دندان شیری کودکان + پوسیدگی دندان شیری

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 218
دندان شیری کودکان + پوسیدگی دندان شیری

دندان شیری کودکان + پوسیدگی دندان شیری

در مورد دندان شیری خواص دندان شیری زمان افتادن دندان شیری می خواهیم در این نوشته در مورد دنـدان شیری کودکان مطالبی را برای شما عزیزان همیشه همراه آماده کنیم ، می دانیم که اولین دندانی که کودک دلبند شما در می آورد دندان شیری می باشد ، پوسیدگی دندان شیری ممکن است؟ در صورتی که می خواهید در این باره بیشتر بدانید با پرشین طب همراه باشید.

دندان شیری، پوسیدگی دندان شیری، در مورد دندان شیری

دندان شیری کودکان

در مورد دندان شیری

۲۰ دندان در دهان نوزاد و کودک بوجود می آید که به آن ها دندان شیری میگویند و بعد از مدتی دندان های دائمی جای آن ها را میگیرند.در هر آرواره ۱۰ عدد وجود دارد که کم کم می افتند و بجای آن ها ۳۲ عدد دندان جایگزین آن ها میشوند.هر انسان در دوران زندگی اش ۲ بار دندان در می آورد:دندان های شیری و دائمی که دندان های شیری تا سن ۲ و نیم سالگی در دهان کامل میشوند.

دندان شیری، پوسیدگی دندان شیری، در مورد دندان شیری

پیامدهای کشیدن زودهنگام دندان شیری

هر کودکی از ۶ یا ۸ ماهگی شروع به درآوردن دندان می‌کند و تا سه سالگی او صاحب ۲۰ دندان می‌شود، دندان‌هایی که به آنها شیری می‌گویند و به تدریج جای خودشان را به دندان‌های دائمی می‌دهند. به دلیل همین ویژگی موقتی بودن این دندان‌ها برخی از والدین حساسیت چندانی روی حفظ و نگهداری آن‌ها ندارند و بعد از خرابی یا پوسیدگی اقدام به کشیدن آنها می‌کنند. اما دکتر پریسا مهراشتیاق با این عملکرد مخالف است.

او می‌گوید: «بسیاری از والدین وقتی دندان شیری دچار پوسیدگی می‌شود با تفکر اینکه دندان شیری است و دندان جایگزین آن به زودی رویش می‌یابد اصرار به کشیدن دندان شیری دارند در صورتی که باید بدانیم هر دندانی در سن مخصوص خود رویش پیدا می‌کند. مثلاً دندان‌های قدامی پایین در سن ۶ سالگی، اما دندان‌های آسیای اول و دوم شیری در سنین ١٠ و١٢ سالگی می‌افتند و دندان‌های دائمی جایگزین رویش می‌یابند.»

دندان شیری، پوسیدگی دندان شیری، در مورد دندان شیری

راهکارهای مناسب برای پوسیده شدن دندان شیری

پوسیدگی دندان ناشی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین اتفاقی شایع در میان کودکان است و می‌تواند منج ربه مشکلات دندانی طولانی مدت شود.

انجمن دندان پزشکی آمریکا برای محافظت از دندان‌های کودک راهکارهایی را پیشنهاد کرده است:

هرگز نوشابه‌ها و یا دیگر نوشیدنی‌های شیرین را در بطری‌های مخصوص کودکان قرار ندهید.  هرگز اجازه ندهید کودکان این بطری‌های این نوشیدنی‌ها را به رختخواب ببرند. لثه کودک خود را با یک پارچه مرطوب تمیز بعد از تغذیه کردن او پاک کنید.  بعد از سن ۳ سالگی دندان‌های کودک را با قلم موی های بسیار نرم مسواک‌ها با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید پاک کنید.  از سنین ۳ تا ۶ سالگی به اندازه یک عدد نخود خمیر دندان حاوی فلوراید روی مسواک کودک قرار دهید.  نظارت بر نحوه مسواک زدن کودک تا ۶ سالگی باید ادامه یابد یعنی زمانی که کودک قادر است خمیر دندان را به طور کامل از دهان خود خارج کند.

دندان شیری، پوسیدگی دندان شیری، در مورد دندان شیری

لزوم حفظ و نگهداری دندان شیری کودک

والدین باید با دقت مراقب مواد قندی باشند که کودک در طول روز مصرف می‌کند تنها عاملی که می‌توان با کنترل آن جلوی ایجاد پوسیدگی را گرفت حذف به موقع مواد قندی از حفره دهان و مصرف به اندازه این مواد است.

یک سوم از کودکان از سن ۳ سالگی از پوسیدگی دندان رنج می‌برند زیرا آب میوه را با شیشه شیر می‌خورند. مقامات بهداشتی انگلستان هشدار دادند و گفتند والدین بدون اینکه متوجه باشند بسته‌های آب میوه دارای شکر هستند، شیشه شیر را پر از این آب میوه‌های شیرین کرده و به دست کودکان خود می‌دهند تا بنوشند و فکر می‌کنند این کار بی‌ضرر است. این نوشیدنی‌های شیرین به طور مستقیم بر روی دندان‌ها اثر گذاشته و تولید اسید می‌کنند که باعث پوسیدگی زودرس دندان و از بین رفتن مینای دندان می‌شوند که خود موجب شکننده شدن دندان نیز می‌شود.

دندانپزشکان در انگلستان گفتند: والدین فکر می‌کنند دندان‌های شـیری در حال افتادن هستند و به آنها اهمیت نمی‌دهند در صورتی که نگه داشتن این دندان‌ها بسیار پر اهمیت است و بهتر است به کودکان خود به جای آب میوه‌های شیرین ۵ میوه و سبزیجات را مخلوط کنند و به شکل آب میوه هر روز به کودکان بدهند.

دندان شیری

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دندان شیری کودکان + پوسیدگی دندان شیری”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار