عوارض طب سوزنی لاغری + عوارض طب سوزنی برای زیبایی

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 296
عوارض طب سوزنی لاغری + عوارض طب سوزنی برای زیبایی

عوارض طب سوزنی لاغری + عوارض طب سوزنی برای زیبایی

عوارض طب سوزنی برای بدن عوارض طب سوزنی را می دانید در این نوشته می خواهیم در مورد عوارض طب سوزنی مطالبی را برای شما ارائه دهیم ، آیا از عوارض طب سوزنی اطلاعاتی دارید؟ خیلی از افراد برای زیبایی و لاغری از طب سوزنی استفاده می کنند ، بهتر است قبل از این عمل از عوارض طب سوزنی بیشتر آگاه باشید ، به شما پیشنهاد می کنیم تا انتها ما با همراه باشید.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

عوارض طب سوزنی لاغری

در مورد عوارض طب سوزنی

طب سوزنی هم مانند دیگر روش های درمانی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. عفونت، افزایش درد هنگام درمان و کبودی در محل سوزن کاری از رایج ترین عارضه های ناشی از طب سوزنی به شمار می روند. بهتر است با عوارض جانبی طب سوزنی آشنا شوید. عدم نیاز به مصرف داروهای گران قیمت،کاهش وابستگی کشور به شرکت‌های دارویی خارجی و امکان قطع داروهای مصرفی بعضی بیماران تحت نظر پزشک معالج از جمله مزایای طب سوزنی بشمار می‌روند.

طب سوزنی چگونه کار میکند؟
طب سوزنی میخواهد جریان انرژی های حیاتی بدن یا “چی” را به وسیله تحریک نقاط خاصی در طول ۱۴ مسیر انرژی آزاد کند. دانشمندان میگویند که سوزن ها باعث میشوند که از بدن آندورفین آزاد شود (موادی طبیعی)، و ممکن است باعث افزایش جریان خون شده و فعالیت مغز را تغییر دهد. اما افراد شکاک میگویند: “طب سوزنی فقط به این دلیل کار میکند که مردم آن را باور دارند”؛ یک اثر که به نام “اثر پلاسیو” معروف است.

آیا طب سوزنی باعث آسیب میشود؟
سوزن طب سوزنی بسیار نازک است و اغلب افراد دردی احساس نمیکنند، یا در زمان فرو رفتن آن درد بسیار کمی احساس میکنند. آنها اغلب میگویند پس از درمان احساس انرژی میکنند یا آرام میشوند. با این حال سوزن ها میتوانند باعث دردی آسیب رسان شوند.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

طب سوزنی: دردی با برگشت کم
اگر درمان های استاندارد کمر درد مزمن شما را کاهش نداده است، طب سوزنی ممکن است این کار را انجام دهد. دو گروه معتبر پزشکی، پیشنهاد می دهند تا افراد مبتلا به کمر درد مزمن، این روش را امتحان کنند. یک مطالعه بزرگ نشان داد که طب سوزنی واقعی و جعلی، بهتر از درمان متعارف برای درد کمری است که بیش از سه ماه طول کشیده است. البته این نوع درمان فعلا برای درمان کمر درد کوتاه مدت (حاد) پیشنهاد شده است.

طب سوزنی: سردرد
طب سوزنی ممکن است به میگرن یا سردردهای تنشی کمک کند. دو مطالعه بزرگ نشان داده است که افرادی که در مورد سردرد تنشیخود، طب سوزنی انجام داده اند، نسبت به افرادی که درمانهای معمولی را برای سردرد خود انجام داده اند، روزهای کمتری با آن روبرو بودند.

طب سوزنی: درد آرتریتی
موسسه ملی آرتروز و بیماریهای اسکلتی عضلانی و بیماریهای پوست میگوید: “طب سوزنی میتواند علاوه بر درمان های معمول، برایاستئو آرتریت نیز مفید باشد. برخی از تحقیقات اولیه و کمی محتاطانه نشان داده است که آرتروز زانو به وسیله طب سوزنی کاهش پیدا کرده است. اگرچه برای اینکه ثابت شود که طب سوزنی برای استئو آرتریت موثر است، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

طب سوزنی: دندان درد
طب سوزنی برای کاهش درد دندان، یا جراحی آنها کمک میکند؛ اما برخی مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی جعلی نیز استفاده میشود.  با این حال بسیاری از افرادی که دندان درد میگیرند، میگویند: “دندان درد یکی از شرایطی است که به طب سوزنی پاسخ می دهد”.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

طب سوزنی: دردهای دیگر
افرادی که از طب سوزنی برای گردن درد، دردهای عضلانی، آرنج تنیس بازان و گرفتگی های قاعدگی استفاده میکنند، به این دلیل بوده است که امید داشتند تا از داروها و عوارض جانبی آنها پرهیز کنند. سازمان بهداشت جهانی یک فهرست درست کرده است که در آن ۲۸ شرایط مختلف را که گاهی اوقات با طب سوزنی درمان شده است، در یک لیست آورده است. در ایالات متحده، موسسات ملی بهداشتی، یک بازبینی را برای تحقیقی قوی در مورد تائید وعده ای که طب سوزنی برای بسیاری از شرایط مختلف می دهد را خواستار شده است.

تقویت درمان درد
طب سوزنی ممکن است در هنگام استفاده از داروهای ضد درد و یا درمانهای دیگر مثل ماساژ، روند تسکین درد را سرعت ببخشد. طب سوزنی میتواند نیاز به داروها را کاهش دهد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به دردهای مزمن را بهبود بخشد.

جواب طب سوزنی به ترک سیگار؟!
طب سوزنی برای انواع گوناگونی از شرایط مثل: آلرژی، افسردگی، خستگی، بیخوابی و ترک سیگار استفاده شده است. شواهد در بهترین حالت برای برخی استفاده ها از طب سوزنی، مخلوط است. برای مثال: مطالعات نشان داده است که گذاشتن سوزن در گوش بیرونی برای کمک به افراد سیگاری برای ترک آن، جواب نمی دهد.

هنگامی که به طب سوزنی توجه میکنید
از آنجا که طب سوزنی بندرت باعث عوارض جانبی شدید میشود، میتواند یک جایگزین بالقوه برای داروهای ضد درد یا درمانهای استروئید باشد. همچنین به عنوان “مکمل” به همراه سایر روش های درمانی پیشنهاد شده است. بهتر است در مورد استفاده از طب سوزنی، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

خطرات طب سوزنی
اگرچه طب سوزنی بطور کلی امن و مشکلات جدی در آن نادر است، اما برخی خطرات نیزدرمورد استفاده از این روش وجود دارد. سوزن هایی که استریل نشده باشند، میتوانند باعث عفونت شوند. در مورد استفاده از سوزن های استریل و یکبار مصرف متخصصین، اطمینان حاصل کنید. در برخی از نقاط  طب سوزنی، سوزن های فرو رفته بیش از حد عمیق، میتواند ریه ها و یا کیسه صفرا را سوراخ کرده و یا باعث ایجاد مشکلاتی در رگهای خونی شما شود. به همین دلیل است که استفاده از متخصصین آموزش دیده ماهر، در طب سوزنی بسیار مهم است.

چه کسانی نباید از طب سوزنی استفاده کنند؟
افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند، یا افرادی که دارای خون رقیق هستند، ممکن است در اثر استفاده از این روش، خطر خون ریزی در آنها افزایش پیدا کند. تحریک الکتریکی سوزنها میتواند برای افرادی که دارای دستگاههای ضربان ساز یا دیگر دستگاههای الکتریکی در بدن هستند، مشکلات ایجاد کند. زنان باردار قبل از استفاده از طب سوزنی، باید با پزشک خود در باره استفاده از این روش مشورت کنند. این مهم است که برای درمان بیماری یا دردهای شدید، نباید فقط به طب سوزنی اکتفا کرده و اهمیت مراقبت های پزشکی را نادیده بگیرید.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

از طب سوزنی و تاثيرش بر كاهش وزن چه می دانيد؟

طب سنتي چين بر كيفيت انرژي يا قدرت زندگي در بدن تاكيد دارد كه متخصص طب سوزني آن را «چي» مي‌خواند و به سلامت ما اشاره دارد. در واقع «چي» در طول مسيرهاي انرژي بدن كه «كانال‌هاي انرژي» خوانده مي‌شود، منتشر شده و بسياري از آن به اعضاي خاصي مرتبط است. وقتي «چي» مسدود شده و نمي‌تواند آزادانه منتشر شود و در بدن گسترش يابد، بيماري در نقطه‌اي از بدن بروز مي‌كند. براي متعادل‌سازي مجدد جريان انرژي و بازگشت سلامت به بدن، متخصص طب سوزني سوزن‌ها را به نقاط خاصي از بدن فرو مي‌كند؛ تعداد اين نقاط خاص در بدن در نهايت به ۳۶۰ نقطه مي‌رسد!

 آيا اين روش به فرد صدمه مي‌زند؟

طب سوزني اصولا بايد بدون درد باشد؛ مگر افراد بسيار حساس كه بسته به ميزان حساسيت‌شان و مكاني كه سوزن در آن فرو مي‌رود، سوزش خفيفي را احساس خواهند كرد. وقتي سوزن‌ها سر جاي‌شان قرار مي‌گيرند، كاملا طبيعي است كه احساس سوزش يا خارش جزئي، بي‌حسي و كرختي، گرما يا فشار ملايم احساس شود. اگر اين احساس‌ها شدت بگيرند يا احساس ناراحتي در فرد ايجاد كند، بايد متخصص طب سوزني را در جريان بگذاريد تا سوزن‌ها را بازنگري كند.

  در طول جلسه طب سوزني دقيقا چه اتفاقي مي‌افتد؟

اين جلسه بعد از معاينه اوليه پزشك شامل تعيين ضخامت پوست، شرايط زبان و كيفيت ضربان نبض مچ دست آغاز مي‌شود؛ اين مشاهدات، كلياتي را در مورد وضعيت بدن براي پزشك روشن مي‌كند و او با آگاهي بيشتر درمان را آغاز مي‌كند. بعد از تشخيص مشكل، متخصص طب سوزني از شما مي‌خواهد كه روي تخت دراز بكشيد و سوزن‌ها را در نقاط كليدي بدن قرار مي‌دهد. در اين مرحله شما ديگر لازم نيست كاري انجام دهيد و مي‌توانيد تا پايان جلسه، كه ممكن است بيش از ۴۰ دقيقه طول بكشد، استراحت كنيد!

  طب سوزني چطور باعث كاهش وزن مي‌شود؟

در مكتب طب سنتي چين گفته مي‌شود چاقي معمولا به خاطر عملكرد ضعيف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن ميزان مواد‌غذايي هضم شده كه وارد دستگاه گردش خون مي‌شوند، ايجاد شده و با بيماري‌هايي چون بالا رفتن قند خون، چربي خون، فشار خون، افزايش اسيداوريك و درد مفاصل خود را نشان مي‌دهد. در اين روش، نقاط حساس با سوزن‌هاي مخصوص هدف گرفته مي‌شوند تا كانال‌هاي انرژي تميز شود و تعادل خون و «چي» تنظيم شده و با تخريب مستقيم سلول‌هاي چربي، تعداد سلول‌هاي چربي در بدن كمتر شود و اشتهاي فرد كاهش يافته و در نهايت وزن كاهش يابد. سوزن‌ها حدود ۴۰ دقيقه در نقاط خاص بدن باقي مي‌مانند تا باعث تحريك همان نقاط شده و كانال‌هاي انرژي فعال شوند و همچنين گردش خون شتاب مي‌گيرد و گرماي بدن رها مي‌شود تا كاهش وزن اتفاق بيفتد.

عوارض طب سوزنی ، طب سوزنی چیست

  تحقیقات علمی در مورد طب سوزنی چه می‌گویند؟

 تحقیقات علمی کمی توانسته‌اند تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن را به اثبات برسانند؛ برخی از این مطالعات بر این باورند که طب سوزنی می‌تواند به عنوان تسریع‌کننده لاغری در افراد عمل کند. بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در این زمینه منتشر شد، دانشمندان ۳۱ تحقیق را (با مجموع ۳ هزار و ۱۳ شرکت‌کننده) تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر کاهش وزن بدن داشته باشد. البته تمام این تحقیقات چنین نتیجه درخشانی نداشته و بعضی از آن‌ها کیفیت پایینی داشته و تحقیقات مختلف، نتایج مختلفی را در زمینه تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن به اثبات رسانده‌اند. برای مثال، مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۹ بر روی ۴۰ فرد چاق انجام شد، نشان داد که این افراد بعد از ۱۲ جلسه طب سوزنی که به صورت هفتگی انجام می‌شد، وضعیت اعصاب و افسردگی‌شان تا حد زیادی بهبود یافت اما در کاهش وزن‌شان تاثیری نداشت. با این حال تحقیقی که یک سال پیش از آن انجام شده بود، ثابت کرد افرادی که روزی ۲ بار، به مدت ۴ هفته در جلسات طب سوزنی شرکت داشته‌اند، اشتهایشان از بین رفته و وزن‌شان کم شده است.

  آيا من هم مي‌توانم از اين روش استفاده كنم؟ عوارض طب سوزنی

اگر دوره بارداري خود را سپري مي‌كنيد، به هيچ‌وجه مجاز به استفاده از اين روش نيستيد، زيرا در اين روش، غيراز تخريب سلول‌هاي چربي، اشتهاي خود را براي خوردن غذا از دست مي‌دهيد و همين موضوع باعث مي‌شود، كمتر از حد معمول غذا ميل كنيد. اين امر در حالت عادي براي شما ضرر ندارد اما در دوران بارداري هم براي شما و هم براي جنين خطرناك است. زيرا جنين مواد مورد نيازش را از بدن مادر تامين مي‌كند و درصورتي كه شما به اندازه طبيعي غذا نخوريد، نه تنها خودتان بلكه جنين هم با فقر مواد‌غذايي، معدني و املاح مواجه مي‌شود.

  طول سوزن‌ها چقدر است و  تا چه عمقي در بدن فرو مي‌روند؟

اين سوزن‌هاي استيل كه ضد‌زنگ هم هستند، معمولا به نازكي موي انسان بوده، استرليزه و يك‌بار مصرف هستند و طول‌شان بين يك تا ۱۰ سانتي‌متر، متفاوت است. برعكس سوزن‌هاي توخالي كه براي آمپول زدن استفاده مي‌شوند، سوزن‌هاي طب سوزني تو پر هستند و متخصص طب سوزني هر كدام از اين سوزن‌ها را، با توجه به ميزان چربي زير‌پوستي كه سوزن‌ها نياز دارند در آن فرو مي‌برد، در عمق ۷ ميلي‌متر تا ۵/۷ سانتي‌متر نقاط مختلف بدن قرار مي‌گيرند و بعضي اوقات لازم است كه تمام طول سوزن وارد بدن شود.

در مناطقي از بدن كه عضله كمي روي استخوان قرار دارد (مثل پيشاني و دست) فقط نوك اين سوزن‌ها وارد بدن مي‌شود اما در مناطقي كه عضله زياد دارد (مثل كفل‌ها و بالاي پا) سوزن تا عمق بيشتري وارد مي‌شود. طول مدت زماني كه سوزن در بدن بيمار باقي مي‌ماند، بستگي به پزشك و نحوه درماني دارد كه براي بيمار انجام مي‌شود؛ گاهي اوقات فقط يك يا ۲ ثانيه لازم است كه سوزن در بدن بيمار باقي بماند و ممكن است هدف، ايجاد يك سوراخ ريز و خروج يك قطره خون باشد تا از اين طريق بدن بتواند خود را از «چي» مهاجم خلاص كند.

  چند جلسه درمان با طب سوزني لازم است؟

در هر دوره درمان چاقي با طب سوزني، فرد بايد ۱۰ جلسه تحت درمان قرار بگيرد و در اين مدت بهتر است فرد از رژيم غذايي خاصي نيز پيروي كند تا نتيجه بهتري بگيرد؛ البته رژيم گرفتن همراه با استفاده از طب سوزني، بسيار راحت‌تر از رژيم گرفتن تنهاست، زيرا طب سوزني باعث كاهش اشتها شده و ميل و رغبت را براي خوردن كمتر مي‌كند.

معمولا يك تا ۳ جلسه اول درمان، بايد ۳ بار در هفته يا بيشتر انجام شود. بعد از ۳ جلسه اول، جلسات به‌تدريج كاهش يافته و به ۲ بار در هفته و سپس يك‌بار در هفته مي‌رسد.

معمولا در هفته اول تا چهارم طب سوزني، عكس‌العمل بدن به اين درمان ناگهاني است و كاهش وزن خيلي سريع اتفاق مي‌افتد. بين ۴ تا ۱۲ هفته، بدن به اين شيوه عادت مي‌كند و وارد فاز سازگاري با طب سوزني شده و تغييرات وزن بسيار جزئي پيش مي‌آيد. اين روند تا ۱۲ هفته بعد همچنان ادامه دارد و كاهش وزن به كندي پيش مي‌رود؛ اما بعد از اين مدت كاهش وزن و سايز دوباره شدت مي‌گيرد.

يادتان باشد در حالت طبيعي فرد بايد بعد از ۴تا۶ جلسه متوجه تغييرات كوچكي در شرايط خود شود. اگر هيچ بهبودي حاصل نشود، بايد به اين نكته هم دقت كنيد كه كيفيت كار متخصصان طب سوزني متفاوت است؛ پس قبل از نا‌اميد شدن، از يك متخصص طب سوزني ديگر هم كمك بگيريد.

عوارض طب سوزنی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “عوارض طب سوزنی لاغری + عوارض طب سوزنی برای زیبایی”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار