کودکان در یک سال چه مقدار باید رشد قدی کنند؟!

مجموعه: سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 306
کودکان در یک سال چه مقدار باید رشد قدی کنند؟!

کودکان در یک سال چه مقدار باید رشد قدی کنند؟!

یکی از نگرانی های والدین این موضوع می باشد که فرزندان بتوانند به درستی رشد و نمو پیدا کنند. رشد قدی و استخوانی فرزندان ایرانی برای دختر خانم ها در سن ۱۷ سالگی و برای آقا پسرها در سن ۱۸ سالگی باید کامل شود. قبل از اینکه بچه ها به سن بلوغ برسند حداقل باید در سال ۳سانت افزایش قد داشته باشند. در صورتی که در سال تا قبل از سن بلوغ این مقدار رشد را نداشته باشند پدر و مادرها باید نگران رشد فرزند خود باشند و به متخصص مراجعه کنند.

دکتر عزیزی اظهار داشت: رشد استخوانی در اکثریت قریب به اتفاق جمعیت ایران برای دخترها در سن ۱۷ سالگی و برای پسرها در سن ۱۸ سالگی کامل می‌شود. وی تصریح کرد: کامل شدن رشد استخوانی بدین معنی است که هیچ عاملی چون دارو و هورمون‌ها نمی‌توانند حتی افزایش یک سانتی‌متری در قد افراد ایجاد کنند. ایشان  ادامه داد: دریافت هورمون در صورتی مؤثر است که فرد دچار کمبود هورمون باشد که این امر باید توسط پزشک اثبات شود. عزیزی افزود: آنهایی که کمبود هورمون رشد دارند و درمانی در این زمینه انجام ندهند قد نهایی‌شان معمولاً پایین‌تر از ۱۴۰ سانتی‌متر است لذا اگر نوجوانی قد بالاتر از آن دارد به احتمال زیاد اشکال هورمونی ندارد.

دکتر عزیزی در پاسخ به این پرسش، مبنی بر علائم وجود اختلالات رشد قدی گفت: اگر رشد قدی کودک و نوجوان تا قبل از رسیدن به سن بلوغ سالانه از ۳ سانتی‌متر کمتر باشد خانواده‌ها باید نگران باشند و آن موقع به فکر رفع مشکل رشد قدی کودکشان باشند چرا که قبل از بلوغ می‌توان برای درمان این مشکل اقدام کرد.

منبع : farsnews

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کودکان در یک سال چه مقدار باید رشد قدی کنند؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار