چه زمانی کودک پرخاشگرتان به روانپزشک نیاز دارد!

مجموعه: روانشناسی کودکان, زناشویی تعداد بازدید: 345
چه زمانی کودک پرخاشگرتان به روانپزشک نیاز دارد!

چه زمانی کودک پرخاشگرتان به روانپزشک نیاز دارد!

برخورد مناسب با کودکان نیاز به فراگیری مطالب مهمی دارد که پدر و مادران می توانند بوسیله انواع و اقسام کتاب آنها را فراگیرند. اینکه با کودک خود در شرایط مختلف چگونه برخورد کنیم بسیار با اهمیت می باشد. زمانی که کودک شما ناسزا می گوید و یا اینکه روی به پرخاشگری می آورد، نباید عکس العمل تندی از خود نشان دهید. می بایست منشا این ناسزاگویی ها را پیدا کنید و سپس آنها را براحتی حل کنید.

در حل این موضوع توجه به منشاء یادگیری بسیار مفید است:

۱ ) والدین باید به طور کلی ناسزاگویی را ترک کنند همچنین به کودک توضیح دهند که رفتار قبلی آن ها صحیح نبوده است.

۲  ) کنترل محیط و تعاملات کودک بسیار حائز اهمیت است باید با دور کردن کودک از محیط های ناسالم، دوستان و رفت و آمدهای مناسبی را نیز جایگزین کرد. مناسب تر است که والدین به طور ویژه از ۲ سالگی یعنی زمانی که کودک تقلید کلامی رو به پیشرفتی را نشان می دهد به این نکته توجه داشته باشند.

۳ ) والدین با دقت بیشتری کارتون ها، فیلم ها و بازی های رایانه ای را برای کودکانشان انتخاب کنند.

۴ ) روش های سختگیرانه والدین، رفتارهای پرخاشگرانه به خصوص ناسزاگویی کودک را افزایش می دهد، تغییر شیوه های تعامل با کودک از تثبیت این رفتار جلوگیری می کند.

۵ ) در مقابل فحاشی کودک هیچ گونه واکنشی نشان ندهید و کاملا حرکات او را نادیده بگیرید تا حس کنترل کردن دیگران در او تقویت نشود.

۶ ) با شنیدن حرف های زشت کودک نخندید، بلکه با او صحبت کنید و برایش توضیح دهید هر روزی که حرف های ناپسند نزند یا درمهمانی ها این رفتار را نداشته باشد پاداش خواهد گرفت.

۷ ) باید در پی ایجاد کردن موقعیت هایی باشید که کودک احساس نشاط و دوست داشتنی بودن را تجربه کند. در چنین مواردی باید به درمان حالات افسرده وار او نیز بپردازیم. این حس را باید در تمامی تعاملات بگنجانید تا از افسردگی و اضطراب او بکاهید.

نکته: با این حال چنان چه ناسزاگویی همراه با لجبازی یا تحرک بیش از حد باشد و کودک خشونت زیادی را نیز ابراز کند مراجعه به روان پزشک کودکان توصیه می شود زیرا ممکن است استفاده از الفاظ ناپسند تنها بخشی از یک مشکل عمده تر باشد.

منبع : pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چه زمانی کودک پرخاشگرتان به روانپزشک نیاز دارد!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار