پرده چشمت کهنه نشود

مجموعه: اختصاصی سایت, پزشکی, دانستنی های پزشکی تعداد بازدید: 308
پرده چشمت کهنه نشود

پرده چشمت کهنه نشود

اگر در حوالی میانسالی هستید، احساس می کنید چشمتان ضعیف شده، کلمات روی کاغذ از جلوی چشم تان فرار می کنند، وقتی از روبه رو با کسی حرف می زنید نمی توانید او را خواب ببینید و فقط فضای اطرافش را تشخیص می دهید و خط های صاف به نظرتان کج می رسد، شاید چشم تان پیر شده باشد. البته نه آن پیری که به «پیرچشمی» معروف است بلکه پیری پرده چشم.

۱/ پیری پرده چشم برخلاف اسم در ظاهر بی خطرش، شایع ترین علت نابینایی سالمندان در جهان و شایع ترین دلیل کوری غیرقابل برگشت در کشورهای پیشرفته است.

۲/ هرچه قدر سن بالاتر می رود، ریسک پیرشدن چشم هم افزایش پیدا می کند و به همین خاطر است که به این بیماری دژنراسیون وابسته به سن ماکولا می گویند.

۳/ پیری پرده چشم، معمولا بعد از ۵۰ سالگی بروز می کند و به مرور زمان تشدید می شود. با این حال عوامل ژنتیکی ممکن است این بیماری را به تاخیر بیندازد یا تسریع کند.

۴/ پیری پرده چشم فقط مربوط به مراقبت نکردن صحیح از چشم نیست. چاقی و کم تحرکی، رژیم غذایی نادرست، افزایش کلسترول و چربی خون، بیماری های قلبی عروقی و … هم ممکن است کار دست تان بدهد.

۵/ آنهایی که رنگ چشم شان روشن است بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری پیری پرده چشم هستند.

۶/ حرف و حدیث هایی در مورد رابطه مصرف داروها با پیری پرده چشم وجود دارد و به نظر می رسد که آسپرین ممکن است در این زمینه دخالت داشته باشد؛ اما از همین فردا داروهای تان را کنار نگذارید چون همه اینها فعلا در حد مطالعات آزمایشگاهی است.

۷/ به گفته محققان انگلیسی آمار پیری پرده چشم در سیگاری ها بسیار بالاست. به طوری که از هر ۱۰۰ نفری که دچار پیری پرده چشم می شوند، ۲۵ نفر سیگاری هستند.

۸/ مهم ترین علامت پیری پرده چشم، تاری دید است که در مرکز میدان دید بیش تر روی می دهد و فرد در مرکز دید خود لکه های تیره ای می بیند.

۹/ برای جلوگیری از پیری پرده چشم باید از سنین جوانی دست به کار شوید و با خوردن منابع کافی ویتامین های آنتی اکسیدان مانند E،C،A، لوتئین، گزانتین و منابع غذایی اسید چرب امگا۳ مثل ماهی، روغن های گیاهی و گردو چشم خود را بیمه کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “پرده چشمت کهنه نشود”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار