همه چیز در مورد میان وعده افراد دیابتی

مجموعه: تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 246
همه چیز در مورد میان وعده افراد دیابتی

همه چیز در مورد میان وعده افراد دیابتی

بدون شک رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن تحرک روزانه در کنترل بیماری دیابت ضروری است. اما بسیاری از دیابتی ها اگرچه در وعده غذایی تعیین شده مواد غذایی لازم را دریافت می کنند اما باز هم بین وعده های اصلی گرسنه می شوند و نمی دانند آیا که آیا مجازند مانند افراد سالم، میان وعده بخورند یا نه!

میان وعده دیابتی یعنی چه؟

وعده های کوچکی که بین وعده صبحانه و ناهار و همچنین بین ناهار و شام قرار می گیرند، میان وعده نامیده می شوند. و البته در بیماران دیابتی نوع ۱ و ۲ تا حدود زیادی با هم تفاوت دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع دو معمولا مشکل اضافه وزن دارند و به همین دلیل باید به کالری دریافتی روزانه اهمیت بیشتری بدهند و حتی یک کالری هم اضافه تر از رژیم غذایی شان مصرف نکنند ، به همین دلیل در بیماران دیابتی نوع دو میان وعده بسیار کم کالری است.

اما در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ ، وضعیت تا حدود زیادی متفاوت است. زیرا اغلب این بیماران مشکل چاقی و اضافه وزن ندارند و از آنجا که انسولین تزریق می کنند باید مراقب افت قند خون شان باشند و برای پیشگیری از بروز این مشکل یا رفع آن ، از میان وعده های مجاز استفاده کنند. البته یادتان باشد که هیچ کدام از بیماران دیابتی نمی توانند هر چه دوست دارند بخورند و به کالری دریافتی شان بی توجه باشند.

میان وعده های غیر مجاز هم داریم؟

هیچ پزشکی به یک بیمار مبتلا به دیابت که بیماری اش تحت کنترل است، نمی گوید مثلا خوردن فلان ماده غذایی ممنوع است و به هیچ وجه نمی توان آن را مصرف کرد ، اما همیشه توصیه می کنیم که چه در مصرف مواد غذایی در وعده های اصلی و چه در مصرف میان وعده ها حد اعتدال را رعایت کند و پرخوری نکند. حتی مواد شیرین هم برای افراد دیابتی ممنوع نیست و این بیماران می توانند با تجویز پزشک معالج شان مقدار کمی شیرینی بخورند.

همچنین بخوانید: میوه های مفید برای مبتلایان به دیابت

میان وعده مخصوص بچه های دیابتی

بد نیست بدانید که سن بیماران در انتخاب میان وعده ها اهمیت زیادی دارد ، مثلا کودکان و نوجوانان دیابتی به دلیل آنکه در سنین رشد قرار دارند، منع غذایی خاصی ندارند و حتی مصرف میان وعده در آنها بسیار مهم است ، اما باید از رژیم غذایی خود تبعیت کنند و کالری های مجاز را مدنظر قرار دهند. البته رژیم غذایی برای چهار گروه یک تا سه ساله ، سه تا هفت ساله، کودکانی که در سنین مدرسه قرار دارند و همچنین نوجوانان در سنین بلوغ متفاوت است. به همین دلیل توصیه می شود افراد دیابتی در هر گروه سنی برای مصرف مواد غذایی چه در قالب وعده های غذایی و چه در قالب میان وعده ها حتما با پزشک معالج شان مشورت کنند .

خوراکی های رژیمی

این روزها در بسیاری از فروشگاه های موسوم به سوپرمارکت های دیابتی، تنقلاتی یافت می شود که روی آنها عبارت رژیمی یا دیابتی دیده می شود حال این پرسش مطرح می شود که این میان وعده ها چقدر قابل اطمینان هستند. باید گفت بهتر است شکلات ها و آبنبات های رژیمی یا دیابتی اصلا مصرف نشوند چون درست است که در ترکیب این میان وعده ها به جای گلوکز از قند مصنوعی (آسپارتام) استفاده شده و اما اگر بیش از حد مجاز مصرف شوند، مشکل آفرین خواهند بود ، در عین حال مصرف مداوم آنها پوسیدگی دندان ها را به دنبال دارد. البته مصرف این تنقلات به صورت خیلی کم و تحت نظر پزشک باشد مشکلی ایجاد نمی کند اما تجربه ثابت کرده است که اکثر بیماران دیابتی به مصرف این تنقلات شیرین عادت می کنند. و اگر این میان وعده های به اصطلاح رژیمی در اختیارشان نباشد به سراغ شیرینی ها دیگر می روند و اینکار بسیار خطرناک است.

با این حساب باید دنبال جایگزین مناسبی برای این تنقلات رژیمی بود. به عنوان مثال سبزیجات، میوه های کم کالری ، لقمه های کوچک نان و پنیر ، دو تا سه عدد بیسکوییت سبوس دار ، چای کم رنگ ، لبنیات کم چرب و انواع مغزها و … از جمله میان وعده های سالمی هستند که بیماران دیابتی تحت نظر پزشک می توانند آنها را مصرف کنند. البته نمی توان همه اینها را در یک روز مصرف کرد. به عنوان مثال یک روز به عنوان میان وعده سالاد بخورند و روز بعد یک کاسه ماست کم چرب یا بیسکوییت و چای را مصرف کنند.

منبع : مجله تندرستی

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “همه چیز در مورد میان وعده افراد دیابتی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار