همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش دوم

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 330
همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش دوم

همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش دوم

همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش اول

در جلسات آروماتراپی چه خبر است؟

اول از همه یادتان باشد که رایحه درامنی قرار نیست به عنوان یک روش درمانی قطعی مورد استفاده قرار بگیرد. به همین خاطر اگر مشکلی پیدا کردید اولویت بند تان به این صورت باشد: مراجعه به پزشک متخصص آروماتراپی.
اول از همه باید سراغ کسانی بروید که در انجام این کار تخصص دارند. در اولین جلسه از شما می خواهند سابقه پزشکی تان را شرح دهید. اینجا وقت آن می رسد که از سیر تا پیاز پرونده پزشکی تان را در اختیار رایحه درمانگر بگذارید و اطلاعات لازم را به او بدهید. بعد هم باید مشکل فعلی تان را شرح دهید و علائم تان را با دقت توضیح دهید.
سوال بعدی آروماتراپیست درباره رایحه های مورد علاقه تان خواهد بود: عطر میوه ها را بیشتر دوست دارید یا گل ها را ؟ از رایحه های گرم خوش تان می آید یا از رایحه های خنک؟ بعد از دریافت اطلاعات لازم جلسه رسما آغاز می شود! نحوه کار به این صورت است که رایحه درمانگر یا از شما میخواهد عطر مورد نظر را به صورت غیر مستقیم، برای مثال از روی لباس، استشمام کنید یا سراغ دستگاه های مخصوص بخور می رود که رایحه را در فضا می پراکنند. مرحله بعدی از این قرار است که درمانگر ممکن است روغن معطر مورد نظر را روی سطح پوست شما ماساژ دهد.
به خاطر داشته باشید که اگر درمانگر خوبی را انتخاب کرده باشید، احتمالا روش استفاده از روغن ها در منزل را هم به شما یاد خواهد داد، برای اینکه جلسات حضوری معمولا برای کامل کردن پروسه درمان کافی نیستند و لازم است رایحه درمانی را در منزل پیگیری کنید.

برای رفع کدام مشکلات خوب است؟

اساسا رایحه درمانی برای طیف وسیعی از مشکلات به کار می رود. از این روش هم در اسپاهای خانگی ( اسپا نام شهری در بلژیک است که به خاطر چشمه های آب معدنی خود معروف ایت و به همین دلیل به طور خاص کلمه اسپا به محلی اطلاق می شود که خدماتی با هدف آرامش بخشی در کنار چشمه های آب گرم ارائه می شوند. عموما به محلی که خدمات در زمینه مراقبت از بدن توسط انواع ماساژ ارائه می شود اسپا گفته می شود.)

و هم در بیمارستان های استفاده می شود. رایحه درمانی به طور عمومی برای از بین برذن انواع دردها، بهبود خلق و خو و حالات روحی و همچنین ایجاد احساس آرامش به کار می رود، اما به صورت خاص هر روغن و رایحه ای کاربرد خاص خودش را دارد.برای نومنه مشخص شده است روغن های اسطوخودوس، رز، پرتقال، لیمو و نارنج برای از بین بردن اضطراب، افسردگی و استرس کاربرد دارند. جالب است که ما در طب سنتی خودمان هم از شربت بهار نارنج برای تقویت اعصاب استفاده می کنید یا از شربت لیمو به عنوان یک نوشیدنی شادی بخش کمک می گیریم. نه تنها نوشیدن این میوه ها می توانید برای اعصاب مفید واقع شود که حتی رسیدن رایحه خوش شان نیز برای بهبود روحیه خوب است!

مفید برای بهبود دردهای زایمان

بسیاری از زنانی که در طول مدت زایمان شان رایحه کندر، اسطوخودوس یا گل رز را استشمام کرده بودند، درد به دنیا آوردن نوزاد خود را با آرامش و صبوری تحمل کرده اند. استرس و اضطراب این زنان نسبت به کسانی که از آروماتراپی استفاده نکرده بودند، کمتر گزارش شده و همچنین آنها احساس کرده اند و ضعیت بالینی شان مطلوب است و نیاز به مقداری کمتری مسکن داشته اند.

همچنین حالت تهوع ناشی از بارداری نیز با آروما تراپی برطرف می شود. طبق تحقیقات زنانی که دچار تهوع بوده اند با استشمام رایحه نعنا آرام شده و حالت تهوع شان از بین رفته است.

اگر افسرده هستید

افسردگی و ناراحتی علائمی هستند که به ما هشدار می دهند باید مراقب سلامتی مان باشیم و وضعیت را تغییر دهیم، اما همیشه نمی توان وضعیت ناخوشایند بیرونی را تغییر داد بلکه گاهی تمرکز افراد باید بر تغییر شرایط ذهنی و درمان خودشان باشد. درمان ناراحتی و غصه و اضطراب اکر در مراحل حاد نباشد و هنوز به شکل افسردگی درنیامده باشد، با استفاده از آروماتراپی امکان پذیر است. اگر هم این عارضه پیشرفت کرده باشد، آروماتراپی می تواند یک روش مکمل در کنار دریافت داروهای تجویز شده توسط متخصص اعصاب باشد.

تحقیقات زیادی نشان داده اند، ترکیب ماساژ با روغن های معطر می تواند تاثیرات زیادی  بر روی خلق و خوی افراد داشته باشد. البته هنوز مشخص نشده آرامش به دست آمده بعد از این کار دقیقا مربوط به کدام بخش است؛ ماساژ یا استشمام رایحه های خوب. چیزی که معلوم است، فعال شدن بخشی هایی از مغز است که با دریافت رایحه خوش فعال می شوند و احساسات خوب را به افراد منتقل می کندد. البته خود این مسئله هم وابسته به شرط و شروطی است. برای مثال ممکن است یک نفر در فضایی که عطر نعنا در آن پیچیده بوده اتفاقی تلخ را مشاهده کرده باشد، در این صورت و به علت تجربه شرایط مشابه، احتمال اینکه تا مدت ها با  استشمام عطر نعنا یاد آن خاطره بیفتد یا حتی بدون اینکه بداند چرا، دچار اضطراب و ناراحتی شود، زیاد است. یکی از دلایلی که آروماتراپیست ها قبل از شروع جلسات از شما راجع به رایحه های خوشایندتان می پرسند، همین است، اما در مورد ماساژ این ریسک دیده نمی شود و به همین خاطر گفته می شود، ترکیب این دو روش طب مکمل با هم می تواند نتایج بسیار مفیدی به دنبال داشته باشد و به بهبود افسردگی منجر شود.

 سایر خواص معجزه آسا

آروماتراپی می تواند مشکلات تخصصی تر را رفع کند. برای مثال مشخص شده که عطر عصاره پرتقال می تواند فشارخون افراد را پایین بیاورد و اضطراب بیمارانی که باید عمل کولونوسکوپی را انجام دهند، کاهش دهد. عطر نعنا نیز می تواند باعث بهبود عملیات هضم غذا در بدن افراد شود. تحقیقات نیز نشان می دهد استشمام رایحه مرکبات باعث بالا رفتن قدرات سیستم ایمنس بدن می شود. در مورد رازیانه، بادیان و راوید هم تحقیقاتی انجام و مشخص شده، از آنجایی که این موارد دارای استروژن هستند، می توانند به تسکین دردهای پیش از قاعدگی کمک کنند و علائم شان را تخفیف دهند. البته تحقیقات هنوز ادامه دارند و خیلی از تاثیرات رایحه ها رد یا تایید نشده است. سایر مشکلاتی که گفته می شود با آروماتراپی بهبود پیدا می کنند. به طور مثال:

ریزش سکه ای موها: گفته می شود بیمارانی که به بیماری آلوپسی یا ریزش سکه ای مو دچار هستند، چنانچه کنار مراحل درمانی شان از رایحه درمانی کمک بگیرند زودتر بهبود پیدا می کنند.

بی قراری: تحقیقات انجام شده، نشان داده اند آستانه تحریک پذیری و میزان بی قراری کسانی که تحریک پذیری ناشی از جنون را تجربه کرده اند با استفاده از این روش بهبود پیدا کرده اند.

یبوست: دیده شده افرادی که همراه رایحه درمانی، ماساژ نیز دریافت کرده اند سریع تر از عارضه یبوست راحت شده اند و مشکل شان بهبود یافته.این روش با ماساژ شکمی همراه است.

بی خوابی: استفاده از عطر اسطوخودوس در مکان و فضای خواب کسانی که دچار بی خوابی هستند بسیار مفید می باشد.

سرطان: طبق تحقیقات افرادی که به آرتروز بوده اند، سرطان داشته اند یا سردرد را تجربه کرده اند با استفاده از روغن های معطر به صورت موضعی، دردشان کاهش پیدا کرده است. در مورد بیماران مبتلا به سرطان، بابونه و در مورد کسی که سردرد دارند، نعنا مفید عمل کرده و نیاز به استفاده از مسکن را کاهش داده است.

برای چه کسانی ممنوع است؟

خانم های باردار: زنان باردار نباید در طول بارداری از رایحه درمانی استفاده کنند.البته مورد زمان وضع حمل متفاوت است و چنانچه متخصص این کار اجازه دهد، انجامش بدون مانع خواهد بود.

مبتلایان به آسم شدید: برای افراد مبتلا به آسم اصلا توصیه نمی شود. مبتلایان به آلرژی: وقتی بهار می رسد و با استشمام بوی گل ها دچار عطسه و سرفه می شوید، نباید توقع داشته باشید رایحه درمانی گزینه مناسبی باشد.

فشارخونی ها: این دسته ازافراد باید نسبت به استفاده از رایحه ها حساس باشند.به طور مثال به هیچ وجه نباید سراغ رزماری یا اسطوخودوس بروند.

مبتلایان به سرطان های وابسته به استروژن: خانم هایی که از سرطان رحم، تخمدان یا سینه رنج می برند به هیچ وجه نباید از رایحه رازیانه،راوید یا بادیان استفاده کنند. این رایحه ها سطح استروژن را در خون بالا می برند.

منبع : مجله تندرستی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش دوم”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار