کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش اول

مجموعه: اختصاصی سایت, تغذیه و بیماری ها, مواد غذایی تعداد بازدید: 426
کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش اول

کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش اول

عادت های غذایی افراد روز به روز در حال تغییر هستند و با گذشت زمان این عادت ها بد و بدتر می شوند. چیپسف پفک، شیرینی و … جای آجیل و میوه را گرفته اند و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که بصورت روزانه میوه مصرف می کند. نتیجه اینکه داروخانه ها روز به روز شلوغ تر می شوند و حجم بیشتری از ماده شیمیایی وارد بدن می شود در حالی که با ایجاد تغییر در عادات غذایی و مصرف میوه به صورت روزانه می توان از ابتلا به بیماری ها پیشگیری کرد. «دکتر محمد رستگارپناه» متخصص فیزیولوژی شما را با چهار میوه پرخاصیت و طبع آنها آشنا می کند.

طبع : گرم و تر / یه حبه قند

انگور یک میوه بسیار مقوی است که برخی از افراد آن را یک غذای کامل می دانند و در طب سنتی هم درباره انگور نکاتی گفته شده است. انگور انواع مختلفی دارد که با توجه به این مسئله، خواص انواع این میوه هم تا حدودی متفاوت می شود ولی به طور کلی انگور طبع گرم و تر دارد. این میوه پر خاصیت دارای آهن، ید، منگنز و … است.

به طور کلی مواد معدنی زیادی در انگور وجود دارد. انگور مقدار زیادی فند دارد و انرژی زاست. انگور به طور طبیعی دارای مقداری الکل است و این الکل طبیعی می تواند باعث شادابی شود و در طب سنتی جزو مفرحات محسوب می شود. پس آن دسته از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند باید این میوه را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.

آب انگور مثل میوه آن مقوی است و برای تغذیه کودکان می تواند مفید باشد البته به دلیل قند زیاد برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نیست و این دسته از افراد برای استفاده از میوه انگور باید با متخصص تغذیه خود مشورت کنند. انگور خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به همین دلیل یک میوه ضد سرطان محسوب می شود. افرادی که مبتلا به سرطان هستند می توانند برای بهبود وضعیت بدنی شان از آب انگور تازه کمک بگیرند.

انگور از نظر هسته انواع مختلفی دارد و افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند نباید هسته آن را بخورند ، انگور هر چه تیره تر باشد آهن بیشتری دارد.

طبع : سرد و تر / تضمین آرامش 

طبع پرتقال به نوع آن بستگی دارد. پرتقال نیز مانند بسیاری از میوه ها انواع و اقسام مختلفی دارد. پرتقال به طور کلی طبع سرد و تر دارد ولی هر چه این میوه شیرین تر باشد طبع آن به سمت اعتدال می رود و طبع پرتقال های ترش، سرد و تر است. افراد متبلا به فشار خون بالا می توانند از پرتقال برای پایین آوردن فشار خون کمک بگیرند.

پرتقال ترش برای آن دسته از افرادی که دارای مزاج گرم هستند مفید است. پرتقال ، آرام بخش است و برای رفع بی خوابی نیز کاربرد دارد. افرادی که معده سرد و تر دارند در صورت تمایل به مصرف باید معده خود را به صورت فیزیکی گرم کنند (با یک وسیله شکم خود را گرم کنند مثلا حوله گرم یا کیسه آب جوش بر معده بگذارند) و میوه را شکم خالی بین غذا مصرف کنند. خوردن عسل همراه با پرتقال هم می تواند به این افراد کمک کند.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “کدام میوه متناسب با مزاج شماست؟ / بخش اول”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار