چرا دو قلوها هم اثر انگشت مشابهی ندارند؟!

مجموعه: پزشکی, تاریخچه پزشکی تعداد بازدید: 321
چرا دو قلوها هم اثر انگشت مشابهی ندارند؟!

چرا دو قلوها هم اثر انگشت مشابهی ندارند؟!

پرشین طب – تاریخچه پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ اثر انگشت یکی از موارد حیرت انگیز جهان است. تا بحال دیده نشده است که اثر انگشت دو فرد یکی باشد. واقعا جالب است! در یک انگشت میلیاردها خطور مختلف وجود دارد که هیچیک از آنها مانندی ندارد. اما این خطوط که به اصطلاح اثر انگشت نامیده می شود چگونه شکل میگیرد و چرا مشابهی ندارد حتی در دو قلوها…!

شیوه شکل گیری اثر انگشت بسیار شگفت انگیز  است. اثر انگشت در جنین و پیش از این که نوزاد متولدشود. یعنی اثر انگشت زمانی بوجود می آید که بچه  در رحم مادرش در حال تکامل یافتن است

فشاری که بر اثر لمس کردن بر انگشتان نوزاد وارد می آید و محیطی که در مجاورت انگشتان او است چیزی به نام خطوط اصطکاکی در انگشتانش ایجاد می کند که همان خطوط ضعیفی است که شما بر روی انگشتان دست ها و پاهایتان می بینید. این خطوط زمانی که جنین به ۶ ماهگی می رسد، یعنی سه ماه قبل از تولد او تکمیل می شود.

تشکیل اثر انگشت در قالب زیست شناسی تکاملی می گنجد. اثر انگشت ما منعکس کننده محیطی است که هنگامی که حیاتمان را آغاز می کردیم با آن مواجه بوده ایم. برخی از دانشمندان معتقدند اثر انگشت یک فرد حتی می تواند درباره سلامتی کلی ما چیزهایی بگوید.

خلاصه این که ایجاد الگوی خطوط در بالای انگشتان ما نه فقط به عوامل ژنتیکی مربوط است بلکه به شرایط فیزیکی منحصر بفردی مانند محل دقیق جنین در رحم مادر و همچنین چگالی مایع آمنیوتیک (مایعی که جنین را احاطه می کند) بستگی دارد.

همین نکته می تواند توضیح دهد که چرا دوقلوهای مشابه دارای کد ژنتیکی مشابهند اما اثر انگشتشانشان با هم متفاوت است. همچنین، شرایط پزشکی جالب توجهی مانند بیماری ژنتیک آدرماتُگلیفیا (adermatoglyphia) وجود دارد که در اثر آنها بعضی از افراد در واقع اثر انگشت ندارند.

منبع : hidoctor

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چرا دو قلوها هم اثر انگشت مشابهی ندارند؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار