کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش دوم

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 402
کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش دوم

کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش دوم

کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش اول.

طبع معتدل / مناسب همه مزاج ها
سیب انواع و اقسام مختلفی دارد و طبع سیب کاملا به نوع آن بستگی دارد و هر چه سیب ترش تر باشد طبع آن به سمت سردی می رود طوری که سیب ترش طبع سرد دارد ولی سیب های معمولی که در بازار زیاد هستند و طعم شان تقریبا به سمت شیرینی می رود طبع معتدل دارند. سیب معمولی به دلیل داشتن طبع معتدل با انواع مزاج ها سازگاری دارد و تقریبا همه افراد به راحتی می توانند از این میوه پرخاصیت استفاده کنند. سیب به کاهش فشارخون کمک می کند بنابراین آن دسته از افرادی که به مشکل بالا بودن فشارخون مبتلا هستند می توانند از سیب کمک بگیرند. سیب دارای الکل طبیعی است و از دیدگاه طب سنتی در گروه مفرحات قرار می گیرد، به همین دلیل سیب یک میوه مناسب برای افراد افسرده محسوب می شود. سیب به دلیل داشتن فیبر زیاد برای افراد مبتلا به یبوست بسیار مفید است و می تواند یبوست را در این افراد از بین ببرد. خوردن یک سیب با پوست می تواند به کنترل چربی خون کمک کند و فیبر موجود در سیب باعث کاهش کلسترول خون می شود. بیشتر خواص سیب در پوست آن وجود دارد به همین دلیل نباید پوست سیب را گرفت.

یکی دیگر از خواص سیب تقویت دستگاه گوارش است و مصرف مداوم این میوه می تواند شانس ابتلا به سرطان های گوارشی را کاهش بدهد. افرادی که مبتلا به کم خونی هستند می توانند از سیب استفاده کنند. افراد چاق می توانند برای کاهش وزن خود از سیب کمک بگیرند، این میوه به دلیل داشتن فیبر بالا می تواند به لاغری کمک کند.

طبع سرد و تر / ضد التهاب قوی
خیار از دیدگاه طب سنتی طبع سرد و تر دارد و در گروه صیفی جات قرار می گیرد ولی خیلی از افراد از آن به عنوان میوه استفاده می کنند. خیار به دلیل داشتن طبع سرد و تر برای افرادی که دچار گرمی و خشکی می شوند کاربرد دارد. برای مثال وقتی کبد دچار گرمی و حرارت بالا شود، می توان از خیار استفاده کرد. خیار عطش را کاهش می دهد و به همین دلیل استفاده از شربت خیار در تابستان توصیه می شود ضمن اینکه استفاده از این شربت برای کبد مفید است. خیار به دلیل نداشتن قند گزینه خوبی برای افراد مبتلا به دیابت و چاقی محسوب می شود و در رژیم های لاغری می توان از خیار استفاده کرد. طب سنتی خیار رابرای آن دسته از مبتلایان به دیابت که دیابت آنها حالت گرمی دارد، مفید می داند. خیار برای سوزش ادرار مفید است و  ادرارهای همراه با عفونت و حرارت را درمان می کند.
امروزه در بسیاری از پمادها از عصاره خیار استفاده شده چون خیار از بین برنده خشکی است و علاوه بر آن خاصیت ضدالتهابی قوی دارد. خیار در برخی از زخم های التهابی مفید است و می تواند زخم روده و بیماری های التهابی روده را درمان کند. برای درمان بیماری التهابی روده متخصص طب سنتی آب خیار رنده شده را می گیرد و به صورت تنقیه در درمان بیماری التهابی روده از آن استفاده می کند. یکی دیگر از خواص خیار کاهش سوزش زخم است و برای کاهش سوزش زخم باید یک تکنه خیار برش زده را روی پوست قرار داد. افرادی که مبتلا به بی خوابی هستند هم می توانند از خیار استفاده کنند چون خیار به دلیل داشتن طبع سرد و تر اثر خواب آور دارد. افرادی که هنگام خواب زیاد فکر می کنند و ذهن شان درگیر است دچار بالا رفتن حرارت مغز و خون می شوند که این مسئله بی خوابی در زمان خواب را به وجود می آورد، استفاده از خیار به این دسته از افراد هم کمک می کند.
قسمت تلخ مزه خیار بوته ای که خیلی ها آن را دور می اندازند می تواند خاصیت ضد سرطان داشته باشد البته خیار ارگانیک برای این منظور باید مصرف شود. خیار برای افرادی که معده های ضعیفی دارند و با خوردن خیار دچار نفخ می شوند خوب نیست و در طب سنتی گفته شده این افراد باید خیار را به همراه عسل، رازیانه یا گلپر استفاده کنند. داخل سالادی  که در آن خیار وجود دارد هم می توان ادویه های گرم به همراه روغن زیتون ریخت.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش دوم”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار