هر آنچه که باید از انواع سرفه بدانید!

مجموعه: مقالات, مقالات پزشکی تعداد بازدید: 312
هر آنچه که باید از انواع سرفه بدانید!

هر آنچه که باید از انواع سرفه بدانید!

شاید وقتی نتوانید به خوبی تنفس کنید، سرفه کردن به دادتان برسد و راه گلوی شما را باز کند. البته سرفه کردن می تواند علت های بسیاری داشته باشد. شما تا چه حد از نوع سرفه ها باخبرید؟ اگر نوع سرفه را بدانید خیلی زودتر می توانید آن را درمان کنید. پس ما در این پست تصمیم گرفته ایم انواع سرفه را برای شما معرفی کنیم تا بیشتر در چندو چون ماجرا قرار بگیرید که اگر خدای ناکرده به سرفه دچار شده اید، خیلی راحت با آن مقابله کنید.

سرفه هاي كوتاه مدت ( چند روز)

سرفه خشك، همراه با تب و كوفتگي

اگر دچار چنين سرفه هايي هستيد، مطمئنا به آنفولانزاي فصلي مبتلا شده ايد. سرفه خشك، دردناك و مداوم همراه با ناراحتي تنفسي احتمالا به دليل التهاب عفوني ناي يا استنشاق مواد سمي بروز مي كند.

سرفه خلط آور همراه با لرز، خستگي، سردرد و كوفتگي

اين نوع سرفه به راحتي در موقعيت دراز كشيده و بيرون از منزل در مجاورت هواي سرد و خشك ايجاد مي شود. چنين سرفه اي مربوط به برونشيت مي شود كه معمولا پيش از آن ابتلا به سرماخوردگي يا آنفولانزا وجود داشته است. سرفه خلط آور ممكن است به سرفه خشك تبديل شود و چندين هفته طول بكشد.

در مواردي كه سرفه خشك به سرفه خلط آور همراه با درد سينه، ناراحتي تنفسي، دردهاي عضلاني، سردرد و … باشد ممكن است نشانه اي از ذات الريه باشد كه اين عفونت ريوي معمولا پس از آنفولانزا ايجاد مي شود. حتي در صورتي كه وخيم نباشد بهتر است با پزشك مشورت گردد.

سرفه هاي طولاني مدت ( چندين هفته)

در مورد همه سرفه هايي كه چندين هفته طول مي كشند لازم است به پزشك مراجعه شود.

سرفه خلط آور صبحگاهي

اين نوع سرفه به علت برونشيت مزمن در نتيجه استعمال دخانيات است. در هنگام سرفه آب دهان نيز بيرون مي آيد و سپس فرد حالت تفس زدن دارد. حتما در اين شرايط بايد به پزشك مراجعه كرد.

سرفه خشك شبانه

اگر اين نوع سرفه در فصل خاصي بروز مي كند، علت آن آسم حساسيت زاست.

سرفه خشك شبانه طي هفته

اگر سرفه در روزهاي تعطيل آخر هفته كمتر مي شود، ممكن است آسم شغلي باشد.

سرفه خلط آور يا خشك در حالت دراز كشيده همراه با استفراغ و درد گلو.

چنين علائمي نشان دهنده رفلاكس معده است كه به خاطر افزايش مقدار اسيد معده پيش مي آيد.

سرفه خشك

سرفه خشك بدون هيچ علامت ديگري ممكن است عارضه جانبي مصرف بعضي داروها به خصوص داروهاي نارسايي قلبي يا پرفشاري خون باشد.

به طور كلي بايد گفت كه سرفه نشانه اي بي اهميت نيست بلكه بعضي از سرفه ها ممكن است علامتي از يك بيماري جدي باشد. اگر سرفه بيشتر از چند هفته طول كشيد يا همراه با تب، مشكلات تنفسي، نفس نفس زدن، لاغر شدن و تغيير وضعيت عمومي بدن باشد بايد حتما به پزشك مراجعه كرد.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هر آنچه که باید از انواع سرفه بدانید!”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار