فرزندم از پوشک جدا نمی شود! چیکار کنم؟!

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 203
فرزندم از پوشک جدا نمی شود! چیکار کنم؟!

فرزندم از پوشک جدا نمی شود! چیکار کنم؟!

پرشین طب – سلامت کودکان | به گزارش پرشین طب؛ هستند مادرانی که در موضوع خاصی مانند “میل، به جدا نشدن کودک از پوشک” دچار اضطراب و استرس می شوند و نمی دانند که چه راه کاری برای برطرف نمودن این مشکل شایع در کودکان انجام دهند. ما در این مبحث به این موضوع پرداخته ایم. یک بار سوال مورد بحث را با هم مرور می کنیم:

سوال: دختری دارم سه ساله که هیچ جور نمی توانم او را از پوشکش جدا کنم. خیلی از روش ها را امتحان کردم. برای ادرار کردن مشکل زیادی نداریم ولی دخترم از مدفوع خودش می ترسد و اصلا حاضر نیست روی لگن بچه یا توی دستشویی مدفوع کند. واقعا کلافه شدم. با او چطور برخورد کنم که این مشکلش حل شود؟

حال پاسخ دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه را با هم می خوانیم:

پاسخ: ترس کودکان از مدفوع موضوع نادری نیست و اتفاقا برعکس ما این ترس را در خیلی از بچه ها می بینیم وعلتش هم این است که بچه ها نمی دانند مدفوع‌شان از کجا می آید و وقتی می بینند که مدفوعی از بدن آنها خارج می شود قضیه برای‌شان عجیب است. البته گاهی اوقات هم این ترس ناشی از علتی مانند درد هنگام مدفوع کردن است.

بچه هایی که یبوست دارند، چون موقع دفع دچار درد می شوند، حاضر نیستند برای مدفوع کردن به دستشویی بروند. با مثال های ساده در مورد مدفوع کردن و اینکه اساسی مواد دفعی بدن چه هستند و از کجا می آیند برای کودک خود توضیح بدهید و با استفاده از لگن های بچه ی زیبا و چیدن اسباب بازی اطراف لگن، این کار را برای او راحت تر کنید و اگر کودک تان یبوست  دارد به دنبال رفع آن باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که یک بچه سه ساله تا این سن باید مهارت دستشویی کردن را به دست آورده باشد و اگر در این زمینه مشکل دارد، به دلیل آموزش غلط یا ناکافی والدین به اوست.

به هیچ وجه با او برخورد تند نکنید، و سرش داد نزنید یا خدای نکرده او را تنبیه بدنی نکنید، بلکه سعی کنید محیط دستشویی را برایش جذاب کنید. یک دیوار دستشویی را برای چسباندن برچسب های عروسکی و… در نظر بگیرید و هر وقت که او دستشویی می رود و نیاز به دفع دارد، یک برچسب برایش روی دیوار بچسبانید. با رسیدن تعداد برچسب ها به یک تعداد مشخص مثل ۳ یا ۴ به او جایزه دهید و این کار را بصوت روزانه تکرار کنید. به مرور، فاصله جایزه دادن ها را زیاد کنید و هر وقت مطمئن شدید که دستشویی رفتن برای کودک عادی شده، جایزه دادن را قطع کنید.

منبع : مجله همشهری تندرستی شماره ۱۶۳

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “فرزندم از پوشک جدا نمی شود! چیکار کنم؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار