کسانی که آپاندیس عمل کرده اند بخوانند!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 358
کسانی که آپاندیس عمل کرده اند بخوانند!

کسانی که آپاندیس عمل کرده اند بخوانند!

شاید تا به حال با افردی برخورد کرده باشید که آپاندیس خود را عمل کرده باشند. این افراد باید رژیم غذایی مشخصی را در طی دوران نقاهت انجام دهند. البته بعد از چند روز می توانند محدودیت غذایی که برای خود طبق نظر پزشک داشته اند را قطع کنند و به روال عادی برگردند. در صورتی که عمل آپاندیس با موفقیت انجام شود و عارضه ای نداشته باشد تا حدود ۶ ساعت اول را نباید غذایی مصرف کرد و بعد از آن چهار مرحله زیر باید انجام شود که بدین شرح است:

مایع صاف، سوپ کامل، رژیم نرم و رژیم پرکالری پرپروتئین

اولین مرحله رژیم مایع صاف است که شامل سوپ‌های صاف شده است و پس از آن فرد می‌تواند از سوپ کامل استفاده کند.

رژیم نرم مرحله بعدی است که شامل غذاهای نرم، فرنی، شله زرد و چلو ماهیچه می‌باشد. از آنجاکه فرد مدتی موادغذایی کافی دریافت نکرده نیازمند رژیم پرکالری و پرپروتئین شامل گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، شیر و … است که حتی می‌تواند این رژیم را با پروتیئنی مانند شیرخشک غنی کند. در این رژیم می‌توان برای افزایش کالری از خامه و کره استفاده کرد.

فردی که آپاندیس عمل کرده دچار تب شود، توصیه می‌شود در این حالت فرد مایعات بیشتری مصرف کند.

چون این عمل زخمی را در بدن ایجاد کرده، فرد برای ترمیم زخم نیازمند روی، ویتامین C، ویتامین A و ویتامین K است که می‌تواند از منابعی همچون میوه‌جات، گوجه، کلم، فلفل، ماست پروبیوتیک، گوشت قرمز، ماهیچه، لبنیات، جگر، طالبی، انبه و زردآلو این ویتامین‌ها را تامین کند.

در برخی موارد ممکن است پزشک فرد از مسهل استفاده کند که در این صورت توصیه می‌شود مصرف فیبر به گونه‌ای مناسب شود که نه فرد دچار یبوست و نه دچار نفخ شود، زیرا نفخ برای فردی که عمل آپاندیس کرده مضر است.

 برای این افراد حتما از آنتی بیوتیک هم استفاده می‌شود که باید دانست این آنتی بیوتیک ممکن است با برخی مواد از جمله کلسیم تداخل تغذیه‌ای داشته باشد.

همه این روند دو یا سه روز بیشتر طول نمی‌کشد و فرد پس از آن محدودیت غذایی ندارد.

منبع : isna.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کسانی که آپاندیس عمل کرده اند بخوانند!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار