همه ما باید درباره بتاکاروتن بدانیم!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 292
همه ما باید درباره بتاکاروتن بدانیم!

همه ما باید درباره بتاکاروتن بدانیم!

حتما نام بتا کاروتن را شنیده اید. رنگدانه ای که قرمز و نارنجی است و در گیاهان و بعضی از میوه ها یافت می شود. ویتامین آ از این ترکیب رنگ ساخته می شود. همچنین از اثرات بتا کاروتن می توان در دارو ها هم استفاده کرد، قرص جوشان یکی از این داروهاست که مطمئنا همه ما دست کم یک بار از آن استفاده کرده ایم . حال در این مبحث می خواهیم شما را با خصوصیات بیشتر بتاکاروتن و فواید آن برای بدن آشنا کنیم.

چرا بتا کاروتن مفید است؟

بتا-کاروتن یک آنتی اکسیدان است. رادیکال های آزاد که باعث پیری و  آسیب بافتها می شود. آنتی اکسیدان ها مانع از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد می شود و از بیماری پیشگیری میکند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد، در برابر رادیکال های آزاد دفاع میکند و خطر ابتلا به بیماریهاییمانند سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. برخی مطالعات نشان داده اند که  مصرف  روزانه چهار وعده میوه یا سبزی غنی از بتاکاروتن  خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

چقدر بتا کاروتن نیاز دارید؟

تحقیقات نشان می دهد که  باید بین ۱۵ و ۱۸۰ میلی گرم بتاکاروتن در طول روز مصرف شود.

بهترین منابع غذایی بتا-کاروتن چیست؟

• هویج
• سیب زمینی شیرین
• کدو تنبل
• اسفناج و کلم پیچ
• میوه ها مانند خربزه و زردآلو
• نخود فرنگی

بالاترین سطح بتاکاروتن در میوه ها و سبزیجات تازه یافت می شود. میوه ها و سبزیجات منجمد و کنسرو شده به طور کلی مقدار پایین تری بتا کاروتن دارند.

فواید دیگر بتا کاروتن چیست؟

محققان دانشکده پزشکی هاروارد اثبات کردند که مردانی که مکمل های بتا کاروتین به مدت ۱۵ سال یا بیشتر مصرف کردند کمتر از سایر اشخاص دچار بیماری آلزایمر می شوند.

عوارض مصرف بتا کاروتن

• مقدار زیادی از بتا کاروتن پوست را  زرد یا نارنجی میکند.این موقتی و بی خطر است.

• افراد سیگاری و  افرادی که در معرض ذرات آزبست قرار دارند  باید مکمل های بتا کاروتین  مصرف نکنند.  با افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی، و حتی مرگهمراه است. مصرف الکل بیش از حد همراه با مکمل های بتا کاروتین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های کبدی و سرطان را افزایش  دهد.

• مکمل های بتا کاروتین ممکن است با داروهای کلسترول و برخی داروهای دیگر واکنش نشان  دهند. در صورت مصرف چنین داروهایی با پزشک مشورت کنید.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “همه ما باید درباره بتاکاروتن بدانیم!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار