درمان اسلامی شکم درد و اسهال

مجموعه: طب سنتی تعداد بازدید: 244
درمان اسلامی شکم درد و اسهال

درمان اسلامی شکم درد و اسهال

پرشین طب – طب سنتی | به گزارش پرشین طب؛ همیشه تا به امروز توجه زیادی بر روی پزشکی نوین داشته ایم ، امروز می خواهیم شکم درد و اسهال و همچنین مشکلات شکمی را از نگاه طب سنتی و اسلام بررسی کنیم. اسلام در این زمینه نکات قابل توجه و مفیدی را برای شما ارائه داده است. در ادامه روایات و احادیث مختلفی از امامان خواهید خواند. در این نوشته می توانید درمان اسلامی شکم درد و درمان اسهال را از دید اسلام فرا بگیرید.

مردى به امام صادق (عليه السلام ) گفت : اى فرزند پيامبر دخترم اسهال و درد شكم دارد، فرمود: چرا از برنج و دنبه استفاده نمى كنى ؟سپس روش ‍ پختن آن را به او ياد داد او همين كار را كرد و دخترش خوب شد. مى گوييم : از نظر طبى معلوم است كه برنج معده را قبض مى كند برنج را با حليم آن مى پزند و با دنبه اى كه ذوب نشده مخلوط مى كنند و مفيد واقع مى شود. البته چربى و به خصوص چربى گوشت اسهال را تشديد مى كند ولى اگر دنبه ذوب نشده باشد چنين نيست .

اسهال

عبدالرحمن بن كثير مى گويد: در مدينه مريض شدم و اسهال گرفتم . امام صادق (عليه السلام ) به من دستور داد كه سويق ((جاروس ))(۳۱) را با آب مخلوط كنم و بخورم و من چنين كردم و خوب شدم .

صداى شكم

كسى به نام ذريح از صداى شكم خود پيش آن حضرت شكايت كرد، امام فرمود: آيا درد هم دارد؟ گفت : آرى فرمود: چرا سياه دانه و عسل استفاده نمى كنى ؟ او چنين كرد و خوب شد. مى گوييم : استعمال سياه دانه با عسل چنين است كه سياه دانه را آرد مى كنند و با عسل خوب مخلوط مى كنند و سه بار صبح و عصر و شب به اندازه يك فندق مى خورند.

بادهاى درد آور

جابر بن حيان به امام صادق (عليه السلام ) نوشت : اى فرزند پيامبر خدا! بادى در تمام بدن من از فرق تا قدم افتاده و آزارم مى دهد مرا دعا كن . حضرت دعا كرد و به او نوشت : از شياف عنبر و جيوه استفاده كن كه انشاءالله شفا مى يابى او چنين كرد و شفا يافت . مى گوييم : منظور از بادهاى دردآور، بادهايى كه در هواست نيست كه به گفته بعضى ها اگر داخل بدن شود مى كشد، بلكه منظور از آن گازهايى است كه در داخل بدن جمع مى شود. وقتى آنها افزايش پيدا كنند و محلى براى خروج نباشد دردآور مى شود. پس امام به او امر كرد كه با استعمال اين شياف اعصاب را تحريك كند تا اين گازها بيرون آيند و او چنين كرد و خوب شد.

ضعف بدن

مردى به آن حضرت گفت : من در بدن خود دردى احساس مى كنم ، فرمود بر تو باد شير كه آن گوشت را مى روياند و استخوان را محكم مى كند ديگرى به او گفت : من شير خوردم و به من ضرر كرد فرمود: شير به تو ضرر نكرده بلكه همراه آن چيز ديگرى خورده اى و آن چيز بر تو ضرر كرده است و تو گمان نموده اى كه شير ضرر كرده است .

مى گوييم : منظور امام همان شير دوشيدنى است و شير غذاى كاملى است كه همه ويتامين ها كه بدن به آن نياز دارد و در خود جمع كرده است و لذا شير با بيشتر مزاجها مى سازد از منافع مداومت بر خوردن شير آن است كه بدن را چاق مى كند و قلب و مغز را تقويت مى كند و به قوه بدن مى افزايد، به اضافه اينكه سينه را اصلاح مى كند و سرفه را تسكين مى دهد بنابراين ، شير هم غذاست و هم دوا و ضعف بدن را از بين مى برد مخصوصا اگر ضعف از حرارت يا از سمومات غذايى ناشى شده باشد به ويژه اگر مريض ‍ دوره نقاهت خود را بگذراند.

درمان اسلامی شکم درد

درمان اسلامی شکم درد

تب نوبه

عبدالله بن بسطام از كامل از محمد بن ابراهيم جعفى از پدرش نقل مى كند كه گفت ،: به محضر امام صادق (عليه السلام ) رسيدم ، پس به من گفت : تو را خوشحال و شاداب نمى بينم . گفتم : مولاى من تب نوبه دارم . پس فرمود: چرا از شربت گوارايى استفاده نمى كنى ؟ شكر را بكوب و در آب كن و به جاى آب ناشتا آن را بخور. مى گويد چنين كردم و ديگر تب عود نكرد.

مى گوييم : تب نوبه همان تب مالارياست و غالبا باعث ضعف عمومى مى شود در اينجا امام شربت شكر را ناشتا تجويز مى كند و منظور امام شكر مصنوعى نيست كه از هر ويتامين خالى است بلكه منظور او شكر طبيعى كه از نى شكر به دست مى آيد يا شكر سرخ يا عسل مى باشد كه خدا در آن شفاى بسيارى از دردها را قرار داده همانگونه كه در قرآن كريم به تصريح شده است . همچنين قند طبيعى كه در اكثر ميوه ها مانند انگور و خرما و مانند آنها وجود دارد و اينها باعث ايجاد نشاط و قدرت و پيدايش خون تميز مى شوند، پس وقتى كه بدن قوى شد در برابر تب مقاومت مى كند تا بر طرف شود و اين شخص چنين كرد و شفا يافت .

اسهال توام با درد

خالد بن يخيج مى گويد: به امام صادق (عليه السلام ) از درد شكم خود شكايت كردم ، به من فرمود: برنج را بگير و آن را بشوى سپس آن را بكوب و به اندازه كف دست در هر غذايى بخور. سپس فرمود، كسانى را كه اسهال دارند نان برنج بدهيد در شكم مبتلا به اسهال چيزى سودمندتر از آن نمى رود و آن معده را دباغى مى كند و بيمارى را از بين مى برد.

منبع : ghatreh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درمان اسلامی شکم درد و اسهال”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار