کم شنوایی کودکان را جدی بگیرید!

مجموعه: اختصاصی سایت, پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 335
کم شنوایی کودکان را جدی بگیرید!

کم شنوایی کودکان را جدی بگیرید!

اگر فرزندتان بدون زمینه خاصی مانند اختلاف والدین، بعضی نابسامانی های خانوادگی، مشکلات مدرسه و آموزشی دچار افت تحصیلی شده است، یکی از علت ها مشکل شنوایی است. اگر ردیف اول کلاس بنشینند، مشکلی نیست. اما به محض اینکه کمی از نیمکت اول دورتر شوند با هر نوع آموزشی، قطع ارتباط می کنند. کم شنوایی که علت مختلفی دارد، یکی از دلایل افت تحصیلی مخفی دانش آموزان است. در کشور ما آمار دقیقی از تعداد کودکان کم یا ناشنوا وجود ندارد و شاید به همین علت بسیاری از کودکان، دچار افت تحصیلی بدون علت می شوند. آمارهای جهانی اما نشان می دهد از هر ۱۰ هزار کودک، ۳ کودک دچار افت شنوایی هستند که این آمار تقریبا برای کشور ما هم صادق است. مشکلات شنوایی مادرزادی از کودکی قابل تشخیص بوده و آنچه درباره آن صحبت می کنیم، مشکلاتی است که والدین از آن بی اطلاع بوده و زمینه ساز افت تحصیلی دانش آموزان هستند. یکی از شایع ترین آنها «اوتیت میانی» است.

چه عوامل و نشانه هایی به عنوان نخستین علت های شناسایی کم شنوایی کودکان مطرح است؟

بعضی از نشانه ها، مربوط به دوران کودکی است. این نشانه ها به دوره هایی شامل تولد تا یک ماهگی، یک ماهگی تا سه سالگی و سه سالگی به بعد تقسیم بندی می شوند. در هر دوره بعضی از عوامل یا نشانه ها بیانگر نقص در شنوایی کودک است؛ برایمثال ابتلا به بیماری سرخجه و زردی که نیاز به تعویض خون باشد و یا تولد با وزن کمتر از یک و نیم کیلوگرم و یا پس از آن در دوره یک ماهگی تا سه سالگی، تاخیر در تکلم و زبان آموزی، ضربه به سر، عفونت مزمن گوش میانی و … همگی باید والدین را نسبت به وضعیت شنوایی کودک حساس کند.

یکی از شایع ترین اختلال های شنوایی که افت تحصیلی کودکان را به دنبال دارد، اوتیت میانی یا عفونت گوش میانی است. این بیماری چیست و چطور می توان آن را درمان کرد؟

اوتیت میانی التهاب در گوش میانی یا ناحیه پشت پرده گوش است که معمولا با ترشح شدن مایع از این بخش بروز می کند. این مایع ممکن است عفونی بوده یا عفونتی در آن نباشد. این درست همان علتی است که باعث می شود خود کودک و والدین نسبت به بیماری بی اطلاع باشند. نشانه ها، طول دوره بیماری و شدن آن متفاوت است. به این ترتیب که ممکن است ترشح مایع از گوش بدون درد و تب و با نشانه ای مانند کاهش خفیف شنوایی تا حمله های مکرر با نشانه های گسترده را شامل می شود. در شرایط حاد بیماری مایع خارج شده غلیظ است. کودک ممکن است از ناشنوایی یا کم شنوایی شکایت داشته و یا به دلیل نا آگاهی از اتفاقی که در گوش او افتاده است، هیچ شکایتی نکند. نشانه مشترک در این بیماری چه در نوع خفیف و چه حاد آن، کم شنوایی است. این عامل اصلی ترین دلیل افت تحصیلی کودکان است.

میزان شیوع این بیماری چقدر است؟

پس از سرماخوردگی معمولی، اوتیت میانی شایع ترین بیماری در کودکان پیش دبستانی است. ۵۰ درصد کودکان تا سن یک سالگی حداقل یک بار به این بیماری دچار شده و ۳۵ درصد آنها بین سن یک تا سه سالگی حمله مکرر این بیماری را تجربه می کنند. آمارها نشان می دهد سالانه ۵ میلیون روز تحصیلی به دلیل ابتلای کودکان به این بیماری به هدر داده می شود.

به چه شکل می توان از ابتلای کودک به این بیماری آگاه شد؟

در صورتی که حتی بدون وجود تب، مایعی از گوش کودک خارج شده و این رفتار تکرار شود باید به وجود مشکلی در گوش میانی شک کرد. علاوه بر این نشانه هایی مانند بلند کردن غیر عادی صدای رادیو یا تلویزیون، بی توجهی به صداها به ویژه وقتی او را صدا می کنید، ناتوانی یا کاهش توانایی برای تشخیص درست جهت صداها، تندخویی بدون علت و کشیدن گوش ها یا خاراندن آنها همگی نشانه های بروز مشکل اوتیت در کودکان است. در صورت بروز این مشکلات به متخصص گوش، گلو و بینی، شنوایی سنج و گفتار درمانی مراجعه کنید تا مشکل کودک از سه نظر مورد بررسی قرار گرفته و اقدام های درمانی آغاز شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کم شنوایی کودکان را جدی بگیرید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار