چه بیماری هایی از طریق ادرار قابل تشخیص هستند؟!

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 381
چه بیماری هایی از طریق ادرار قابل تشخیص هستند؟!

چه بیماری هایی از طریق ادرار قابل تشخیص هستند؟!

همه ما دست کم یک بار آزمایش ادرار داده ایم ! معمولا برای خیلی از مشکلات بدن آزمایش ادرار تجویز می شود و پزشکان پس از بررسی آن پی به بیماری های احتمالی فرد خواهند برد . از این طریق برای تشخیص بیماری های مثانه و حتی کلیوی بهره می برند . اما به تازگی دانشمندان و متخصصان این امر توانسته اند اطلاعات دیگری در این زمینه بدست آورن و آن اینکه از طریق این آزمایش می توان به بررسی بیماریهای جدی تر بدن هم پی برد ، که در ادمه به این بیماری ها اشاره کرده ایم . . .

سرطان سينه :

ماموگرافي روش تشخيصي سرطان سينه است اما به گفته پزشکان از طريق آزمايش ادرار هم مي شود سلول هاي بدخيم را شناسايي کرد. محققان دانشگاه ميسوري با آزمايش ادرار داوطلبان ماده پتريدينز (در ادرار) را جست وجو مي کنند.

در تمامي مواد دفعي مقداري پتريدينز است که در مبتلايان به سرطان بيشتر ديده مي شود و از طريق آزمايش ادرار و اسکن مي توان قبل از اين که غدد در ماموگرافي ظاهر شود، آن ها را تشخيص داد.

لخته خون :

در حال حاضر هنگامي که بيماران دچار علايم يا عوامل لخته شدن خون مانند درد سينه مي شوند، پزشکان لخته را يا از طريق آزمايش يا عکس تشخيص مي دهند. اما اين روش به زودي تغيير مي کند. محققان موسسه ماساچوست آزمايشي را پيشنهاد مي کنند که مي تواند لخته ها را آشکار کند. در چند سال آينده اين روش معاينه مانند نوارهاي تست حاملگي، به مردم عرضه خواهد شد.

وجود بيسفنول :

ادرار که در واقع دفع ضايعات بدن به حساب مي آيد حاوي مواد زيادي است که بدن تلاش کرده آن ها را دفع کند، از جمله سموم، دارو يا حتي مواد مغذي. به همين دليل هنگامي که کارشناسان سلامت مي خواهند ميزان BPA در بدن افراد را تعيين کنند، درخواست نمونه ادرار مي کنند، ميزان زياد «BPA» با مشکلاتي مانند آسم، مشکلات رشد و بيماري قلبي ارتباط دارد.

با کمي تلاش بيشتر مي توان اين سلول ها را به استخوان، عصب، عضله و سلول هاي ديگر تبديل کرد.

پوليپ کولون :

از طريق آزمايش خون، امکان رديابي سرطان کولون وجود دارد. اين روش براي تشخيص پوليپ کولون تا سال ديگر اجرا خواهد شد. البته اگر جواب معاينه مثبت باشد به روش هاي مهاجمي براي تأييد نياز است. معاينه ادرار يک راه آسان و ارزان براي کولونوسکوپي خواهد بود.

طول عمر :

به گزارش سايت «Prevention»،افرادي که طي چند دوره آزمايش در ادرارشان پروتئين به ميزان بالا ديده مي شود، نسبت به ديگران ۷ تا ۸ سال زودتر مي ميرند. پروتئين از طريق خون مي تواند وارد ادرار شود و به کليه ها آسيب برساند. بنابراين افرادي که در معرض عوامل خطر بيماري کليوي مانند ديابت يا فشار خون بالا قرار دارند، هر سال براي آزمايش پروتئين به پزشک مراجعه کنند.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چه بیماری هایی از طریق ادرار قابل تشخیص هستند؟!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار