همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش اول

مجموعه: سلامت, سلامت جسمی تعداد بازدید: 365
همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش اول

همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر

رایحه ها خیلی بیشتر از چیزی که فکرش را بکنیم در زندگی ما تاثیر گذار هستند. هر بویی به خصوص اگر آشنا باشد مجموعه ای از اطلاعات را به همراه دارد و می تواند ما را به زمانی دیگر و خاطره ای دیگر پرتاب کند. رایحه های مختلف می توانند روی سلامت جسمی و روحی ما هم تاثیر گذار باشند. آروماتراپی یا رایحه درمانی روشی است که سعی می کند رایحه گیاهان ، گل ها و حتی دانه های مختلف را برای بهبود سلامتی انسان ها به کار ببرد و در بسیاری از موارد هم موفق عمل کرده است. این روش به عنوان یک روش مکمل در کنار مصرف داروها و درمان های کلاسیک عمل می کند و نتایج مثبت زیادی به همراه دارد.

اصلا چی هست؟

آروما به معنی رایحه است و تراپی به معنی درمان. پس آروماتراپی همان رایحه درمانی است ، یعنی افراد متخصص این کار ، روغن های معطری را که از گیاهان به دست آورده اند برای درمان مراجعه کنندگان شان به کار می گیرند. با اینکه اسم رایحه درمانی بر می آید که درمان با استشمام بوهای خوش اتفاق بیفتد، اما تنها راه بهبود در این روش استشمام رایحه ها نیست.

گاهی وقت ها و با توجه به تشخیص آروماتراپیست ، رایحه درمانی به صورت ماساژ سطح بدن با روغن های خوشبو اتفاق می افتد. در معدود مواردی ممکن است برای فرد بیمار ، خوردن تجویز شود.

این روغن ها به چه دردی می خورند؟

روغن هایی که در رایحه درمانی به کار می روند، عصاره برگ ها ، دانه ها ، گل ها یا حتی شکوفه های گیاهان مختلف هستند. هر کدام از روغن های رایحه درمانی ، ترکیبات خاص خودشان را دارند و برای موارد خاص خودشان مصرف می شوند. بعضی از این روغن ها به مصرف درمان های فیزیکی می رسند ، اما بعضی دیگر برای درمان مشکلات و ناراحتی های روحی استفاده می شود.

از کجا آمده و آمدنش به چه بود؟!

جالب است بدانید بیشتر حوزه های طب مکمل قدمت زیادی دارند. آروماتراپی تاریخچه ای دارد که به ۶۰۰۰ سال پیش بر می گردد! مصریان باستان ، چینی ها ، هندی ها، رومی ها و یونانی ها از این روش استفاده می کردند و روغن های معطر را در ساخت لوازم آرایشی، عطر و داروها به کار می گرفتند. از آروماتراپی همچنین در تامین بهداشت و در مراسم مذهبی هم استفاده می شده است.

چطوری کار می کند؟

هنوز به صورت دقیق مشخص نشده که هنگام رایحه درمانی برای افراد دچار عارضه چه اتفاقی می افتد که بهبود پیدا می کنند ، اما بعضی از محققان اعتقاد دارند نحوه عملکرد آروماتراپی احتمالا با نحوه کارکرد حس بویایی انسان گره خورده است. وقتی گیرنده های بویایی بینی رایحه ای را استشمام می کنند، با بخش هایی از مغز ارتباط برقرار می کنند. این بخش ها در قسمت هیپوکامپوس و آمیگدالا قرار دارند و به عنوان بخش های ذخیره خاطرات و احساسات در نظر گرفته می شوند. بر اساس گفته این دسته از محققان وقتی مولکول های روغن معطر به بینی شما می رسند، بخش های مذکور فعال می شوند و به ایجاد تاثیرات فیزیکی و روانی منجر خواهند شد.

همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش دوم

منبع : مجله تندرستی

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “همه چیز در مورد آروماتراپی ؛ رایحه های معجزه گر / بخش اول”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار