درد پستان + علت درد پستان

مجموعه: سلامت, سلامت بانوان تعداد بازدید: 315
درد پستان + علت درد پستان

درد پستان + علت درد پستان

درد پستان در شیردهی درمان درد پستان درد پستانها قبل از پریود می خواهیم در این نوشته در مورد درد پستان برای شما مطالبی را ارائه کنیم ، درد پستان چیست و علت این درد از کجا ناشی می شود؟ علت های متفاوتی را می توان برای این درد در نظر گرفت ، در صورتی که می خواهید در این مورد بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم تا انتهای نوشته با پرشین طب همراه باشید.

درد پستان ، علت درد پستان ، درمان درد پستان

درد پستان

در مورد درد پستان

درد پستان علل متفاوتی دارد که از جمله آنها می‌توان به تورم پستان‌ها پس از زایمان اشاره نمود. شایع‌ترین علت درد پستان یا حساسیت پستان پس از زایمان تورم پستان است زیرا پستان‌ها پر از شیر هستند. تغذیه نوزاد یا دوشیدن شیر می‌تواند این پری پستان را رفع کند. درد پستان علل دیگری هم دارد که جدی‌تر هستند. پستان‌هایی که قرمز هستند یا حساسیت موضعی به لمس دارند یا اگر هم زمان تب یا پستان‌های حساس، دردناک و قرمز همراه باشد، باید به عفونت فکر کرد.

درد پستان ، علت درد پستان ، درمان درد پستان

توصیه‌های خانگی

شقاق، ترک خوردن و زخم شدن نودک پستان است که اغلب به دلیل شیوه نادرست شیردهی است. اصلاح نحوه شیردادن و آغوش گرفتن نوزاد، گذاشتن کیسه یخ ۲ تا ۳ دقیقه قبل از شیردادن، پاک کردن نوک پستان از بزاق نوزاد و مالیدن یک قطره از شیر روی نوک پستان به کاهش درد و بهبود ترک خوردن کمک می‌کند.

تورم یا پر بودن پستان از شیر که نمیتواند تخلیه گردد، معمولا به دلیل بسته بودن مجرای شیر است نه عفونت. پستان معمولا در لمس بسیار سفت است و ممکن است کل آن قرمز و گرم باشد. در روزهای سوم تا پنجم پس از زایمان، به دلیل افزایش حجم شیر، پستانها دچار احتقان می‌شوند. تخلیه مکرر پستان هر ۲ ساعت یکبار و ماساژ ملایم، گذاشتن کیسه آب گرم قبل از شیردهی و کیسه یخ پس از شیردهی و مصرف داروی مسکن (استامینوفن) می‌تواند کمک کننده باشد.

اگر این توصیه‌ها با بهبود وضعیت ظرف ۲۴ ساعت همراه نبود یا اگر قرمزی و تورم پستان‌ها بیشتر شد، نزد پزشک خود بروید. اگر کودک خود را با شیر مصنوعی تغذیه می‌کنید، احتمال قدری تورم پستان وجود دارد. شما می‌توانید تحرک و حرکت نوک پستان‌ها را با پوشیدن پستان بند تنگ‌تر کاهش دهید. رعایت توصیه‌های بالا برای رفع تورم‌های خفیف مفید است. در گذشته پزشکان برای جلوگیری از تولید شیر، دارو تجویز می‌کردند ولی این داروها اکنون تجویزنمی‌شوند.

درد پستان ، علت درد پستان ، درمان درد پستان

علت درد پستان چيست؟

تغییرات هورمونی عامل درد پستان ها
درد پستان ها اگر به صورت دوره ای باشد و با قاعدگی ارتباط داشته باشد (مثلا فقط یک هفته مانده به پریود) احتمالا با هورمونهای جنسی مرتبط است. اين نوع درد با بارداری يا يائسه شدن فرد ، کمترمی شود. این مساله  نشان می دهد که احتمالا هورمونها در اين مورد نقش دارند. به هر حال مطالعات تا کنون نتوانسته اند اختلال هورمونی خاصی را شناسايی کنند که عامل قطعی ايجاد درد دوره ای پستان ها باشد .

شايعترين علت درد پستان ها در سنين قبل از سنين يائسگی، واکنش نسبت به تغييرات هورمونی است. اين حالت باعث بروز دردهای دوره ای در ارتباط با عادت ماهيانه می شود. ممکن است همراه با اين دردها اختلالات و بی نظمی های قاعدگی نيز ديده شوند. دردهای دوره ای اغلب قبل از شروع هردوره عادت ماهيانه ايجاد می شوند و با شروع خونريزی يا در اوايل عادت ماهيانه، تخفيف می يابند. اين دردها معمولاً خفيف هستند و بصورت درد و حساسيت همراه با سنگينی پستان حس می شوند، اغلب نيمه خارجی پستانها را درگير می کنند و با گذشت زمان بهبود می يابند. شدت اين درد ثابت نيست و در دوره های مختلف، متفاوت است و حتی ممکن است تا چند سال ادامه پيدا کند. فعاليت فيزيکی می تواند باعث تشديد درد شود. درمان در مواردی انجام می شود که در فعاليتهای روزمره ايجاد اختلال کند.

درد پستان ، علت درد پستان ، درمان درد پستان

 عوامل ساختاری عامل درد پستان ها
مشکلات آناتوميکی و ساختاری در پستان ها می تواند موجب ايجاد درد شود که در بيشتر موارد اين دردها غير دوره ای هستند.اختلالاتی مانند کيست ها،ضربه ها و آسيب ديدگيها و جراحيها ی قبلی می توانند موجب بروز درد شوند.علت اين نوع دردها معمولا خارج از بافت پستان است.مثلا ممکن است علت ايجاد درد،اختلالی درديواره ی قفسه سينه،عضلات، مفاصل،قلب و يا نواحی ديگر باشد که به علت انتشار درد به اين نحو احساس شود. کشيدگی عضلات سينه و آسيبهای مفصلی ، آرتروز گردن ، اسپاسم عضلانی نيز می توانند موجب چنين دردهايی شود .در این مقاله ، بیماریهای خوش خیم پستان توضیح داده شده اند.

داروها :
مصرف برخی داروهای هورمونی، داروهای درمان ناباروری و داروهای خوراکی جلوگيری از بارداری ممکن است با درد پستان مرتبط باشند. در اثر درمان با استروژن و پروژسترون ممکن است بافت پستان حساس و دردناک شود.ممکن است علت ايجاد درد پستان در خانمهای يائسه درمانهای هورمونی باشد. همچنين گزارشهای از درد پستان مرتبط با مصرف داروهای ضد افسردگی مانند داروهای مهار کننده بازجذب سروتونين مثل فلوکستين و سرترالين وجود دارد .پس اگر دچار درد پستان شده اید ، فکر کنید که آیا اخیرا داروی هورمونی استفاده کرده اید ؟ مثل قرص جلوگیری اورژانسی …مثل آمپول تخمک گذاری …و …

درد پستان ، علت درد پستان ، درمان درد پستان

ويژگی دردهای دوره ای پستان:
بعد از يائسگی در صورت مصرف هورمون بروز می کنند.
ممکن است به زير بغل و سطح داخلی بازوانتشار پيدا کنند.
احساس ناراحتی مبهم،احساس سنگينی يا درد وجود دارد .
معمولا با تورم يا توده همراهی دارد .
معمولا درد دو طرفه است و و بيشتر در قسمتهای فوقانی خارجی پستان احساس می شود که به زير بغل تير می کشد .
درد معمولا طی دو هفته نزديک به شروع قاعدگی شديدتر می شود و پس از آن تخفيف می يابد .
معمولا زنانی که در سنين پيش از يائسگی هستند را در سنين ۲۰ تا ۳۰ سالگی د رگير می کند و همچنين زنانی که به حوالی يائسگی می رسند را در حوالی سن چهل سالگی تحت تاثير قرار می دهد.

ويژگی دردهای غير دوره ای پستان:
به دوره ی قاعدگی ارتباطی ندارد
درد به صورت فشارنده و يا سوزشی احساس می شود .
ممکن است درد پايدار يا متناوب باشد .
معمولا يکطرفه است و ناحيه مشخصی را درگير می کند و ممکن است به بقيه ی نقاط پستان انتشار پيدا کند .
معمولا زنان يائسه را تحت تاثير قرار می دهد و اکثر افراد در سنين ۴۰ تا ۵۰ سالگی قرار دارند.
علل ايجاد دردهای غير دوره ای پستان:
کيست های ساده
ماستيت( دوران شيردهی يا غير دوران شيردهی)
تغييرات هورمونی- تغييرات فيبروکيستيک
دردهای عضلانی – استخوانی
دردهای با منشا قلبی
درد انتشاری گردن
توده های خوش خيم يا بدخيم پستان
ترس از سرطان

درد پستان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “درد پستان + علت درد پستان”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار