نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

مجموعه: پزشکی, دانستنی های پزشکی, سلامت, سلامت کودکان تعداد بازدید: 260
نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

پرشین طب – سلامت کودکان | به گزارش پرشین طب؛ نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟ می خواهیم در این نوشته در مورد نشانه و درمان ماشین گرفتگی صحبت کنیم. اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

علائم ماشین گرفتگی

علائم ماشین گرفتگی می‌توانند ناگهانی بروز کنند و فورا هم شدت بگیرند. ممکن است احساس ناراحتی در معده و حالت تهوع داشته باشید. سایر علائم شامل استفراغ، رنگ پریدگی، سر درد، عرق سرد، سرگیجه و بد خلقی و تحریک پذیری می‌شود.

علت ماشین گرفتگی چیست؟

ماشین گرفتگی ناشی از عدم تعادل میان چیزی است که می‌بینید و چیزی که احساس می‌کنید. در اتومبیل، اتومبیل به جلو حرکت می‌کند، اما بدن شما ساکن است و این عدم هماهنگی باعث احساس ناخوشی‌تان می‌شود. راننده‌ی اتومبیل کمتر از سرنشینان دیگر در معرض ماشین گرفتگی است، علتش این است که مغز راننده از دستورات حرکتی برای کنترل اتومبیل استفاده می‌کند و می‌تواند حرکت را پیش بینی کند؛ بنابراین پشت فرمان نشستن می‌تواند از ماشین گرفتگی پیشگیری کند.

نشانه و درمان ماشین گرفتگی

نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

آیا ماشین گرفتگی قابل پیشگیری است؟

اگر می‌دانید که طی سفر دچار ماشین گرفتگی می‌شوید پس باید از قبل اقداماتی انجام دهید تا از بروز علائم پیشگیری کرده یا آن‌ها را کاهش دهید.. داروی ماشین گرفتگی را یکی دو ساعت پیش از سفر مصرف کنید.. صندلی کنار راننده در اتومبیل، وسط قایق، روی بال هواپیما، صندلی رو به جهت حرکت در قطار و کنار پنجره بهترین جای نشستن برای شماست، چون این قسمت‌ها کمتر بالا و پایین می‌شوند و می‌توانید افق را ببینید..

هوای کافی دریافت کنید. دستگاه تهویه را روشن بگذارید یا پنجره را پایین نگه دارید.. در اتومبیل و هواپیما و قطار، کتاب نخوانید، به بیرون و افق و یا به فاصله‌ای دور نگاه کنید.. هر وقت احساس ناخوشی کردید دراز بکشید.. پیش از سفر غذای سنگین نخورید و قبل و حین سفر نیز غذای چرب و تند و اسیدی مصرف نکنید.. زیاد آب بنوشید.. از بوی عطر تند و سیگار اجتناب کنید.. اگر علائم‌تان بیشتر از یکی دو روز طول کشیدند به پزشک مراجعه کنید.

نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

درمان ماشین گرفتگی

دارو‌های رایج برای درمان ماشین گرفتگی شامل بنادریل، درامامین و اسکوپولامین می‌شوند. بیشتر پزشکان، اسکوپولامین را توصیه می‌کنند که حالت تهوع را تسکین می‌دهد و خواب آلودتان نمی‌کند. آنتی هیستامین نیز مفید است، اما سبب خواب آلودگی‌تان می‌شود و آنتی هیستامینی که خواب آلودتان نکند در درمان ماشین گرفتگی یا پیشگیری از آن مفید نخواهد بود. داروی دیگری که به تسکین علائم ماشین گرفتگی‌تان کمک می‌کند، آنتی امتیک است که برای درمان تهوع و استفراغ به کار می‌رود. برخی از این دارو‌ها تجویزی‌اند و برخی نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارند و شما باید در مورد انتخاب بهترین دارو برای خودتان با پزشک مشورت کنید. این دارو‌ها زمانی بهترین اثر را می‌گذارند که پیش از سفر مصرف شوند.

اگر دچار حالت تهوع شدید، چند چوب شور بخورید و آب خالص بنوشید. زنجبیل نیز برای رفع حالت تهوع مفید است. یک ساعت و نیم پیش از سفر، یک تا دو گرم زنجبیل بخورید. اگر داروی رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنید پیش از مصرف زنجبیل با پزشک‌تان مشورت کنید.

مطالعه‌ای دریافته تلقین مثبت می‌تواند جلوی ماشین گرفتگی را بگیرد. پیش از سفر با صدای بلند به خودتان بگویید: «من این بار دچار ماشین گرفتگی نخواهم شد». استفاده از تکنیک‌های تنفسی نیز کمک‌تان می‌کند علائم ناخوشی را تسکین بدهید.

نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟

اقدامات پیشگیرانه برای ماشین گرفتگی، بهترین توصیه‌ای است که به شما می‌کنیم. اگر ماشین گرفتگی‌تان خفیف است دارو جوابگو خواهد بود. خوردن غذای سبُک پیش از سفر، انتخاب درست صندلی و استراحت کافی نیز کمک زیادی به کنترل علائم‌تان خواهند کرد.

سوال‌هایی که باید از پزشک‌تان بپرسید:. اگر علائم ماشین گرفتگی شروع شوند، مصرف دارو کمکی خواهد کرد؟. آیا ماشین گرفتگی علامت مشکلی جدی در سلامتی است؟. در دوران بارداری و شیردهی می‌توانم داروی ماشین گرفتگی مصرف کنم؟. دارو‌های ماشین گرفتگی با دارو‌های دیگر تداخل ایجاد نمی‌کنند؟

منبع : seemorgh

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “نشانه و درمان ماشین گرفتگی را می دانید؟”

قالب تفریحی
رفتن به نوار ابزار