چه رژیم غذایی را مناسب برای دیابتی‌ها می دانید؟!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 260
چه رژیم غذایی را مناسب برای دیابتی‌ها می دانید؟!

چه رژیم غذایی را مناسب برای دیابتی‌ها می دانید؟!

رژیم خوب برای افرادی که از دیابت رنج می برند، رژیمی است بتوان بسادگی قندخون را کنترل کرد. برای کنترل قند خون می بایست چند راه‌کار را برای همیشه در دستورکار خود قرار داد. اول از همه تغییر مواد غذایی که استفاده می کنیم، در گام بعدی  کربوهیدارتهایی که مصرف می کنیم را اندازه گیری کنیم، و راه‌کار ساده ی دیگری نیز وجود دارند که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

هدف

اگر شما مبتلا به دیابت هستید و یا در شرف ابتلا به این بیماری قرار دارید ، پزشک معالج ابتدا شما را به متخصص تغذیه معرفی می کند تا او با یک برنامه غذایی و MNT به کنترل قند خون شما و وزن شما کمک کند . زمانی که کالری و چربی زیاد از حد مصرف می کنید ، بدن شما با بالا بردن میزان گلوکز خون ، واکنش ناخو شایندی از خود نشان می دهد. اگر میزان گلوکز خون دائماً تحت نظر نباشد ، می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند، مانند قند خون بسیار بالا  ( ازدیاد قند خون ) ، بیماریهای مزمن مانند : آسیبهای عصبی ، کلیوی و قلبی . انتخاب غذاهای سالم و مراقبت از عادتهای خوردن ،میتواند کمک مناسبی در کنترل میزان گلوکز خون باشد و آن را در سطح نرمال نگه دارد.

در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم ، کاهش وزن ، پایین آمدن قند خون را آسانتر می کند و فواید بسیار دیگری هم دارد. اگر لازم است که وزن خود را کم کنید ، برنامه غذایی MNT ، یک برنامه بسیار سازمان یافته و مغذی برای رسیدن به هدف سلامتی شما است.

جزییات رژیم مخصوص دیابت

یک متخصص تغذیه می تواند بر اساس هدف ، ذائقه غذایی و شیوه زندگی شما، یک رژیم مناسب را برایتان برنامه ریزی کند و اطلاعات ارزشمندی در جهت تغییر عادات خوردن به شما ارائه دهد.

غذاهای پیشنهادی: 

کالری غذاهایی که می خورید را بشمارید و از غذاهای زیر استفاده کنید : 

کربوهیدراتهای سالم : در زمانی که هضم غذا در حال انجام است ، قندها ( کربوهیدارتهای ساده ) و نشاسته ( کربوهیدراتهای پیچیده ) به گلوکز در خون تبدیل می شود. سعی کنید ازکربوهیدارتهای سالم مانند انواع میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل ، حبوبات ( لوبیا ، نخود و عدس ) و لبنیات کم چرب استفاده کنید.

غذاهای با فیبر بالا : فیبر رژیمی، تمام قسمتهای غذاهای گیاهی را شامل می شود که بدن شما نمی تواند جذب و هضم کند. فیبر می تواند احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و قند خون را پایین بیاورد. غذاهای با فیبر بالا شامل سبزیجات، انواع میوه، آجیل، حبوبات، گندم کامل و سبوس گندم می شود .

ماهی : حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید . ماهی جایگزین بسیار مناسبی برای گوشتهای چرب است . برای مثال : ماهی کد ، تن ، هالیبوت چربی بسیار کمی دارند و چربی اشباع نشده و کلسترول آن نسبت به گوشت قرمز و انوع ماکیان بسیار کمتر است . ماهی هایی مانند سلمون ، تن ، ساردین ، ماکرل و بلوفیش سرشار از اومگا ٣ هستند که با پایین آوردن تری گلیسیرید خون ( نوعی چربی خون ) ، قلب را سالم نگاه می دارد. بهتر است ماهی را به صورت سرخ شده نخورید و از خوردن ماهی هایی که جیوه زیادی در خود دارند، مانند : تایل ماهی ، شمشیر ماهی و شاه ماکرل خودداری کنید .

چربیهای مفید : غذاهای حاوی چربیهای اشباع نشده مانند آووکادو ، بادام، گردو ی آمریکایی، گردو ، زیتون ، و روغن کانولا به پایین آمدن کلسترول کمک می کنند . گرچه در خوردن این نوع مواد غذایی هم نباید زیاده روی کنید .

غذاهایی که در رژیم دیابت از خوردن آنها باید پرهیز کنید:

دیابت خطر بیماریهای قلبی و سکته های مغزی را افزایش می دهد ، که این امر به دلیل ضخیم شدن دیواره رگها اتفاق می افتد. غذاهایی که در زیر نام آنها را می آوریم ، در این رژیم باید پرهیز شوند :

چربیهای اشباع شده : لبنیات پر چرب و پروتئینهای حیوانی مانند گوشت چرخ کرده ، سوسیس و کالباس حاوی چربیهای اشباع شده هستند. بیش از ٧٪کالری روزانه خود را از چربیهای اشباع شده دریافت نکنید .

چربیهای ترانس : این نوع چربی در اسنکها ، غذاهای کارخانه ای ، مارگارینها یافت می شود ، که به شدت باید پرهیز شود .

کلسترول : لبنیات پرچرب ، پروتئین های حیوانی پرچرب ، زرده تخم مرغ ، صدف ، جگر ، و سایر اعضاء بدن حیوانات شامل کلسترول می شوند . بیش از ٣٠٠ میلی گرم در روز ، کلسترول مصرف نکنید .

سدیم : روزانه کمتر از ٢٣٠٠ میلیگرم مصرف کنید .

برنامه ریزی : 

چند راه برای رسیدن به رژیم مناسب بیماری دیابت وجود دارد. به کمک یک متخصص تغذیه شما می توناید به رژیم مناسب شرایط بدنی خود دست پیدا کنید .

اندازه گیری کربوهیدراتها: از آنجایی که کربوهیدراتها مستقیماً به گلوکز خون تبدیل می شوند ، بیشترین تاثیر را در بالا رفتن قند خون دارند. باید سعی کنید هر میزان کربوهیدارت که روزانه در رژیم خود دارید را راس همان زمان روز قبل بخوربد، خصوصاً اگر شما انسولین تزریق می کنید و یا داروی دیابت دیگری مصرف می کنید. در غیر این صورت ممکن است قند خون شما بالا یا پایین شود . متخصص تغذیه به شما آموزش می دهد تا وعده های غذایی خود را از نظر مواد موجود در آنها اندازه بگیرید و چگونه اطلاعات روی بسته های غذایی را بخوانید و چگونه میزان کربوهیدارتهای مصرفی خود را اندازه گیری کنید. اگر انسولین تزریق می کنید، دکتر به شما می آموزد که چه میزان کربوهیدرات در وعده غذایی و یا اسنک می تواند جایگزین انسولین شود.

سیستم لیست غذاها: متخصص تغذیه ممکن است به شما ، تهیه لیست غذا و اسنک را پیشنهاد دهد. لیست غذاها بر اساس کربوهیدراتها ، منابع پروتئینی و چربیها طبقه بندی می شوند . در این روش یک وعده غذایی ” انتخاب ” نام دارد. در هر طبقه غذایی ، ” انتخابها ” به یک میزان مشخص شده اند و به یک اندازه گلوکز را تحت تاثر قرار می دهند . برای مثال برای وعده نشاسته ، شما می توانید یا نصف یک ذرت را میل کنید و یا یک سوم فنجان پاستا را برای انتخاب خود استفاده کنید .

شاخص قند خون: برخی افراد دیابتی ، برای انتخاب غذا ، خصوصاً کربوهیدارت از شاخص قند خون استفاده می کنند . غذاهای با شاخص قند بالا بیشتر از غذاهای با شاخص قند پایین ، گلوکز را در خون بالا می برند. برای مثال برنج و نان سفید شاخص قند بالایی به نسبت برنج قهوه ای و نان دارند . و معمولاً بهتر از. غذاهای فرآوری شده هستند . اما عذاهای با شاخص قند پایین لزوماً سالمتر نیستند ، مثلاً پروتئینهای چرب ، فند کمی دارند اما انتخاب سالمی نیستند .

یک منوی نمونه

برنامه غذایی شما باید بر اساس وزن و میزان فعالیت روزانه شما باشد . برنامه نمونه زیر برای فردی طراحی شزه که روزانه بین ١٢٠٠ تا ١٦٠٠ کالری انرژی نیاز دارد:

صبحانه : پن کیک با آرد گندم کامل یا مافین ، یک میوه یا سه چهارم فنجان از انواع توت ها ، ١٥٠ گرم ماست وانیلی

ناهار : نان با پنیر و سبزی ، یک سیب متوسط با دو قاشق غذا خوری کره بادام .

شام : بیف استراگانف ، نصف فنجان هویج ، سالاد با اسفناج ، نصف گوجه فرنگی ، یک چهارم فنجان فلفل دلمه ، دو قاشق چای خوری روغن زیتون و سرکه قرمز

میان وعده : یک پرتغال ، نصف فنجان پنیر کم چرب و یا کیک برنجی

 طبق برنامه غذایی رفتار کردن ، بهترین راه برای کنترل قند خون و جلوگیری از عواقب آن است . و اگر نیاز به کم کردن وزن دارید ، حتماً آن را به هدف خود بیافزایید . رژیم مخصوص دیابت به دلیل ارائه انواع سبزی و میوه ، نه تنها در کاهش قند خون به شما کمک می کند ، بلکه از سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی نیز جلوگیری می کند . مصرف لبنیات کم چرب خطر پوکی استخوان در آینده را کاهش می دهد .

اگر دچار دیابت هستید ، حتماً به پزشک و متخصص تغذیه خود کمک کنید تا بهترین برنامه را برایتان تهیه کنند و طبق آن عمل کنید . اگر از دستورات غذایی داده شده ، سر پیچی کنید خطر بالا و پایین شدن قند خون شما زیاد می شود و مشکلات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “چه رژیم غذایی را مناسب برای دیابتی‌ها می دانید؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار