هپاتیت C آب زیر کاه ترین ویروس جهان!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 193
هپاتیت C آب زیر کاه ترین ویروس جهان!

هپاتیت C آب زیر کاه ترین ویروس جهان!

شاید بیراه نیست که ویروس هپاتیت C را “آب زیرکاه” ترین ویروس می دانند، چرا که این ویروس پس از وارد شددن به بدن، به سوی کبد حرکت می کند و بدون اینکه علائمی از خود نشان دهد در آنجا زندگی می کند . اما همین ویروزس به ظاهر آرام به یکباره سبب نارسایی هایی در کبد می شود که این یعنی آغاز مشکلات عدیده در کبد فرد مبتلا که نهایتا حتی می تواند به سرطان کبد نیز منجر شود. حال می خواهیم با مطلب امروز شما را وادار کنیم که دلایلی بزرگی وجود دارد که شما حتماا آزمایش هپاتیت C را انجام دهید.

۱) در هر حالتی ممکن است شما به هپاتیت C مبتلا باشید حتی اگر کاملا احساس سلامتی داشته باشید.

اغلب افراد مبتلا به هپاتیت C از بیماری خود اطلاع ندارند. مزمن شدن عفونت معمولا به این معناست که ویروس برای سال ها بدون هیچگونه علائمی در کبد فرد زندگی کرده است. بروز علائم هپاتیت گاهی تا ۳۰ سال نیز طول می کشد. بعد از بروز علائم ممکن است کبد شما در وضعیت بسیار بدی قرار داشته باشد لذا بهتر است آزمایش هپاتیت را قبل از بروز علائم و قبل از اینکه دیر شود انجام شود.

در موارد زیر انجام آزمایش الزامی تر می شود:

اگر مصرف کننده ی مواد مخدر تزریقی هستید.
اگر قبل از سال ۹۲ میلادی انتقال خون انجام داده اید.
اگر HIV مثبت هستید.
اگر همودیالیز انجام می دهید.
اگر شغل شما با خون سر و کار دارد.

۲) آزمایش هپاتیت C سریع و آسان است.

هپاتیت C با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است. جواب آزمایش نیز معمولا چند روزه آماده می شود. حتی برخی از کلینیک ها که از تجهیزات جدیدتر استفاده می کنند می توانند در کمتر از ۲۰ دقیقه جواب آزمایش شما را مشخص کنند. لازم به ذکر است که اگر شرایط یکی از موارد بالا را دارید، این آزمایش را باید هر ۶ ماه یک بار انجام دهید.

اگر جواب آزمایش اول شما مثبت باشد، شما آلوده به این ویروس هستید لذا باید یک آزمایش دیگر نیز برای تشخیص میزان پیشرفته بودن بیماری خود بدهید. اگر هپاتیت شما مزمن باشد باید در اولین فرصت به یک پزشک متخصص در درمان هپاتیت مراجعه کنید.

۳) با انجام این آزمایش شما خود و خانواده خود را محافظت می کنید.

ممکن است شما هیچ علائمی نداشته باشید اما خون شما به ویروس هپاتیت آلوده باشد و از طریق خون به دیگران منتقل کنید. برای جلوگیری از آلوده شدن خودتان و دیگران به هپاتیت موارد زیر را به اشتراک نگذارید:

سوزن های تزریقی (برای مواد مخدر و یا بیماری هایی مانند دیابت)
ابزار های خالکوبی
ریش تراش، مسواک و یا لوازم آرایشی مخصوص ناخن
هپاتیت C از طریق بوسیدن، سرفه، عطسه و یا ظروف غذای مشترک منتقل نمی شود. اما فراموش نکنید که این ویروس از طریق رابطه جنسی محافظت نشده قابل انتقال است.

۴) درمان این بیماری می تواند به سرکوب و یا حتی از بین رفتن ویروس منجر شود.

هپاتیت C با ترکیبی از داروهای ضد ویروس درمان می شود. داروهای هپاتیت C در بسیاری از موارد موثر واقع می شوند، اگرچه در برخی از افراد نیز می توانند منجر به بروز عوارض جدی شده و هیچگونه تاثیر درمانی نداشته باشند.

۵٫ درمان زودهنگام این ویروس می تواند به شما در پیشگیری از سرطان کبد و یا نارسایی کبد کمک کند.

* ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد هپاتیت C به بیماری های مزمن کبد منجر می شود.

* بیش از ۲۰ درصد موارد به سیروز منجر میشود.

* و در ۱ تا ۵ درصد موارد به مرگ ناشی از سرطان کبد و یا نارسایی کبد می انجامد.

انجام آزمایش هپاتیت، احتمال خطرناک شدن بیماری و شدت عوارض آن را کاهش می دهد و می تواند به تشخیص زودهنگام و درمان بیماری منجر شود.

منبع : shafajoo

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هپاتیت C آب زیر کاه ترین ویروس جهان!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار