رعایت مصرف این‌گونه غذاها برای کاهش سردرد

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 183
رعایت مصرف این‌گونه غذاها برای کاهش سردرد

رعایت مصرف این‌گونه غذاها برای کاهش سردرد

پرشین طب – دانستنی های پزشکی | به گزارش پرشین طب؛ سردرد های میگرنی و یا دیگر سردردهایی که ممکن است برای هر یک از ما پیش آید بسیار آزار دهنده است. در ابتدا می بایست عوامل ایجاد کننده سردرد را تشخیص و سپس به درمان آن پرداخت. شاید فردی به بوی رایحه عطر حساسیت داشته باشد و دچار سردرد شود؛ لذا تشخیص مقدم بوده و سپس راهکارهای درمانی اتخاذ می شود. ما در این پست می خواهیم شما را با رژیم غذایی و مواد خوراکی که ممکن است سبب ایجاد سردرد شود آشنا کنیم.

۱٫ تغییرات قند خون

نوسانات در میزان قند خون می تواند منجر به اسپاسم شریانها در سر و ایجاد سردرد شود.

۲٫ کاهش مصرف ناگهانی مواد غذایی کافئین دار

سردرد ناشی از ترک یا کاهش مصرف ناگهانی کافئین، این مشکل معمولا زمانی ایجاد می شود که فردی که مرتبا و به مقدار زیاد چای و قهوه مصرف می کند، ناگهان مصرف این نوشیدنی ها را کاهش داده یا کنار بگذارد.

۳٫ مواد افزودنی نظیر مونوسدیم گلوتامات

مواد افزودنی غذاها نظیر مونو سدیم گلوتامات که باعث گشاد شدن رگهای خونی شده و برخی اعصاب را در مغز تحریک می کند. اکثر افرادی که با مصرف مونو سدیم گلوتامات دچار سردرد می شوند علائم دیگری نظیر احساس فشار در گردن و صورت، عرق کردن، حس خارش و سوزش در انگشتان و درد شکم را نیز تجربه می کنند. مواد غذایی نظیر سس ها، نوشابه ها، چیپس، سوپ های آماده، سویا سس و طعم دهنده ها حاوی مونوسدیم گلوتامات هستند.

۴٫ شکلات، جگر، پنیر کهنه، مشروبات الکلی

مواد شیمیایی که بطور طبیعی در مواد غذایی وجود دارند، نظیر آمین ها نیز می توانند باعث ایجاد سردرد شوند. شکلات همراه با بسیاری از مواد غذایی رایج دیگر، حاوی یک ترکیب آمینی به نام فنیل اتیل آمین است که می تواند باعث تنگ شدن عروق خونی و سپس گشاد شدن آنها شده و سردرد را تشدید کند. محققان معتقدند که بدترین نوع آمین ها تیرامین است، یک آمینو اسید که بطور عمده در پنیرهای کهنه و غنی و مواد غذایی نظیر جگر یافت می شود. اگر به سردردهای میگرنی مبتلا هستید بایستی  در مصرف نان های تخمیری خانگی و نوشیدنی های الکلی نیز پرهیز کنید. تمام این مواد غذایی حاوی آمین های وحشت آور هستند. در افرادی که میگرن دارند، حتی مرکبات و آبمیوه ها  نیز می توانند باعث تشدید سردردهای میگرنی شوند، مخصوصا در افرادی که به ترکیبی به نام سین فرین که در میوه های گروه مرکبات وجود دارد، حساس هستند.

۵٫ گوشت های فراوری شده، سوسیس و کالباس

بسیاری از گوشت های فرآوری شده حاوی نیتریت هستند. نیتریت ها مواد شیمیایی هستند که برای فرآوری فرآورده های گوشتی به همراه نمک به گوشت ها افزوده می شوند. متاسفانه، نیتریت ها می توانند باعث گشاد شدن عروق خونی شده و سردردها( خصوصا سردردهای میگرنی) را تشدید کنند. نیتریت ها عمدتا در محصولات گوشتی آماده نظیر هات داگ، سوسیس، ژامبون و کالباس، همبرگر و سالامی وجود دارند. اما در نظر داشته باشید که این مواد شیمیایی ایجاد کننده سردرد در بسیاری از گوشت های کنسروی دیگر نیز وجود دارند.

۶٫ کمبود منیزیم

در برخی افراد، پایین بودن میزان منیزیم بدن می تواند به عنوان عامل ایجاد کننده سردرد محسوب شود. مطالعات نشان می دهد که میزان منیزیم در برخی از بیماران مبتلا به میگرن پایین است. منیزیم را می توان با مصرف مواد غذایی نظیر غلات سبوس دار و غذاهای دریایی تامین کرد.

مطلب مرتبط: نشانه های کاهش منیزیم!

برخی از دیگر مواد غذایی نیز می توانند باعث سردرد در افراد مستعد گردند. بهتر است این افراد برای داشتن رژیم غذایی مناسب به پزشک مراجعه کنند زیرا خود تشخیصی و خود درمانی در این مورد می تواند منجر به تنظیم رژیم غذایی نادرست در این افراد گردد که نه تنها در بهبود سردرد موثر نیست بلکه ممکن است آن را تشدید کند.

برای پیدا کردن حساسیت های غذایی خود و فهم بهتر اینکه چه مواد غذایی یا نوشیدنی باعث ایجاد سردرد در شما می گردد، بهتر است یک دفترچه مخصوص تهیه کرده و هر روز و ۲۴ ساعت قبل از سردرد تمام چیزهایی که خورده یا  نوشیده اید را در این دفترچه یادداشت کنید. افراد متخصصی که می توانند در این زمینه شما را یاری کنند شامل پزشک، متخصص تغذیه یا پزشک طبیعی و گیاهی می باشند

منبع : parsivenus

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رعایت مصرف این‌گونه غذاها برای کاهش سردرد”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار