اند. کاملا در جای مناسبی قرار دارند و در رشد و عمل سایر دندان های مجاور اختلالی ایجاد نمی کنند.
تمیز کردنشان در طول بهداشت روزانه کار ساده ای است. زمانی که باید دندان عقل را کشید. دندان کاملا زیر لثه رشد کرده اما نمی تواند جوانه بزند. در این موارد می توانند سبب تشکیل کیست شده که این مسئله ممکن است باعث خرابی ریشه دندان های مجاور شود.  دندان کاملا بیرون نیامده و برای بهداشت روزانه مشکل ایجاد می کند در نتیجه مقدار زیادی از تجمعات باکتریایی می تواند منجر به بیماری های مختلف و خوردگی دندان شود.

اگر جای کافی برای دندان وجود ندارد( دندان های مجاور تنگاتنگ یکدیگر قرار گرفته اند) بیرون آمدن دنـدان عقل خطر آسیب دندان های مجاور را خواهد داشت. اگر احساس درد در منطقه دنـدان عقل دارید.
بافت نرم مجاور دندان عقل اغلب ملتهب می شود. التهابات لثه وجود داشته باشد.  پوسیدگی دنـدان در دندان های مجاور وجود داشته و آن ها شروع به شکستن کرده اند.

کشیدن دندان

در مورد باقی مانده دندان های عقل مشکلی وجود نخواهد داشت اگر به طور منظم به دندان پزشک مراجعه می کنید و از فک خود عکس گرفته باشید. در این مورد می توانید درباره مسائل احتمالی آگاهی کسب کنید(رشد نابجای دندان عقل) به همین دلیل برای جلوگیری از آن، از جراحی برای خارج کردن آن استفاده کنید. پزشکان توصیه می کنند این کار را تا جایی که ممکن است زودتر انجام دهید چون بعد از ۲۵ سالگی تمام بافت های استخوانی شکل نهایی خود را بدست آورده، بنابراین خارج کردن دندان ها سخت تر خواهد بود و بافت ها آهسته تر التیام می یابند.

چرا باید دندان عقل نیمه نهفته را جراحی کنیم؟

 اگر دندان عقل تا قبل از ۳۰ سالگی به صورت نیمه نهفته باشد باید جراحی شود، چون نهفته ماندن آن زمینه بروز کیست و تومور را در اطراف آن به وجود می آورد. همچنین تا پیش از ۳۰ سالگی پروسه ترمیم استخوان راحت تر می باشد و به راحتی می توان آن را جراحی کرد. در این مقاله از دکتر سلام ضرورت جراحی دندان عقل نیمه نهفته را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

دکتر ارغوان تنکابنی درباره دندان عقل گفت: این دندان سومین دندان آسیای بزرگ انسان است که در دو طرف فک بالا و پایین رشد می‌کند،گفت: به‌طور طبیعی انسان بین ۰تا ۴ دندان عقل دارد.

این متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت اظهار کرد:ممکن است به خاطر تغییر و تحول در سیر رشدی انسان در برخی افراد جوانه دندان عقل تشکیل نشده یا تعداد دندان‌های عقل کمتر از ۴ تا باشد.

دندان عقل ، در مورد دندان عقل

وی ادامه داد : دندان عقل به صورت یک دندان طبیعی است که اگر در قوس دندانی رشد کرده و سایز آن مناسب باشد می‌تواند علمکرد طبیعی داشته باشد اما گاهی از نظر تکامل در ژنتیک اتفاقاتی می‌افتد که این دندان در قوس دندانی قرار نگرفته یا سایز یا شکل غیرطبیعی دارد که این موضوع باعث می‌شود،‌ دندان عقل عملکرد مناسب نداشته باشد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: با بیان اینکه به‌طور ژنتیک سایز فک و سایر دندان‌ها از والدین به ارث می‌رسد،‌ بیان کرد: در برخی موارد فرد دارای دندان بزرگ‌تری نسبت به سایز فک است،‌ لذا اگر دندان عقل که آخرین دندان است نتواند فضای مناسبی برای رشد داشته باشد و مسیر رویش دندان مسدود شود، این دندان نهفته یا نیمه‌نهفته می‌شود، یعنی بخشی از دندان داخل استخوان یا بافت نرم می‌ماند.

وی افزود:در این شرایط دندان با زاویه و به صورت مایل قرار می‌گیرد،‌که در اینجا باید دندان از طریق جراحی از دهان خارج شود،‌ همچنین در صورت نهفته بودن دندان عقل، تا پیش از ۳۰ سالگی باید جراحی شود زیرا امکان ایجاد کیست و تومور اطراف آن وجود دارد،‌ به علاوه آنکه تا پیش از ۳۰ سالگی پروسه ترمیم استخوان راحت‌تر صورت می‌گیرد و جراحی راحت‌تر است.

وی تصریح کرد: وقتی دنـدان عقل رویش می‌کند اما فضای آن تنگ است،‌ از عقب به ریشه دندان‌های جلویی فشار آورده و باعث بهم‌ریختگی و کج شدن آنها می‌شود همچنین برخی دنـدان‌های عقل ممکن است نزدیک به عصب فک رشد کنند که در این صورت برای جراحی آن باید به جراح فک و صورت مراجعه کنند.

دندان عقل ، در مورد دندان عقل

این دندانپزشک با اشاره به ایجاد بی‌حسی روی لب‌ها بعد از جراحی دنـدان عقل عنوان کرد: این حالت برگشت‌پذیر است و گاهی در اثر فشار روی عصب فک ایجاد می‌شود.

تنکابنی تاکید کرد: اگر دنـدان‌ عقل نهفته باشد و افراد برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه نکنند این موضوع در سنین بالا باعث ایجاد مشکل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دندان عقل در انتهای دهان قرار دارد برای مسواک زدن به آن بهتر است از مسواکی با سر ظریف و مثلثی استفاده شود تا بتوان آن را تمیز کرد.

دندان عقل

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “در مورد دندان عقل بدانید + کشیدن دندان عقل درد دارد”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار