یک جفش کفش سالم برابر است با بدن سالم

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 409
یک جفش کفش سالم برابر است با بدن سالم

یک جفش کفش سالم برابر است با بدن سالم

چندی قبل مطلب مشابهی با عنوان صندل های لاانگشتی چه آسیب هایی می رسانند؟ در سایت قرار دادیم. امروز می خواهیم در مورد اهمیت کفش سالم برای شما مطالبی را ارائه دهیم.

عرض قسمت جلوی کفش باید در حدی باشه که تمام انگشتان پا به راحتی و بدون جمع شدن در آن فضا جای بگیرند. قوس کفی کفش: برای حفاظت از قوس پا و همچنین بر ای کسانی که کف پای شان صاف است، بهتر است کف کفش، قوسی برآمده داشته باشد که به کف پا فشار وارد نشود.

پاشنه کفش
مهم ترین قسمت کفش است و نامناسب بودن آن به سبب وارد آمدن آسیب های جدی به پا و سایر قسمت های بدن خواهد شد؛ کفش های استاندارد حدود ۳ سانتی متر پاشنه دارند.

پهنای پاشنه
پهنای پاشنه هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اگر پاشنه باریک و نوک تیز باشد، ثبات و تعادل فرد را هنگام راه رفتن تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه فشار زیادی به پا وارد می شود؛ بنابراین اگر می خواهید کفش پاشنه بلند  بپوشید، سعی کنید انواعی را انتخاب کنید که پاشنه های شان پهن تر است.

اندازه کفش
در اثر راه رفتن اندازه پا بزرگ تر می شود؛ بنابراین بعد از مدتی کفش برای پا تنگ می شود و به آن فشار می آورد. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است در روز خرید کفش ابتدا کمی پیاده روی کنید که پاهای تان کمی حجیم تر شوند، سپس برای خرید کفش به فروشگاه بروید که کفشی با اندازه مناسب را خریداری کنید.

کفش های ورزشی
معمولا شرکت های معتبر تولید کننده کفش استانداردهایی را که گفته شد، رعایت می کنند. پاشنه برخی از کفش های ورزشی در داخل آنها قرار دارند و ظاهر کفش از بیرون، مسطح است اما کف پای فرد در اصل حدود ۳-۲سانتی متر از زیمن بالاتر قرار می گیرد. بیماری های مربوط به ناحیه پا در خانم ها شایع تر هستند و عامل اصلی این بیماری ها، پوشیدن کفش های نوک تیز و پاشنه بلند گزارش می شود.

صندل های لای انگشتی
پوشیدن این صندل ها تنها برای مدت کوتاهی توصیه می شود، مثلا کنار ساحل یا استخر، آن هم نه به این ترتیب که فرد از صبح آنها را بپوشد و راه بیفتد. صندل های لای انگشتی به هیچ وجه از پا حفاظت نمی کنند و احتمال آسیب رسیدن به آن را افزایش می دهند. اگر از ابتدای روز که از خانه بیرون می روید صندل لا انگشتی بپوشید، انگار پا برهنه وارد خیابان شده اید؛ در طول روز فعالیت تان زیاد است، باید برای رسیدن به اتوبوس و مترو بدوید، پله ها را بالا و پایین بروید، پیاده روی هم پیش رو دارید، پس از کفش های استانداردی که توصیه کردیم، تهیه کنید و بپوشید. از صدماتی که پوشیدن صندل لای انگشتی به تدریج به پاهای شما وارد می کند، می توان به خراشیده شدن پا، ایجاد ضایعات در محل بند صندل میان دو انگشت اول و دوم پا، درد و فشار در استخوان های کف پا، پیچ خوردگی مچ، شکستگی، التهاب تاندون ها و درد پاشنه اشاره کرد.

پاشنه تیز و بلند
پوشیدن کفش پاشنه بلند کار راحتی نیست و همه خانم ها حتما از فشارهایی که به پاهایشان وارد می شود و زانو درد و کمردرد های پس از آن، می دانند که کفش پاشنه بلند، نپوشیدنی بهتر است. یک لحظه فکر کنید؛ خدا کف پاهای انسان را نسبتا مسطح آفریده، مسلما اگر قرار باشد ساعات زیادی در طول روز پاشنه های پا به صورت اریب قرار بگیرند، مشکلات کم کم خودنمایی خواهند کرد. توصیه می کنیم کفش ها بیش از ۳ سانتی متر پاشنه نداشته باشند، پوشیدن کفش های بلندتر از این حد، سبب آسیب دیدگی پا خواهد شد.

پوشیدن کفش پاشنه بلند تاندون آشیل را کوتاه تر می کند و اگر فرد در دراز مدت به پوشیدن این کفش ها ادامه دهد، تاندون آشیل پای او دچار التهاب مزمن خواهد شد. از طرفی کفش های پاشنه بلند به روی پا فشار زیادی وارد می کنند به این ترتیب چربی های این ناحیه تحلیل می روند و این روند سبب درد شدیدی روی پا (متاتارسالژیا) خواهد شد. این درد ممکن است به طور مزمن با ما باقی بماند. پوشیدن این کفش ها همچنین احتمال دارد انگشتان پا را به طور دائمی خم کند(انگشت چکشی) یا سبب شکستگی ناشی از فشار زیاد به پا شود. در این وضعیت فقط پاها آسیب نمی بینند؛ پوشیدن کفش پاشنه بلند تنها برای پاها مضر نیست، پاهای هر فرد پایه اصلی بدن او را تشکیل می دهند؛ درست مثل اینکه پایه های میزی خراب شوند، آن میز دیگر مثل روز اولش متعادل و درست قرار نمی گیرد، پس اگر پاهای تان آسیب ببینند هر عضوی که بالاتر از آنها هم قرار گرفته، دچار مشکل خواهد شد. طرز راه رفتن تان تغییر می کند، زیرا پاهای تان آسیب دیده اند و همین راه رفتن غیر طبیعی به زانوها، کمر و لگن تان فشار می آورد یعنی سایر قسمت های بالایی هم باید در وضعیت نامتعادل اما هماهنگ با پای آسیب دیده قرار گیرند.

پس کفش پاشنه بلند نپوشیم؟
کفش پاشنه بلند را تنها در مناسبت های خاص بپوشید، هنگام پوشیدن آنها در همین مناسبت ها هم در اتومبیل و مسیر رفت و آمد وقتی که پاهایتان در حال استراحت هستند، آنها را از کفش پاشنه بلند درآورید. اگر می خواهید کفش پاشنه بلندی بخرید و در مواقع خاصی بپوشید دقت کنید که نوک کفش زیاد تنگ نباشد و حتما انگش های تان در وضعیت راحتی قرار داشته باشند. نوک تیز کفش نباید از طرفین به پا فشار بیاورد. کفش های نوک تیز هم به اندازه کفش های پاشنه بلند مضر هستند به خصوص اگر در عین نوک تیزی، پاشنه بلندی هم داشته باشند. علاوه بر درد شدید روی پا و انگشت چکشی که در اثر بلندی بیش از حد پاشنه به وجود می آشد، کفش های نوک تیز سبب ایجاد عارضه ای می شوند که در این حالت اعصاب ناحیه انگشتان پا ملتهب می شوند. این التهاب معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پاها به وجود می آید و فرد مبتلا ممکن است برای درمان به فیزیوتراپی، تزریق دارو یا جراحی نیاز پیدا کند. این کفش ها ممکن است انگشت ها را هم از موقعیت طبیعی خود منحرف کنند، پس تا حد امکان از پوشیدن کفش های نوک تیز و تنگ خودداری کنید مگر آنها را بپوشید، نه در محیط کار یا مسافرت و روزهایی که برای خرید از صبح باید راه بروید.

کفش های پارچه ای تخت:این کفش ها اصلا از پا محافظت نمی کنند البته نسبت به صندل های لا انگشتی بسیار سالم تر هستند اما پوشیدن آنها اصلا توصیه نمی شود، زیرا پوشیدن آنها التهاب تاندون، درد پاشنه و دیگر آسیب هایی را که به پاهای برهنه می رسد، به دنبال خواهد داشت.

کفش های بدون قاب پشتی
با پوشیدن این کفش ها، پشت پا به جایی متکی نیست؛ بنابراین فرد ناخودآگاه با انگشت هایش به جلوی کفش فشار می آورد تا پاهایش را در کفش ثابت نگاه دارد این فشارها در دراز مدت انگشتان پا را خمیده می کننند به علاوه پشت پا ممکن است دچار پینه شود.

کفش های بدون پاشنه
این کفش ها بر عضلات اندام تحتانی و عضلات ستون فقرات به شدت تاثیر گذارند و به انها فشار می آورند. این روند، فرد را دچار کمر درد و دردهای مفصلی اندام تحتانی مثل درد زانو می کنند.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “یک جفش کفش سالم برابر است با بدن سالم”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار