ضایعات دهانی ای که باید به پزشک مراجعه کنید

مجموعه: سلامت, سلامت دهان و دندان تعداد بازدید: 282
ضایعات دهانی ای که باید به پزشک مراجعه کنید

ضایعات دهانی ای که باید به پزشک مراجعه کنید

مدام دچار زخم دهان می شوید؟ این راه‌ها را امتحان کنید / برخی موارد وجود دارند که باید پس از مشاهده آن به پزشک مراجعه کنید ، یکی از این موارد عارضه های دهانی می باشد ، درمان این موارد می تواند ضامن سلامتی شما باشد ، ضایعات دهانی را می توان به دو دسته خوش خیم و ضایعات دهانی بد خیم تقسیم بندی کرد ، در این نوشته قصد داریم در مورد هر دو نوع ضایعات دهانی و راههای رسیدگی به آن را بگوییم.

ضایعات بدخیم معمولا بی‌علامت و بدون درد هستند. اگر فردی ضایعه‌ای در دهانش مشاهده کرد، باید آن را تحت‌نظر بگیرد در صورتی که ظرف مدت ۲ هفته مشکل برطرف نشد، حتما باید به پزشک مراجعه کند تا نمونه‌برداری شود. همه افراد باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند.

دکتر ابراهیم رزم‌پا، فوق‌تخصص جراحی سر و گردن و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران  نوشت: ضایعات روی زبان و دهان به ۲ نوع خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند. بعضی از ضایعات خوش‌خیم این پتانسیل را دارند که در آینده به ضایعات بدخیم تبدیل شوند.

یکی از بیماری‌های شایع التهابی خوش‌خیم در دهان نوزادان بیماری قارچی برفک است. این بیماری در سن بالا نیز دیده می‌شود و معمولا در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، به بیماری‌های خونی مبتلا هستند یا دیابت دارند، بیشتر مشاهده می‌شود. ضایعات برفکی خطرناک نیستند و با درمان از بین می‌روند ولی در افراد در معرض خطر اغلب برگشت‌پذیر هستند. بیماری خوش‌خیم دیگر آفت است که عوامل متعددی مانند نقص سیستم ایمنی، استرس و کمبود ویتامین در آن نقش دارند اما ضایعاتی هم هستند که در ابتدا خوش خیم‌اند ولی احتمال بدخیم‌‌شدنشان در آینده وجود دارد. ضایعات ناشی از بیماری‌های اریتروپلاتی، لکوپلاتی یا لیکن پلان داخل دهان از این گروه هستند.

ضایعات بدخیم معمولا بی‌علامت و بدون درد هستند. اگر فردی ضایعه‌ای در دهانش مشاهده کرد، باید آن را تحت‌نظر بگیرد در صورتی که ظرف مدت ۲ هفته مشکل برطرف نشد، حتما باید به پزشک مراجعه کند تا نمونه‌برداری شود. همه افراد باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند. خیلی از بیماری‌های دهان و دندان ناشی از وجود باکتری در دهان است که به‌دلیل مسواک نزدن در دهان تکثیر پیدا می‌کند. همچنین افرادی که دندان‌های شکسته یا نامرتبی دارند، به دلیل تماس نوک تیز دندان با بافت نرم، ضایعاتی به نام گرانولوم در دهانشان ایجاد می‌شود که می‌تواند بدخیم شود.

منبع : iran.pezeshk.us

=====================================================

خرید پستی نیم ست پروانه نگینی

نیم ست پروانه نگینی دخترانه

ویژگی های نیم ست پروانه نگینی:

جنس: استیل ضد زنگ

جنس سنگ :اتمی

رنگ سنگ: متنوع

ابعاد گوشواره ۲٫۷Cm*1.7Cm

رنگ: طلایی

نیم ست پروانه ای

مدلی منحصر بفرد از زیورآلات که علاقمندان بی‌شماری دارد.

 بسیار شیک و پر طرفدار

در رنگهای متنوع

با نگینهای درخشان

توضیحات بیشتر محصول

قیمت : ۱۹۰۰۰ تومان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ضایعات دهانی ای که باید به پزشک مراجعه کنید”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار