کابوس ترسناک مشتری های لاغری / چرا وزنم کم نمی شود؟

مجموعه: اختصاصی سایت, سلامت, ورزش و تناسب اندام تعداد بازدید: 364
کابوس ترسناک مشتری های لاغری / چرا وزنم کم نمی شود؟

کابوس ترسناک مشتری های لاغری / چرا وزنم کم نمی شود؟

چهار، پنج ماه است رژیم کاهش وزن تان را شروع و هر ماه هم چند کیلو وزن کم کرده اید اما یکدفعه روی ترازو می روید و می بینید که طی هفته گذشته وزن تان کم نشده است. شما مثل قبل رژیم تان را با دقت و جز به جزء رعایت می کنید. ورزش تان کمتر نشده و هیچ تغییر خاصی در برنامه تان نداده اید اما انگار عددهای روی ترازو با شما لج کرده اند و حتی یک گرم هم پایین تر نمی آیند

کافی است چند کیلو اضافه وزن و تجربه چندین بار رژیم لاغری را داشته باشید تا با این ماجرا هم ذات پنداری کنید. اما چه طور می شود دیوار را دور زد و دوباره شروع به کاهش وزن کرد؟ اصلا راهی برای دور زدنش وجود دارد یا توقف روند کاهش وزن کابوس همیشگی آنهایی است که رویای لاغری را در سر می پرورانند؟

چرا با وجود رژیم ، وزنم کم نمی شود؟

وقتی شروع به رژیم گرفتن می کنید، در چند هفته اول هر قدر وزن تان بالاتر باشد، سریع تر و بیشتر لاغر می شوید. چه طور چنین چیزی ممکن است؟ بدن شما در این مرحله و در نتیجه محدود شدن کالری دریافتی روزانه، از ذخایر کربوهیدرات خود استفاده می کند. در نتیجه این فرآیند، شما بخشی از آب بدن خود را نیز از دست می دهید. به عبارت دیگر بخش مهمی از وزن شما که در چند هفته اول کم می شود، ناشی از دفع آب بدن است. سپس نوبت به عضلات و چربی ها می رسد که کاهش آنها متابولیسم پایه بدن را نیز پایین می آورد.

بالاخره میزان کالری مصرفی و کالری سوزانده شده طی روز به تعادل رسیده و اینجاست که وزن شما دیگر پایین نمی آید و به اصطلاح روند کاهش وزن تان متوقف می شود. ثابت ماندن وزن در مرحله ای از برنامه کاهش وزن طبیعی است.

عوامل ثابت ماندن وزن

هر چند فرآیند ثابت شدن وزن در میانه راه کاهش وزن، یک اتفاق طبیعی است اما عادت های غلطی هم وجود دارد که این مرحله را جلو می اندازد یا طولانی تر می کند:

۱/ کم خوابی یا بی خوابی

بر اساس نظر سنجی های انجام گرفته توسط موسسه گالوپ، ۴۰ درصد از آدم ها کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز می خوابند و این مسئله افزایش هورمون کورتیزول، قند خون و انسولین را به دنبال دارد. در نتیجه شما چربی بیشتری در بدن تان ذخیره خواهید کرد.

۲/ ورزش شدید به عنوان بهانه ای برای پرخوری

اینکه شما ۷۰۰ کیلوکالری انرژی در باشگاه یا روی تردمیل خانگی می سوزانید، اصلا معنی اش این نیست که آزادید هر چه دوست دارید بخورید. علاوه بر این زیاد خوردن با این پیش زمینه ذهنی که بعدا می شود این کالری ها را در باشگاه سوزاند، کاملا اشتباه است، یادتان باشد ورزش بیش از حد یکی از عواملی است که باعث می شود وزن تان پس از مدتی ثابت بماند و کم نشود.

۳/ غذا خوردن در فاصله زمانی بسیار کوتاه

درست است که اغلب متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای کاهش وزن بهتر حجم هر وعده تان را کم کرده و در عوض تعداد وعده ها را بالا ببرید انا معنی اش این نیست که شما می توانید هر نیم یا یک ساعت یک بار یک میان وعده کوچک بخورید. یادتان باشد این روش نه تنها کمکی به لاغری نمی کند بلکه باعث بالا ماندن سطح انسولین خون می شود و در نتیجه بدن تان طی شبانه روز چربی کمتری می سوزاند.

۴/ مصرف بیش ار حد شکر

بله، ممکن است که شما با وجود داشتن رژیم کاهش وزن بیش از حد شکر بخورید، بدون اینکه حتی روح تان هم خبر داشته باشد. منظورمان از شکر فقط شکر معمولی نیست که توی چای می ریزیم بلکه اغلب نوشیدنی ها، آبمیوه های صنعتی، دسرها و … نیز مقداری شکر دارند. در ضمن فکر نکنید فرکتوز که در برخی خوراکی ها وجود دارد سالم تر و رژیمی تر از گلوکز است. چون اتفاقا فروکتوز مستقیما به کبد رفته و به چربی تبدیل می شود.

۵/ استرس بیش از حد

مطالعات جدید نشان می دهد که زنانی که دچار استرس طولانی مدت هستند.، سالانه چیزی حدود ۶ کیلوگرم چاق تر می شوند. استرس باعث می شود که سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا برود. این هورمون سطح سروتونین در بدن را کاهش داده و میل شما را به شیرینی بیشتر می کند.

۶/ کمبود ویتامین D

ویتامین D از جمله مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که بدون آن نمی توانید چربی زیاد بسوزانید.

۷/ دیر غذا خوردن به ویژه در وعده شام

درست است که حجم غذای تان را کم کردید اما اگر خیلی دیر غذا بخورید، فرآیند طبیعی چربی سوزی در بدن مختل می شود.

۸/ اختلالات هورمون تیروئید

خیلی از افرادی که چاق هستند، دل شان می خواهد گناه اضافه وزن شان را گردن تیروئید بیندازند و خیلی از کسانی هم که در طول رژیم به بن بست می خورند و وزن شان کم نمی شود، فکر می کنند تیروئیدشان کم کار شده است. البته این موضوع در مورد همه آدم های چاق صدق نمی کند اما به هر حال نباید اختلالات غذه تیروئید را نادیده گرفت. کم کاری تیروئید باعث کاهش متابولیسم و کند یا متوقف شدن کاهش وزن ، با وجود رعایت رژیم و ورزش می شود.

۹/ کم آبی بدن

لابد شما هم شنیده اید که خوردن آب چقدر برای وزن کم کردن مفید و موثر است. خوردن آب، اشتها را مهار می کند و جلوی پرخوری را می گیرد. البته همه اش همین نیست، کم آبی باعث می شود که کلیه ها و کبد متحمل بار اضافی شده و در نتیجه بدن به جای سوزاندن چربی، تمایل بیشتری پیدا می کند که مولکول های چربی را حفظ و ذخیره کند.

۱۰/ عادت ماهانه در خانم ها

طی این دوران شما بخشی از خون بدن و همراه با آن مولکول های گران بهای آهن را از دست می دهید. آهن مسئول رساندن اکسیژن به ماهیچه است. کم خونی فقر آهن طی عادت ماهانه باعث می شود که طی فعالیت ها بدن اکسیژن کمتری دریافت کند و انرژی کمتری بسوزاند. پس طبیعی است که در این دوران متابولیسم بدن تان تا حدی افت کرده و روند کاهش وزن متوقف شود.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “کابوس ترسناک مشتری های لاغری / چرا وزنم کم نمی شود؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار