استفاده نادرست از کراتین خطرناک است؟

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 309
استفاده نادرست از کراتین خطرناک است؟

استفاده نادرست از کراتین خطرناک است؟

مکانیسم اثر کراتین در بدن چگونه است؟ / مصرف پودر کراتین که در اصل «کراتین فسفات» نام دارد چند سالی است که در بین ایرانی ها به ویژه قشر جون رواج پیدا کرده است و بیشتر افراد آن را در تبلیغات در تبلیغات مربوط به بدن سازی ها دیده اند.
یکی از افرادی که مدتی است به باشگاه بدن سازی می رود و ۲۸ سال سن دارد می گوید:« وقتی تازه بدن سازی را شروع کرده بودم چند نفر به من یک پودر به نام کراتین را معرفی کردند و می گفتند اگر این پودر را مصرف کنی خیلی سریع و بدون اینکه زیاد ورزش کنی، عضله هایت حجم می گیرند و من هم تصمیم گرفتم از پودر استفاده کنم و لی نه تنها به سرعت عضله ای ایجاد نشد بلکه احساس می کردم پودر توان ورزش کردن را از من گرفته است، به همین دلیل آن را کنار گذاشتم.»

افسانه افزایش وزن
بسیاری از افرادی که لاغر هستند برای تناسب اندان تلاش زیادی می کننند و معمولا برای افزایش وزن با متخصص تغذیه مشورت نمی کنند و نتیجه این می شود که انواع و اقسام راه ها را به صورت آزمون و خطا امتحان می کنند.

یک خانمی که ۲۱ سال سن دارند نیز می گوید:«وزنم در حدود ۳۸ کیلو بود و هر چه غذا می خوردم،چاق نمی شدم و به همین دلیل به پیشنهاد یکی از دوستانم،پودر کراتین را برای افزایش وزن از داروخانه خریدم.استفاده از پودر کراتین باعث افزایش وزن در بدنم شد ولی تناسب اندام را در بدنم از بین برد و افزایش وزن و چاقی را برایم به وجود آورد ضمن اینکه صورتم جوش زد و ریزش مو پیدا کردم. وقتی با متخصص تغذیه مشورت کردم دلیل افزایش وزن را جمع شدن آب در بدنم می دانست و می گفت این اضافه وزن کاذب است و فقط با خوردن پودر به بدنم آسیب زده ام. »

کراتین چیست؟
خیلی از افراد بدون اینکه بدانند دقیقا چه ماده ای را وارد بدن شان می شود از آن استفاده می کنند. پیش از اینکه فردی بخواهد کراتین را مصرف کند باید ماهیت آن را بشناسد.
کراتین از سه اسید آمینه گلاسین،آرجینین و متونین تشکیل شده است. بسیاری از مردم به غلط تصور می کنند که کراتین یک استروئید است،در حالی که کراتین چیزی بیشتر از ترکیب این سه اسید آمینه نیست و کاملا با ترکیبات کورتونی متفاوت است. کراتین به صورت طبیعی در بدن انسان ساخته می شود و مواد با پروتئین بالا مانند ماهی، مرغ، گوشت قرمزگاو و گوسفند منبع سرشاری از کراتین است. کراتین یک ماده دست ساز نیست، بلکه یک ماده کاملا طبیعی محسوب می شود.

اعتماد نکنید!
شاید برخی از افراد تصور کنند که کراتین به این دلیل که یک ماده طبیعی است برای بدن مشکلاتی را به وجود نمی آورند در حالی که همه کراتین هایی که به صورت بسته بندی شده و به عنوان مکمل در بازار به فروش می رسند خالص و طبیعی نیستند.

پزشک داروسازی در رابطه با کراتین چنین می گوید:«کراتین به عنوان یک ماده غذایی مکمل در زمان خاص و محدود تنها باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. کراتین برای بدن سازی تجویز می شود ولی مقدار آن بسیار جزئی است و ۵ تا ۱۰ گرم کراتین را باید به مدت ۳ تا ۴ هفته تحت نظر پزشک استفاده کرد و تاثیر این مکمل تنها عضله سازی در ورزشکاران ایت.امروزه مکمل های کراتین به اشکال و تحت نام های تجاری گوناگون در دسترس قرار دارند و تمامی محصولات کراتین وارداتی هستند و کشورهای تولید کننده تحت نظارت سازمان های دارویی نیستند و این بدین معنی است که کیفیت و سالم بودن این مواد تضمین شده نیست. بیشتر کراتین های موجود در ایران حتی انواع آمریکایی که به خالص بودن شهرت دارند، آلوده به مواد هورمونی و غیرمجاز دیگری هستند که نام این ترکیبات برای سودجویی بیشتر روی برچسب مواد تشکیل دهنده محصول درج نمی شود. متاسفانه از نظر قانونی هم ذکر تمامی ترکیبات موجود در چنین محصولاتی روی برچسب آنها الزامی نیست و همین مسئله می تواند زمینه تولید محصولات ناخالص را به سادگی فراهم کند. »

عاقبت مصرف خودسرانه
بسیاری از افراد تصور می کنند که خریدن بدون نسخه یک دارو یا مکمل بدین معناست که عوارضی برای بدن به همراه ندارد.
برخی از افراد تصور می کنند که می توانند کراتین را به صورت خودسرانه مصرف کنند در حالی که انجام این کار به هیچ وجه توصیه نمی شوند. اگر کراتین خالص و سالم باشد، مصرف خودسرانه آن به دلیل عوارضی که دارد، مجاز نیست. همه ورزشکاران به مصرف چنین مکمل هایی نیاز ندارند، حتی آن دسته از ورزشکاران حرفه ای که به مصرف انواع مکمل ها نیاز دارند، نمی دانند که دوز و دوره مجاز مصرف برای شان چه قدر است. افزایش بار پروتئینی ناشی از مصرف بیش از اندازه کراتین در بلند مدت می تواند اثرات مخربی برای کلیه ها داشته باشد.

علاوه بر آن عوارض کبدی و کلیوی از مهم ترین عارضه های مصرف این مکمل ها محسوب می شود. آلوده بودن این مکمل ها به انواع هورمون های استروئیدی آنابولیک می تواند سبب بروز عوارضی مانند ناتوانی جنسی، نازایی،مشکلات کبدی و کلیوی، جوش های پوستی، ریزش مو، ضعف در بینایی، سرخ شدن چهره، ناراحتی های قلبی و بیماری های روانی شود. افزایش وزن به دلیل احتباس آب در بدن، کرامپ و اسپاسم های عضلانی، کم آبی، اسهال، تهوع و حتی گاهی تشنج از دیگر عوارض این مکمل ایت. مصرف بیش از اندازه کراتین نه تنها باعث افزایش انرژی نخواهد شد بلکه پیری و فرسودگی زودرس را برای ورزشکاران به همراه دارد.

برای این افراد ممنوع!
کراتین مکملی است که به دلیل عوارضی که دارد باید مصرف آن با احتیاط انجام شود و برخی از افراد به هیچ عنوان نباید از کراتین استفاده کنند به این دلیل که کراتین می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای آنها به وجود بیاورند.
مصرف کراتین برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع ایت.همچنین افرادی که به مشکلات کلیوی مبتلا هستند نباید از کراتین استفاده کنند.یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه ویژه شود، مواقع کم آبی بدن است. در چنین شرایطی مصرف کراتین ممنوع است و در نهایت افرادی که قصد کاهش وزن دارند نباید از کراتین استفاده کنند چون انجام این کار مشکلات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

نکته های باریک تر از مو
افرادی که به شکل خودسرانه از کراتین مصرف می کنند درباره نحوه مصرف اطلاع چندانی ندارند و با توجه به گفته مربیان خود که تخصص جندانی در زمینه پزشکی ندارند، اقدام به مصرف کراتین می کنند.
متاسفانه برخی از مربیان بدون داشتن آگاهی کافی ورزشکاران را به مصرف بیش از اندازه کراتین تشویق می کنند و ۱۵ تا ۲۰ گرم کراتین را که باید طی یک ماه و نیم مصرف شود، برای ۵روز در نظر می گیرند.کراتین بیشتر مناسب ورزشکاران حرفه ای است و زمان مصرف آن باید بعد از ورزش باشد چون بعد از ورزش منابع انرژی احتیاج به بازسازی دارد. کراتین معمولا به صورت مایع و جامد به فروش می رسد.خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی تصور می کنند که مصرف کراتین مایع بهتر و راححت تر است در حالی که کراتین در آب و مایعات تبدیل به یک ماده مضر به نام «کراتینین» می شود که این ماده باید توسط کلیه ها دفع شود. کراتین مایع به هیچ عنوان در بدن سازی جایگاهی ندارد و نباید مصرف شود.

منبع : مجله تندرستی

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

خرید اینترنتی چسب فرم دهنده سینه bara lifts

اکثر خانم ها برای رقتن به مجالس مهمانی و مراسمی که نیاز به پوشیدن لباس شب دارند با نوع و ترکیب لباسهای خود و فرم اندام سینه خود بسیار دچار مشکل هستند.چسب برلیفتس فرم دهنده سینه یکی از جدیدترین و بهترین وسایل برای فرم دهی سینه شما و بدون استفاده از سوتین هایی است که گاهی ست کردن رنگ و مخفی کردن بند های برای شما بسیار دشوار است که با خرید سوتین های زیاد هزینه ایی بسیار گزافی را متحمل میشوید. ما میخواهیم به شما نسل جدید از چسب های فرم دهنده سینه را معرفی کنیم که میتوانید با استفاده از آن بهترین کیفیت و فرم دهی را با لباسهای خود احساس کنید. 

توضیحات بیشتر محصول

خـرید پستی >> قیمت فقـط :۱۵۰۰۰تـومان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “استفاده نادرست از کراتین خطرناک است؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار