کودک خود را این‌گونه راحت بخوابانید!

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 353
کودک خود را این‌گونه راحت بخوابانید!

کودک خود را این‌گونه راحت بخوابانید!

خواب کردن نوزاد معمولا یکی از مشکلات پدر و مادران در ابتدای بدنیا آمدن فرزندشان است، این مورد زمانی بیشتر به چشم می آید که پدر و مادر از تجربه کافی برخوردار نباشند. روش های مختلف و صحیح زیادی برای خواب کردن فرزند کوچک تازه بدنیا آمده وجود دارد که میتوانید با بکار گیری آنها، دیگر دغدغه خواباندن نوزاد خود را نداشته باشید. حال در این پست میخواهیم به متداول ترین این روشــها اشاره کنیم، روشهایی که از قدیم الایام استفاده می شده است.

قنداق کردن: این یه کار خیلی قدیمیه که نوزاد رو در یه پارچه یا پتو میذارن تا حرکاتش رو محدود کنه. در آزمایشی که توسط متخصصان کودک در نوزادان بین سنین ۶ تا ۱۶ هفته انجام شد، نشون دادن نوزادانی که قنداق شده و به پشت خوابیده بودن به طور کلی خواب طولانی تری داشته و کمتر بیدار میشدن. اما یادتون باشه که هیچوقت نوزاد رو سفت قنداق نکرده و گره قنداق رو روی شکم و معده اش نزنین و سر نوزاد رو هم نپوشونین.

ماساژ: انواع فرهنگ ها هستن که ماساژ کودک رو توصیه میکنن. در تحقیق که روی نوزادان انجام شد، یه گروه رو به مدت ۱۴ روز ماساژ درمانی کردن، این کودکان نسبت به اونایی که ماساژ درمانی نداشتن، الگوی خواب کامل تری داشتن. ماساژ کودکان ماهیچه هاشون رو تسکین داده و تضمین میکنه که خوب بخوابن.

هشدار: اگه درباره نحوه ماساژ دادن نوزادان چیزی نمیدونین بهتره انجامش ندین چون ممکنه بهش صدمه بزنین.

نوزاد رو تکان بدین تا خوابش ببره: تکان دادن نوزاد بین بازوهاتون ممکنه خیلی کودک رو به خوابیدن تحریک کنه، اما بهتره کودکتون رو روی پاهاتون بذارین و تکون بدین تا خوابش ببره. این کار رو در جایی انجام بدین که امکان افتادن نوزاد نباشه، وقتی روی صندلی یا جای نامناسبی نشستین این کارو انجام ندین.

شیر دادن: نوزادی که تازه متولد شده فرق بین شب و روز رو تشخیص نمیده، و معده کوچیکش هم مقدار زیادی شیر در خودش جا نمیده و در نتیجه برای مدت زمان طولانی سیر نمیمونه. این امر به گریه ناگهانی اش منجر میشه چون احساس گرسنگی میکنه و در نتیجه شبها خواب شما رو هم مختل میکنه.

به یاد داشته باشین: نوزاد شما هر چند ساعت یکبار باید تغذیه بشه، مهم نیست چه ساعتی از روز یا شب باشه. خیلی از متخصصان اطفال توصیه میکنن که والدین حتی وقتی که نوزادشون داره خوابش میبره هم بهش شیر بدن، این کار تضمین میکنه که کودک در طول شب گرسنه نشه و با گریه بیدار نشه.

ساعت خواب مورد نیاز نوزاد شما

نوزاد در روز بیشتر از ۱۶ ساعت میخوابه که ممکنه سه تا چهار ساعت ازش کم یا بهش اضافه بشه. برخلاف تجربه ای که ما بزرگسالان از خواب داریم، نوزادان مراحل متفاوتی از خواب رو تجربه میکنن؛ اعم از خواب آلودگی، حرکات سریع چشم، خواب سبک و عمیق و خواب خیلی عمیق. همونطوری که نوزادتون رشد میکنه، دوره بیداریش هم افزایش پیدا میکنه.

در ابتدا این اضافه و کم شدن ساعات خواب نوزاد ممکنه برای شما خسته کننده باشه چون الگوی خواب شما رو مختل میکنن. اما باید صبور باشین و با این روش خواب نوزادتون کنار بیاین. چون نوزاد به خواب داخل رحم مادر عادت کرده، وقتی به دنیا میاد کم کم شروع میکنه به عادت کردن به ریتم زندگی بیرون از رحم.

منبع : novinzi.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کودک خود را این‌گونه راحت بخوابانید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار