هر آنچه که درمورد مدیتیشن باید بدانید

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی, سلامت روح و روان تعداد بازدید: 130
هر آنچه که درمورد مدیتیشن باید بدانید

هر آنچه که درمورد مدیتیشن باید بدانید

پرشین طب – سلامت روح و روان | به گزارش پرشین طب؛ مدیتیشن در حقیقت قدمتی نزدیک به هزار سال دارد و ریشه ی آن به شاخه های مذهبی بر میگردد. اما تمرینات تمرکز حواس نتیجه ی تحقیقات غربی روی این موضوع می باشد. در حقیقت منشاء این تمرینات را می توان مکتب بودا دانست و نوعی مراقبه ی سنتی است. این تمرینات برپایه ی توجه به اندام های داخلی و خارجی است و به وجود آورنده ی حس آرامش و صبر و محبت است و می توان گفت که تمرینات مدیتیشن و تمرکز حواس در یک مسیر هستند.

تمرینات تمرکز حواست باعث بالا رفتن کیفیت فعالیت های ذهنی می شود و ذهن شما را باز و مثبت و آرام خواهد کرد. شما با این تمرینات می توانید قضاوت کردن را کنار بگذارید، به جای آنکه درگیر اتفاقات روزمره شوید بیشتر به داخل و خارج خود توجه نمایید.

چرا این تمرینات مفید هستند

طی تحقیقات صورت گرفته روی علم مراقبه در ۱۵۰۰ مقاله که توسط ۲۵۰ سزمان تحقیقات مختلف از سال ۱۹۶۷ تا کنون انجام شده است، نتیجه این بوده که تمرینات مدیتیشن و تمرکز حواس می تواند اثرات بسیار خوبی را روی بیماران داشته باشد به طوری که اگر این تمرینات را به صورت روزانه انجام دهند سبب بالا رفات تمرکز حواس آنها می شود. همچنین این تمرینات فواید جسمی و روانی زیادی به همراه دارد که از کوچک ترین آنها بهتر شدن خلق و خوی افراد می توان گفت تا کاهش وضعیت حاد پزشکی در بیماران. از فواید این کار می توان به نکات زیر نیز اشاره کرد.

باعث کاهش استرس می شود: که این نکته از کنترل بیماری ایدز گرفته تا مشکلات جسمی و روحی برای فرد مفید است

بالا رفتن تمرکز، بهبود حافظه ی کوتاه مدت و بلند مدت، تقویت توانایی های مغز در حل مسئله

بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

کاهش دهنده ی سردردهای مزمن

بهبود وضعیت خواب افراد و کم شدن اختلالات خواب

کم شدن درد مزمن در افراد و قابل کنترل شدن آن

کوتاه شدن دوره درمان بیماری های شایغ

کاهش ضربان قلب و فشار خون

بهبود وضعیت هضم و افزایش انرژی

کاهش نگرانی و عصبانیت و افسردگی

بالا بردن اراده و توانایی در تصمیم گیری

چگونه باید تمرینات تقویت ذهنی و مدیتیشن را انجام دهیم

راهکارها و روش های بسیار زیادی برای رسیدن به این تمرینات و نتایج اثر بخش وجود دارد اما بهترین را استفاده از تمرینات ارائه شده در سایت Mindful است. بهتر است که نقطه ی تمیز و آرام که حواس شما را پرت نکند در خانه پیدا کنید. از کم شروع کنید. مثلا روزانه ده دقیقه بسیار خوب است و این مهم است که تمرینات شما ادامه دار باشد و استمرار در تمرین خود داشته باشید. سعی کنید واقعا برای این کار وقت بگذارید. البته فرقی ندارد که چه ساعتی این تمرینات را انجام دهید و شما می توانید با توجه به وضعیت شخصی بدنتان ساعت مشخصی را انتخاب کنید.

حالت صحیح بدن و نحوه ی انجام تمرین اصلی

صاف بنشینید روی کوسن و یا تشک تمرین. سعی کنید که بالاتنه ی خود را آرام نگاه دارید و فشاری روی آن نباشد. اجازه دهید که تمام بدنتان در آرامش باشد. نفس خود را به داخل داده و به آرامی در چند ثانیه آن را به بیرون هدایت کنید. سعی کنید در این حالت تمرکز کامل داشته باشید و از هر فکری که وارد مغزتان می شود و یا هر صدایی که می شونید عبور کرده و به ان توجه نکنید و به تمام بدنتان توجه کنید. با این کار به مرور تمرکز شما افزایش خواهد یافت و اجازه می دهد تا افکار به راحتی وارد و خارج شوند، درست مانند نفس کشیدن.

Meditation

انجام حرکات تکمیلی

در نظر داشته باشید که مدیتیشن نیز به عنوان یک ورزش است. گاهی به آرامی رنگ آمیزی کردن. اما باید بدانید که انجام حرکات تکمیلی همیشه برای افراد مناسب نیست. بهتر است که قبل از انجام این حرکات چند هفته تمرین اصلی مدیتیشن را انجام دهید تا از مسیر اصلی خود منحرف نشوید. با این کار تمرکز شما بالا می رود و حال با تجربه ی بیشتر و تمرکز حواس کامل تر می توانید تمرینات تکمیلی را آغاز نمایید.

انجام تمرینات شاید گاهی اوقات بسیار سخت باشد، به خصوص اگر اولین بارتان باشد. شاید در ابتدا خود را ناراحت و پریشان و یا نا امید ببینید. اما صبر کنید. شما پس از مدتی تمرین کردن خواهید دید که تمرکز اولیه مانند تمرکز روی تنفس را به دست آورده اید و به مرور مهارت های شما افزایش پیدا می کند و شما تبدیل به یک استاد خواهید شد.

منبع : blogs.naturalnews

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هر آنچه که درمورد مدیتیشن باید بدانید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار