واکسن مننگوکوک راه درمان مننژیت

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 300
واکسن مننگوکوک راه درمان مننژیت

واکسن مننگوکوک راه درمان مننژیت

امروز در خصوص یکی از بیماری هایی صحبت خواهیم کرد که میتواند فرزندان نوجوان شما را تهدید کند. التهابی که به پرده هایی حمله می برد که محافظ مغز و نخاع هر انسانی است . قبل از آنکه به طور تخصصی به بررسی این بیماری بپردازیم ، کمی از علائم این بیماری برایتان می گوییم . از اصلی ترین علائم بیماری مننژیت می توان به خشک شدن گردن ، سردرد ، استفراغ و فراری از نور اشاره کرد . اما داشتن همه این ها صرفا نشانه بیماری مننژیت نیست . در مطلب زیر به راه های پیشگیری از این بیماری می پردازیم.

راه های بسیار زیادی هست که شما می توانید به کمک آنها فرزندان نوجوان خود را از ابتلا به مننژیت دور نگه دارید. واکسن مننگوکوک یکی از موثر ترین این راه هاست. از طرفی روش های دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث ارتقاء سیستم ایمنی بدن فرد شده و از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

پیشگیری از مننژیت به کمک واکسن

مننگوکوک اصلی ترین عامل به وجود آورنده ی بیماری مننژیت در نوجوانان و جوانان است. موسسه ی CDC توصیه می کند که این واکسن در تمام نوجوانان ۱۱ تا ۱۸ سال مصرف شود. این واکسن اغلب در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی به نوجوانان داده می شود. البته تزریق این واکسن برای افراد دیگری از جمله موارد زیر نیز توصیه می شود:

هر کسی که در زمان شیوع مننژیت در معرض ابتلا به آن قرار دارد.
هر کسی که قصد مسافرت به مکانی را دارد که در آنجا ابتلا به مننژیت شیوع دارد.
استخدامی در سازمان ها و ارگان های نظامی
افرادی که به برخی از بیماری های اختلال در سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند.
افرادی که تحال خود را از دست داده اند و یا تحال آسیب دیده دارند.
آگر قرار است که نوجوان شما به یک اردوی بیرون از شهر برود و مجبور است در بیرون از منزل بخوابد حتما مطمئن شوید که واکسن مننژیت را دریافت کرده است. خوابگاه ها و قرار گرفتن در کنار سایر افراد که ممکن است مستعد و یا مبتلا به مننژیت باشند می تواند سلامت نوجوان شما را به خطر بیاندازد.

پیشگیری از مننژیت به کمک جلوگیری از گسترش بیماری

امکان ابتلا به مننژیت از طریق تماس با اشیاء فرد بیمار و یا تنفس هوایی که فرد بیمار استنشاق کرده است وجود ندارد زیرا که این باکتری در بیرون از بدن انسان قادر به ادامه ی حیات نیست. اما امکان ابتلای شما به مننژیت از طریق تماس نزدیک و طولانی مدت با فرد آلوده وجود دارد. باکتری مننژیت در پشت بینی و گلو زندگی می کند و ۱۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه ناقل این بیماری هستند.

رعایت بهداشت فردی می تواند به پیشگیری از گسترش این بیماری کمک کند:

از مواد غذایی، بطری آب و ظروف غذای مشترک استفاده نکنید.
از حوله و لباس های دیگران استفاده نکنید.
از رژ لب ها به طورت اشتراکی استفاده نکنید.
دستهای خود را به صورت مرتب با آب و صابون بشویید.
به یاد داشته باشید که: یک فرد مبتلا به مننژیت می تواند تا ۲۴ ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک هم ناقل بیماری باشد. اگر حدس می زنید که نوجوان شما در معرض یک فرد مبتلا به مننژیت قرار گرفته است به پزشک مراجعه کنید و در مورد لزوم مصرف آنتی بیوتیک از وی سوال بپرسید. ممکن است چند روز مصرف آنتی بیوتیک باعث پیشگیری از ابتلای نوجوان شما به مننژیت شود.

پیشگیری از مننژیت به کمک بهبود سیستم ایمنی بدن

سالم و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله مننژیت پیشگیری کند. نکات زیر می توانند باعث سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن شود:

یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها و سبزیجات داشته باشید.
خواب کافی داشته باشید.
به صورت منظم ورزش کنید.
از مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل اجتناب کنید.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “واکسن مننگوکوک راه درمان مننژیت”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار