چرا پلک‌ مان می پرد؟

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 399
چرا پلک‌ مان می پرد؟

چرا پلک‌ مان می پرد؟

از قدیم گفته اند وقتی پلکت می پرد یعنی مهمانی در راه داری؛ واقعا این طور است؟ برای تان پیش آمده که در چشم تان به طور مکرر کشش حس کنید یا پلک بالای تان به طور غیر ارادی تکان بخورد انگار یک لوله آب پر فشار در آن جریان گرفته باشد؟ عده ای تصور می کنند این بالا و پایین پریدن سریع پلک نشانه بیماری ناشناخته و خطرناک است تا جایی که از در میان گذاشتن آن با پزشک واهمه دارند مبادا جان شان در خطر باشد. جای نگرانی نیست ما درباره این مشکل توجیه تان می کنیم؛ متخصصان چشم پزشکی به این حالت کشش چشم یا بلفارواسپاسم می گویند که در عضلات هر دو چشم ممکن است رخ دهد. اگرچه محققان تاکنون نتوانسته اند علت این اسپاسم را کشف کنند اما پریدن پلک پدیده ای نادر نیست و هر کسی ممکن است آن را تجربه کند.

علت پریدن پلک

پریدن پلک یا همان اسپاسم عضلات پلک می تواند به علت خستگی، فشار وارد بر چشم یا مصرف کافئین رخ دهد.

پریدن پلک خطرناک است؟

حالت جزئی کشش فیبرهای عضلات چشم هیچ خطر، درد یا ضرری ندارد و معمولا خود به خود از بین می رود. اما بعضی افراد هنگام تجربه بلفارواسپاسم کمی اذیت می شوند یا به عبارتی دل شان ریش می شود به خصوص اگر اسپاسم شان آن قدر قوی باشد که پلک به طور کامل بسته و سپس دوباره باز شود.

پلک هر چند وقت یک بار می پرد؟

بلفارواسپاسم ممکن است به طور موقت برای شما مزاحمت ایجاد کند. این حالت معمولا روزها به سراغ تان می آید و ممکن اس هر روز، هر هفته یا حتی هر چند ماه یک بار دوباره تکرار شود. البته در موارد جدی این اسپاسم می تواند به حالت مزمن تبدیل شود. در صورتی که فرد حس کند اسپاسم عضلات پلکش باعث تنگ شدن مداوم چشم او شده باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کند زیرا این مشکل می تواند اختلال بینایی پدید آورد.

پریدن پلک نشانه بیماری است؟

گاهی اوقات، پریدن پلک می تواند نشانه یک بیماری باشد مثلا بلفاریت یا التهاب پلک، خشکی چشم، حساسیت به نور، عفونت چشمی و در موارد بسیار نادر اختلال مغزی، به علاوه گاهی پریدن پلک به علت مصرفی برخی داروها رخ می دهد، داروهایی از قبیل داروهای اپیلیسی.

سبک زندگی کسانی که پلک شان می پرد

بلفارواسپاسم معمولا ناشی از عادت های روزمره و به عبارتی سبک زندگی فرد است مثلا مواردی مانند اینکه فرد به حد کافی استراحت داشته؟ چقدر از چشمش کار کشیده؟ در طول شبانه روز به حد کافی خوابیده؟ یا چه مواد محرکی مصرف کرده است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چرا پلک‌ مان می پرد؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار