وقتی بدن تان را می خارانید ، بیشتر می خارد؟

مجموعه: اخبار, اخبار پزشکی, اختصاصی سایت تعداد بازدید: 664
وقتی بدن تان را می خارانید ، بیشتر می خارد؟

وقتی بدن تان را می خارانید ، بیشتر می خارد؟

یکی از حالت هایی که بسیاری از ما با آن آشنا هستیم موقعی است که بخشی از پوست می خارد و ما هم آن را می خارانیم و ماجرا شروع می شود! از ما خاراندن، از پوست بیشتر خاریدن! حالا جالب است بدانید دانشمندان دلیل این مسئله را کشف کرده اند و همین لذت کوچک را هم از ما گرفتند!

بر اساس این تحقیقات که اول روی موش های محترم آزمایشگاهی انجام شده مشخص شد خاراندن یک ناحیه از پوست بدن به ترشح بیشتر سروتونین (هورمون شادی بخش) منجر می شود. حالا چرا این اتفاق می افتد؟ واقعیت این است که هنگامی که بخشی از پوست اذیت شده باشد مغز پیام ناراحتی را دریافت می کند و با ایجاد احساس خارش به منظور ترشح بیشتر سروتونین ترشح منجر به بهبود درد خواهد شد.

تا اینجای قضیه مشکلی نیست اما داستان وقتی پیدا می کند که شما دست از خاراندن بر نمی دارید یا بهتر بگوییم نمی توانید بردارید و هر چه سروتونین دارید صرف خنثی کردن احساس خارش می کنید. در حالی که بدن شما به سروتونین نیاز دارد و این کار می تواند در نهایت روی خلق و خوی تان تاثیر بگذارد و حتی منجر به ناراحتی شما شود! چون سروتونین است که مسئول ایجاد احساس آرامش، شادی و حتی خوش اخلاقی است!

همین دانشمندان محترم برای اینکه ذخایر سروتونین تان را از کف ندهید و خارش را هم از بین ببرید دو راه پیشنهاد می کنند:

اول اینکه وقتی بخشی از پوست تان می خارد ( با فرض اینکه به حمام نیاز ندارید و پوست تان تمیز است ) یک بسته یخ رویش قرار دهید. یخ درد را تسکین می دهد و بعد از مدت کوتاهی خارش را هم از بین خواهد برد.

دومین روش اما مربوط به کسانی است که از فرط خشکی ، پوست بدن شان می خارد. این افراد باید به جای خاراندن سراغ لوسین بروند و سریعا پوست شان را مرطوب کنند. رطوبت باعث از بین رفتن خارش خواهد شد. در نهایت اگر خارش خوب نشدند و همچنان ادامه داشتند حتما در اولین فرصت به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. ممکن است مشکل شما پسوریازیس یا نوعی قارچ باشد.

====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ====== ======

بمنظور دسترسی سریع تر به مطالب دلخواه خود، پرشین طب را از طریق لینک زیر در اینستاگرام دنبال کنید:

Instagram

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

2 دیدگاه برای “وقتی بدن تان را می خارانید ، بیشتر می خارد؟”

  1. سیاوش

    سلام جانم هر شب و قتی طرف خواب میروم بسیار میخارد و خواب هم نه می برد این خاریدن مدد یک هفته میشود که شروع شده است من باید چی کنم

    • سلام دوست عزیز. فکر می کنم به خاطر گرما باشه. یک نوع آلرژی پوستی براتون به وجود اومده. البته می تونه به خاطر خشکی پوست هم باشه.
      برای درمانش میشه از قرص های ضدآلرژی استفاده کرد. در صورت خشک بودن پوست هم می تونید از لوسیون و مرطوب کننده استفاده کنید.

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار